Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

Beskid Classics wraca do Bielska-Białej. Trzy wyjątkowe wydarzenia w pięknych wnętrzach

Artyści, którzy 7 września wystąpią w Bielsku-Białej. Zdjęcia: Klasyka.eu

Po niezapomnianych koncertach w Żywcu, Szczyrku i Ustroniu, IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” rozgości się w Bielsku-Białej. Przed nami trzy wyjątkowe wydarzenia w trzech pięknych wnętrzach.

7 września o 19.00 w Sali Koncertowej bielskiej szkoły muzycznej znakomici muzycy zaprezentują projekt „Nowe horyzonty”. Absolutnym hitem tego wydarzenia będzie światowa prapremiera specjalnie napisanego na tę okazję utworu „Chaconne op. 63” Mikołaja Góreckiego, światowej sławy kompozytora, którego rodzina od ćwierćwiecza związana jest z bielskim Festiwalem Kompozytorów Polskich. W programie znajdą się także niezwykle popularne utwory od klasycyzmu po współczesność – od Eine kleine nachtmusik Mozarta po wstrząsający VIII Kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza w wersji na orkiestrę smyczkową. Wystąpią Renata Pawelec (skrzypce) i Maria Rutkowska (fortepian), a Baltic Neopolis Orchestrą będzie dyrygował sam dyrektor festiwalu – Paweł Kotla.

Kwartet Filharmonii Czeskiej.

Już 8 września festiwal zagości w urokliwych wnętrzach Willi Sixta. O 19.00 podczas Bielskiego Salonu Muzycznego usłyszymy muzykę z czasów znanego przemysłowca w wykonaniu Kwartetu Filharmonii Czeskiej. Każdy utwór w programie tego wieczoru to przebój, w tym słynny kwartet „Amerykański” Dvoraka i jego „Humoreska”, przepiękne „Andante cantabile” Czajkowskiego i chwytające za serce „Intermezzo” Mascagniego. W tym wyjątkowym kontekście zespół zaprezentuje swoją interpretację przepięknego polskiego I Kwartetu smyczkowego Zygmunta Noskowskiego.

Ensemble Giardino di Delizie.

9 września o 19.00 festiwalowa muzyka rozbrzmi na zamku Sułkowskich. Polsko-włoski zespół barokowy Ensemble Giardino di Delizie z Rzymu, który usłyszymy, to gwarancja niezwykłej interpretacji i doskonałej muzycznej energii. Program koncertu będzie nawiązywał nie tylko do czasów świetności Księstwa Bielskiego, ale także do kontaktów między Polską a Italią, w których miasto od wieków odgrywało wyjątkową rolę. Oprócz utworów kompozytorów polskich i włoskich, nie mogło oczywiście zabraknąć Georga Philippa Telemanna – chyba najsłynniejszego kompozytora, który przez wiele lat mieszkał w tej okolicy.

Szczegółowy program oraz informacje o biletach i zaproszeniach – TUTAJ.

google_news