Czas rozpocząć „Beskid Classics”! Tegoroczny festiwal to nie tylko gwarancja najwyższego poziomu wykonawczego, ale też międzygatunkowa mieszanka i różnorodność, co sprawi, że dedykowany jest nie tylko zadeklarowanym miłośnikom muzyki klasycznej.
IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy potrwa od 31 sierpnia do 16 września. Co czeka nas w pierwszym tygodniu muzycznego święta?
Festiwal rozpocznie się już w czwartek, 31 sierpnia, o 19.00 biletowanym koncertem w Bator Art Gallery w Szczyrku. W urokliwych wnętrzach budynku przy ul. Myśliwskiej 60 usłyszymy utwory fortepianowe Johannesa Brahmsa, George’a Gershwina, a także pieśni Richarda Straussa, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego. Poznamy talent Justyny Khil – wyjątkowej śpiewaczki, która ma na koncie wiele nagród na konkursach wokalnych, w tym pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi. Wystąpi z nią Rozalia Kierc – jedna z najciekawszych i najbardziej charyzmatycznych pianistek młodego pokolenia, finalistka konkursu „Młody Muzyk Roku” Eurowizji i laureatka II nagrody w najnowszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
W piątek, 1 września, o 19.00 w Amfiteatrze przy ul. Parkowej w Ustroniu przewidziano uroczystą inaugurację festiwalu niemal nad brzegiem Wisły. To niepowtarzalne wydarzenie, bowiem Kapeli ze Wsi Warszawa będzie towarzyszyć Filharmonia Zabrzańska, dyrygowana przez Pawła Kotlę, który jest pomysłodawcą i organizatorem całego festiwalu. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, więc tym bardziej warto usłyszeć Fantazję symfoniczną „Uwodzenie” (Anna Ignatowicz-Glińska, Nikola Kołodziejczyk, Patryk Walczak, Przemysław Zych). To fascynujący utwór symfoniczny, skomponowany przez czterech kompozytorów, oparty o materiał muzyczny płyty zespołu, która w 2021 w kategorii „World Music” uznana została za najlepszą w Europie i czwartą na świecie.
Już nazajutrz, 2 września o 19.00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu poznamy projekt „Muzyczny Transatlantyk”. Podczas biletowanego koncertu zespół Cracow Golden Quintet zaprezentuje program składający się z utworów kompozytorów europejskich, ale też George’a Gershwina, nawiązując do fascynacji Ameryki kulturą Starego Kontynentu. Aby podkreślić transatlantyckie kontakty kulturalne obu kontynentów, w programie znajdą się także opracowania szant morskich skomponowane przez kompozytora brytyjskiego Malcolma Arnolda!
O nadchodzącym festiwalu, w tym całym repertuarze, pisaliśmy już TUTAJ.