Wydarzenia Cieszyn

Będą kształcić o okołoporodowych prawach pacjenta. Grupa Tulimy Mamy z Cieszyna gotowa do działania

Fot. Pixabay.com

W 2024 roku stowarzyszenie Tulimy Mamy z Cieszyna zamierza odmienić przez wszystkie przypadki okołoporodowe prawa pacjenta i pacjentki. Wszystko to za sprawą projektu „W trosce o respektowanie okołoporodowych praw pacjenta (-tki)”, który grupa właśnie rozpoczyna dzięki dofinansowaniu z środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Splot wartości”. To część większego programu dotyczącego praw człowieka i podstawowych wartości, jakie wyznacza „Karta praw podstawowych Unii Europejskiej”.

W trakcie projektu realizowanego w Cieszynie między marcem a październikiem zostanie przeprowadzona kontynuacja rozpoczętych dwa lata temu i w ubiegłym roku działań strażniczych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie oraz Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Podczas kontroli aktywistki sprawdzą, czy są tam respektowane prawa pacjentów, a jeśli nie, ponowią negocjacje z personelem medycznym. W tym roku zostanie też zorganizowana społeczna kampania edukacyjna skierowana do rodziców z regionu na temat ich praw nie tylko podczas porodu w szpitalu, ale także w czasie ciąży i później podczas połogu. W ramach kampanii zostaną przygotowane wartościowe pod względem merytorycznym materiały edukacyjne bazujące na rozmowach z ekspertami z zakresu prawa i położnictwa, które każdego miesiąca będą zamieszczane na stronie internetowej: tulimymamy.pl i w mediach społecznościowych Tulimy Mamy. Będą to wywiady prasowe, podcasty i filmy instruktażowe.

Fot. Pixabay.com

Grupa Tulimy Mamy już od kilku lat kontroluje lokalne porodówki w regionie właśnie pod kątem przestrzegania praw pacjenta. – W efekcie kontroli w Szpitalu Śląskim w Cieszynie i Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przygotowałyśmy raporty wraz z rekomendacjami dotyczącymi sugerowanych przez nas zmian. W naszej pracy analizujemy informacje publiczne przekazane nam przez szpitale, wyniki ankiet „Głos Matek” Fundacji Rodzić po Ludzku, a także indywidualne zgłoszenia pacjentek z Cieszyna i okolic, które decydują się dzielić z nami swoimi doświadczeniami z porodów. Szczegółowe wyniki raportów, a także notatki ze spotkań z personelem medycznym szpitali można znaleźć na naszej stronie internetowej – mówi Olga Vitoš, analityczka stowarzyszenia Tulimy Mamy, doula, strażniczka Rodzić po Ludzku w województwie śląskim.

W ramach tegorocznego projektu stowarzyszenie Tulimy Mamy poprowadzi także kampanię społeczną skupioną na okołoporodowych prawach matki i dziecka.

– Kampania społeczna to nasze drugie imię. Nieprzerwanie, od momentu założenia naszej grupy, czyli już od trzech lat prowadzimy liczne działania edukacyjne wspierające rodziców w czasie okołoporodowym. Przede wszystkim jesteśmy dla mam, bo rzecz jasna to dla nich czas okołoporodowy jest największym wyzwaniem – równie pięknym, co ciężkim fizycznie, a bywa, że i psychicznie. Same jesteśmy mamami i doskonale pamiętamy, jak to wygląda. Bardzo wierzymy jednak w to, że wsparcia i edukacji okołoporodowej potrzebują obaj rodzice, więc oczywiście o prawach pacjentów będziemy edukować i kobiety, i mężczyzn – podkreśla Małgorzata Bryl-Sikorska, przedstawicielka Tulimy Mamy. – Po co właściwie edukować się o swoich prawach pacjenta? Powiem krótko: bo znając swoje prawa, zmniejszamy ryzyko ich złamania, a więc minimalizujemy możliwość wystąpienia sytuacji stresogennych czy traumatycznych. Poznawanie swoich praw i edukacja okołoporodowa to rodzaj ważnej profilaktyki oraz pożyteczna inwestycja na przyszłość. Nie zakładajmy, że „jakoś to będzie”. Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu i jako pacjenci mamy wpływ na to, by był zgodny potrzebami naszymi i naszego nowonarodzonego maleństwa – dodaje.

google_news