Wydarzenia Cieszyn

Armia prześwietla

Od początku lutego komisja „prześwietla” osoby podlegające kwalifikacji wojskowej. W powiecie cieszyńskim obowiązek ten dotyczy w tym roku prawie tysiąca młodych ludzi.

Komisja lekarska pracuje w budynku Starostwa Powiatowego i tam od 2 lutego do 17 marca zgłaszają się mieszkańcy gmin, którzy otrzymali wezwania do stawiennictwa. Obecnie kwalifikacji podlegają mężczyźni z rocznika 1998, a także urodzeni w latach 1993-1997, którzy nie posiadają dotąd określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Na finał stawią się kobiety.

W sumie do kwalifikacji powinno stanąć 996 mężczyzn (1097 rok temu) oraz 36 kobiet urodzonych w latach 1993-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (słuchaczki ostatniego roku studiów). Chodzi tutaj m.in. o zawody pielęgniarki, psychologa, lekarza, weterynarza.

– Po zakończeniu kwalifikacji komisja podsumuje swoją pracę, która potrwa półtora miesiąca. Dowiemy się wtedy, ile osób zostało uznanych za zdolnych do czynnej służby wojskowej, a ile do tej służby się nie nadaje – mówi Joanna Materna-Rybińska.

google_news