Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Badanie Osteoporozy bez skierowania

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

ZAPRASZAMY NA BADANIA:

Badanie Osteoporozy w BIELSKU-BIAŁEJ

15 lipca 2024 – NZOZ Salutaris ul. Asnyka 14

15 Lipca 2024 – Przychodnia Kolejowa OLK ul. Traugutta 12

16 lipca 2024 – Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Ul. Willowa 2A

17 lipca 2024 – NZOZ Medyk ul. Wiśniowa 7

BADANIE W ŻYWCU

16 lipca 2024 – NZOZ Medica 2000 Żywiec

BADANIE W SZCZYRKU

17 lipca 2024 – Ośrodek Zdrowia ul. Zdrowia 1

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS
Zapisy telefonicznie tel. 512-351-600
Cena jednego badania wynosi 50 złotych
www.osteoporozakrakow.pl
google_news