Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Atrakcje Zakopane – Ciekawe miejsca do zobaczenia w zimowej stolicy Polski

Tatry, Krupówki, Giewont i miłość, to główne cechy Zakopanego. Miasto turystyczne, duży ośrodek sportów zimowych, co roku odwiedzane przez tysiące turystów i fanów zimowego szaleństwa, bądź aktywnego spędzania czasu.

Zakopane leży w województwie małopolskim, a w jego granicach znajduje się Tatrzański Park Narodowy.

Jakie miejsca warto odwiedzić będąc w Zakopanem ?

  1. Kaplica w Jaszczurówce – obiekt zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Kapliczka została wybudowana w w latach 1904-190 w stylu zakopiańskim. Świątynia powstała z drzewa świerkowego, a co zadziwiające do budowy nie użyto ani jednego gwoździa.
  2. Muzeum Tatrzańskie – powstało w 1888 roku. Głównym celem placówki jest funkcja kulturalna, dydaktyczna oraz naukowo- badawcza. W muzeum zobaczymy bogate zbiory etnograficzne oraz przyrodnicze, które ściśle są powiązane z Zakopanem, Podhalem i Tatrami.
  3. Dom pod Jedlami – to miejsce, które zostało „stworzone” przez Stanisława Witkiewicza. „Stworzone” ponieważ to właśnie Witkiewicz wykonał projekt wilii. Zaprojektował on wspomnianą willę. Dom został wybudowany w 1897 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Niestety budynek można oglądać tylko z zewnątrz, ale mimo wszystko robi on piorunujące wrażenie. Nie ma co ukrywać jest to najpiękniejszy zabytek dodatkowo zbudowany w stylu zakopiańskim. Dom należy do rodu Pawlikowskich.
  4. Stary Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej – świątynia została wybudowana w w latach 1847-1851. Kościół przyciąga swoją prostotą. Nie posiada złoceń i zdobień, jego wygląd jest prosty, a za razem tak wyjątkowy i piękny jak nie jeden kościół pełen złotych dodatków.
  5. Dworzec Tatrzański – budynek, który stoi przy ul. Krupówki. W całości zbudowany jest z cegły. Drewniany budynek, który powstał w 1882 roku i gościł wybitnych Polaków takich jak: Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski spłoną w 1900 roku. Prawdopodobną przyczyną był wybuch lampy naftowej. Później budynek został odbudowany.
  6. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – chociaż cmentarze to nie najlepsze miejsce do zwiedzania, to jednak ten jest bardzo wyjątkowy. Jego wyjątkowość polega na dacie jego powstania. Cmentarz powstał już w 1889 roku, dzięki lekarzowi, botanikowi a przede wszystkim taternikowi- Tytusowi Chałubińskiemu, którego życzeniem było spocząć właśnie w tym miejscu. Na cmentarzu znajduje się około 250 mogił, najczęściej są to rody gazdowskie. Jednakże na cmentarzu zobaczymy również mogiły wybitnych polaków, którzy zasłużyli się dla naszego kraju. Między innymi na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku możemy odwiedzić mogiły: Kornel Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy Tetmajera czy Stanisława Witkiewicza. Ci wszyscy ludzie zakochali się z Zakopanym i Tatrach.
  7. Słynne szczyty – Będąc w Zakopanym punktem obowiązkowym jest wybranie się na Kasprowy Wierch lub na Giewont na którym znajduje się słynny krzyż. Zarówno na Kasprowy Wierch jak i Giewont można wjechać kolejką linową. Są to dwa charakterystyczne symbole górujące nad miastem. Dla osób lubiących górskie wspinaczki, szczególną trasą jest Orla Perć – jest to wymagająca trasa, skierowana szczególnie do tych wspinaczy i turystów, którzy są już doświadczeni.

Zakopane, pełne turystów, uroku i popularności. Każdy przynajmniej raz był w tym mieście. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnemu położeniu, bliskości góry, otaczającej przyrodzie, a przede wszystkim księdzu Józefowi Stolarczykowi, który namawiał górali aby Ci zaczęli przyjmować letników. Dzięki takiemu podejściu Zakopane zaczęło rosnąć w sile, co w efekcie końcowym dało jej miano górskiej, turystycznej stolicy Polski. Bez względu na to czy jest to sezon zimowy, czy okres wakacyjny miasto oblegane jest przez turystów z różnych stron Polski, Europy, a nawet świata. Jest to punkt obowiązkowy na mapie odkrywcy Polski.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bartosz
bartosz
9 miesięcy temu

Zakopane jest piękne, ale już tyle razy tam się było że prawie wszytsko na pamięć się zna. Teraz czas ruszyć w inne góry, po raz pierwszy w następnym roku będę jechał na zagraniczny trekking ze sport events i zwiedzał góry Madery, lewady i ich roślinność. Słyszałem że tam nawet monstera kwitnie i ma owoce które można jeść. 🙂