Cieszyn Kultura i rozrywka

Artyści kontra rzeczywistość

Fot. Pixabay.com

W Miejskiej Galerii Sztuki 12 w Cieszynie zagości nowa ekspozycja. Będzie to wystawa „Widoki na przyszłość” autorstwa studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z Pracowni Projektów Kreatywnych.

W Domu Narodowym będzie można zobaczyć projekty artystyczne studentów pierwszego roku studiów uzupełniających magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w Instytucie Sztuki. Wśród nich są: Maria Bugdol, Wiktoria Domin, Hanna Kruczak, Jarosław Kuś, Angelika Lorek, Mariia Lysenko, Martyna Malitowska, Joanna Pierchała, Krzysztof Pilecki, Gabriela Podosek, Nikita Siarhushkin, Barbara Smolana, Patrycja Spyra, Angelika Zajdlic, Kateryna Ziulkovska. Kuratorką wystawy jest dr hab. Joanna Wowrzeczka.

“Ostatnie dekady wierzyliśmy, że przed końcem świata, jaki znamy, uchronią nas politycy, powierzaliśmy im teraźniejszość i przyszłość, ale nasze zaufanie chyba się wyczerpało. Zostaliśmy sami. Poczucie osamotnienia czy raczej brak wspólnoty w walce o uratowanie świata wzmacnia w nas lęki, bo dobrze wiemy, gdzieś w głębi siebie, że pojedynczy człowiek niewiele może, a bez zaufania przyjdzie nam pozostać w ciemności schronu, jeśli w ogóle zdążymy albo będziemy mogli się w nim schować…” – tak studenci opisują motywy, jakie im przyświecały podczas tworzenia artystycznych projektów. Bo przejęci stanem środowiska uznali, że najwyższa pora zacząć tworzyć strategie przetrwania czy ratunku.

– W trybie pilnym trzeba też ćwiczyć wyobraźnię i to najlepiej wspólnie z innymi. Kto wie, może artystyczne widoki na przyszłość uruchomią w nas potrzebę wzięcia odpowiedzialności za tu i teraz, żeby rzeczywistość była mniej okrutna niż nam się wydaje – zastanawia się Joanna Wowrzeczka.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 czerwca o 17.00.

 

 

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o