Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Beskidzki Jarmark Świąteczny w Szczyrku. Regionalne przysmaki i dużo dobrej zabawy

Dziś w Szczyrku zrobiło się niezwykle świątecznie za sprawą odbywającego się tam wyjątkowego jarmarku. Wydarzenie obfitowało w wiele ciekawych atrakcji, w szczególności regionalnych. Koncerty, rękodzieło, pyszne jedzenie i grzane wino sprawiały, że zimowa aura nie była straszna. Z życzeniami dobrych i spokojnych świąt zwrócili się do licznie zebranych szczyrkowian włodarze miasta, powiatu, oraz parlamentarzyści.

 

Pierwszy Beskidzki Jarmark Świąteczny rozpoczął się w samo południe w centrum Szczyrku na placu św. Jakuba. Wtedy otwarły się bowiem pierwsze stoiska m.in. z rękodziełem, regionalnymi przysmakami, biżuterią czy grzanym winem. Piękne wyroby twórców ludowych, degustacja wyśmienitych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, wspólne kolędowanie z góralami czy koncerty świątecznych kolęd i pastorałek sprawiły, że humory dopisywały całkiem licznym uczestnikom wydarzenia.

Efektowne pokazy tradycyjnych grup kolędniczych – Dziadów Żywieckich i Kamieńcoków z Milówki podobały się zebranym. Na miejscu obecny był także Świąteczny Konwój Radia Zet z atrakcjami dla małych i dużych razem z Wawel Truckiem, czyli czekoladową fabryką na kółkach, w której czekały gry, zabawy i masa słodkości. W trakcie trwania Jarmarku odbywały się też bezpłatne warsztaty rękodzieła w pobliskiej karczmie.

O godzinie 15:00 nastąpiło oficjalne otwarcie Jarmarku przez organizatorów. Życzenia świąteczne zebranym złożył burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, starosta bielski Andrzej Płonka, minister Grzegorz Puda oraz poseł Stanisław Szwed.

To pierwszy beskidzki jarmark. Powstał dzięki Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi, bo wiele zwyczajów związanych jest z wsią. Tam są one kultywowane. Staramy się o nich nie zapomnieć, a przy okazji wprowadzamy ludzi w świąteczny nastrój – można skosztować świątecznych potraw, dowiedzieć się, jak ozdobić choinkę – mówił burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

 

Później na scenie w pastorałkowo-kolędowym repertuarze z całego świata wystąpił zespół Włóczykije. Była też strefa z karaoke, strefa z gorącą czekoladą i herbatą, świąteczne plastyczne animacje i kulinarny food truck. Przez cały czas można było również zakupić zachwycające wyroby regionalnych rzemieślników czy raczyć podniebienie kiełbasą z grilla, pajdą ze smalcem, pierogami, ciastami i barszczem. Całości dopełniło wspólne kolędowanie z Zespołem Regionalnym Ondraszek ze Szczyrku oraz koncert hitów świątecznych wszech czasów w wykonaniu zespołu Bartnicky.

 

Organizatorami wydarzenia byli Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, powiat bielski i miasto Szczyrk.

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świąteczna oferta
Świąteczna oferta
1 rok temu

Sprzedam bombki choinkowe w kolorze 🏳️‍⚧️ . Jedną z ich wyjątkowych cech jest to… że wieszają się same! Bez potrzeby działań człowieka! Za jedyne 4,69 zł za sztukę!

Oferta ważna do 24 grudnia, lub do wyczerpania zapasów.