Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Aqua zaprasza do Doliny Wapienicy. Korona zapory otwarta do zwiedzania

Zdjęcie z pierwszego spaceru po koronie zapory, kiedy to przeżyła prawdziwe oblężenie, a mieszkańcy prosili o więcej.

Nic nie zastąpi widoku urokliwej Doliny Wapienicy z korony zapory imienia Ignacego Mościckiego. Dzięki inicjatywie spółki wodociągowej Aqua SA w Bielsku-Białej, mieszkańcy znowu będą mieli okazję przespacerować się w tym wyjątkowym miejscu.

31 lipca od 10.00 do 17.00 będzie można odbyć „Letni spacer po zaporze w Wapienicy”. Rzecz jasna, zupełnie za darmo. Gdy w 2019 roku po raz pierwszy stworzono mieszkańcom taką możliwość, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem, nikt nie wyobrażał sobie, aby nie wrócić do tego pomysłu.

– Mieszkańcy i turyści bardzo się ucieszyli z możliwości podziwiania Jeziora Wielka Łąka i wznoszących się nad nim szczytów z perspektywy – na co dzień zamkniętej – korony zapory. Postanowiliśmy to umożliwić, by pokazać, jak piękne to miejsce. Nie spodziewaliśmy się, że odzew będzie aż tak wielki, ale możemy się tylko cieszyć z tego, że mieszkańcy doceniają takie zakątki jak Dolina Luizy, bo i taką nazwę nosi Dolina Wapienicy. Niestety, z przyczyn prawnych i organizacyjnych, bo jest to zbiornik wody pitnej, zapora nie może być stale otwarta – wskazują w Aqua SA.

Zdjęcie z pierwszego spaceru po koronie zapory, kiedy to przeżyła prawdziwe oblężenie, a mieszkańcy prosili o więcej.

– Jest tu pięknie. Zazdroszczę małym dzieciom, które mogą podziwiać dzisiaj widoki z korony zapory. Ja tu przychodzę od prawie pięćdziesięciu lat, a dopiero teraz doczekałam takiej możliwości. Mam nadzieję, że takie dni otwarte zapory będą organizowane częściej. Jak widać, to prawdziwa gratka – w ten sposób premierowe otwarcie zapory wiosną 2019 roku skomentowała emerytka z Bielska-Białej.

Partnerem tego wydarzenia są Lasy Państwowe, a ściślej – Nadleśnictwo Bielsko. – Dobrze nam się współpracuje z Aquą. Zapora mieści się w otoczeniu gór i Lasów Państwowych, więc nasza działalność się przenika. Bardzo nas cieszy, że możemy zrobić coś wspólnie dla mieszkańców, a przy tym promować walory przyrodnicze Doliny Wapienicy. Sami robimy jak najwięcej dla przyrody, a przy okazji spaceru po zaporze możemy mieszkańców zaprosić także na spacer nową edukacyjną ścieżką przyrodniczą – mówi Marek Czader, nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko. – Jezioro Wielka Łąka stało się nie tylko symbolem całej doliny, ale także ma ogromne znaczenie dla przyrody, bo zatrzymuje wodę w tej części Beskidów, chroniąc je przed suszą – dodaje.

Tak jak ostatnio, Aqua zapewni niezbędną infrastrukturę, w tym kosze na śmieci czy nawet… koła ratunkowe. Wydarzenie będą zabezpieczać ochroniarze, strażacy i ratownicy medyczni. Mieszkańcy są proszeni o to, by zachowali ostrożność podyktowaną sytuacją pandemiczną. Ze względów bezpieczeństwa, po samej koronie zapory nie będzie się można poruszać rowerami, hulajnogami i innymi pojazdami, a także nie będzie można wyprowadzać tam psów.

Trzeba pamiętać, że choć u wlotu do Doliny Wapienicy jest obszerny i bezpłatny parking Lasów Państwowych, to – gdy pogoda dopisze – miejsca nie starczy dla wszystkich chętnych. Warto więc parkować dalej, a najlepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. MZK zapewni na ten dzień dodatkowe połączenia autobusowe. Alternatywnie można tu też dotrzeć piechotą czy rowerem.