Wydarzenia Bielsko-Biała

Basen na Polskich Skrzydeł

Spółka Aqua zaprezentowała projekt nowego bielskiego basenu, który ma powstać na osiedlu Polskich Skrzydeł. Wizualizacje robią wrażenie. I nie chodzi jedynie o basen, lecz o cały kompleks pod nazwą Park Edukacji Ekologicznej „Aqua”.

Będzie tam bowiem można nie tylko popływać, ale i poćwiczyć, a przy okazji obiekt będzie pełnił rolę centrum konferencyjno wystawienniczego. O potrzebie wybudowania w Bielsku-Białej jeszcze jednego basenu mówiło się od lat. Dwa funkcjonujące obecnie w mieście kryte pływalnie nie wystarczają. Stanęło na tym, że pływalnia powstanie na gminnej działce przy ulicy Tańskiego na osiedlu Polskich Skrzydeł. Ratusz zaprezentował nawet wstępne koncepcje, jak basen miałby wyglądać. Dwa lata temu nowa ekipa rządząca miastem zadecydowała jednak, że inwestycji nie będzie realizować gmina, lecz miejska spółka Aqua.

W konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wzięło udział sześć pracowni architektonicznych, które przedstawiły swoje projekty pod ocenę jury konkursowego.

Najwyżej oceniono opracowanie przygotowane przez firmę AM Architekci Aneta Mazur z Mazańcowic (drugie miejsce zajął projekt firmy architekciPL Jerzy Hnat z Gliwic, a trzecie projekt TIM INVEST Tadeusz Kostoń z Jaworza).
Zgodnie z wytycznymi inwestora Park Edukacji Ekologicznej składać się będzie z kompleksu basenowego z niecką sportową (osiem torów i widownia) oraz mniejszymi nieckami przeznaczonymi do nauki pływania, rekreacji a także kąpieli solankowych oraz przystosowaną dla niemowląt. Będzie też zjeżdżalnia, część rekreacyjna z sauną, łaźnią parową, grotą solną oraz lodową, a nawet łaźnią piwną. Do tego cztery sale konferencyjne wraz z holem wystawienniczym, kawiarnia oraz lokal gastronomiczny na 100 osób. Obiekt będzie dysponował własnym parkingiem (także podziemnym) na 300 miejsc postojowych.

Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja ruszy i jaki ostatecznie przybierze kształt (na razie to tylko – jak wspomnieliśmy – koncepcja architektoniczno-urbanistyczna). Z komunikatu giełdowego Aquy na lata 2021-2024, wynika jednak, iż spółka przewiduje wydać w tym okresie 61,2 mln złotych na realizację tego przedsięwzięcia. Co by oznaczało, że basen nie będzie gotowy wcześniej niż za trzy lata.

Spółka Aqua wybudowała już – w 2006 roku – w Bielsku-Białej jeden kryty basen, który do dzisiaj prowadzi. To ciesząca się duża popularnością pływalnia Aqua na osiedlu Langiewicza.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
l0ki
l0ki
1 miesiąc temu

ludzie tracą pracę, firmy nie mają na wynagrodzenia, ale miasto chce budować basen zamiast pomóc przedsiębiorcom… pomysł godny naszych włodarzy

redbus
redbus
1 miesiąc temu

O jednym zapomniano. O chodniku pomiędzy parkingiem basenu a WSBiP. Cały kwartał osiedla zostaje w ten sposób odcięty dla pieszych, od ul.Tańskiego. Pierwotnie, tu i gdzie teraz jest WSBiP miały stać bloki, co dawało dostęp do ul.Tańskiego, a przede wszystkim, do znajdujących się tam przystanków. Nawet bez większych zmian projektowych, taki chodnik może powstać. Jeśli miejsca postojowe na parkingu ze środka przesunąć na boki, to po odpowiednim oznakowaniu poziomym, środkiem można wyznaczyć przejście dla pieszych, jako ciąg pieszo-jezdny, otwarty na przyłącznik ul.Ikara.