Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bez tego projektu byłoby smutno! Seniorzy aktywni jak nigdy – WIDEO | ZDJĘCIA

Około 150 seniorów z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień wzięło udział w projekcie „Senior – Aktywny Mieszkaniec”, który prowadziło Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic. Jak podkreślają sami uczestnicy, projekt, który był niejako kontynuacją propozycji z lat poprzednich, dał im nie tylko wiele radości, doskonałej zabawy, ale i ogrom energii. Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic po raz kolejny udowodniło, że jak się chce, to można! Trzeba tylko mieć pomysł, napisać wniosek i ruszać do działania. W ostatnich latach Stowarzyszenie, które działa niezwykle prężnie, sięgało po dofinansowania z wielu programów. Program „Aktywni+” kierowany jest do seniorów. Prezes Stowarzyszenia Anna Satława zastrzega jednak, że sukcesu nie byłoby bez bardzo dobrej współpracy z innymi organizacjami z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień. Dlatego Stowarzyszenie podjęło owocną współpracę ze Stowarzyszeniem Związku Emerytów i Rencistów Gminy Ślemień, Kołem Gospodyń Wiejskich w Okrajniku, Kołem Gospodyń Wiejskich w Rychwałdzie i innymi organizacjami.

– Bardzo ścisłą współpracę mamy ze Stowarzyszeniem „Szeroka” z Łękawicy, które prowadzi grupę śpiewaczą Conviva i niedawno powstałą Małą Kapelę Jaworki. Warto podkreślić, że prezes Stowarzyszenia „Szeroka” Alicja Czulak jest jednocześnie członkiem zarządu naszego Stowarzyszenia – mówi Anna Satława, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic.

RUCH, KUCHNIA, MUZYKA, WYCIECZKI

Alicja Czulak podkreśla, że projekt „Senior – Aktywny Mieszkaniec” to projekt niezwykle potrzebny dla miejscowej społeczności.

– Udowadnia to stale rosnące zainteresowanie. A co ważne, z roku na rok w projekcie pojawia się wiele nowych rzeczy i jest on coraz lepszy. Uczestnicy projektu mówią, że nie wyobrażają sobie, by podobnego projektu nie było w kolejnym roku. Kilku seniorów powiedziało mi wprost, że nie wiedzą, jak można było wcześniej żyć bez takiego projektu – mówi Alicja Czulak.

Obok niej, jako wolontariuszki, w projekcie uczestniczyły Barbara Krasoń i Władysława Samolej.

Co przygotowano w ramach projektu „Senior – Aktywny Mieszkaniec”? Był on podzielony na kilka działań w myśl zasady, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pod hasłem „Ćwicz umysł i ciało by lat ubywało” kryły się zajęcia fizyczne takie jak spacery, marsze, nordic walking, aerobik, pływanie, gimnastyka i aktywność umysłowa seniorów. Niezwykle ważnym działaniem dla seniorów były zajęcia „Zdrowe odżywianie”, gdzie naturopata, czyli specjalista ds. zdrowego stylu życia, przybliżył seniorom zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania.

– Ogromną popularnością cieszyły się „Warsztaty kulinarne”. Można nawet powiedzieć, że były one niezwykle wyczekiwane. Uczestnicy przygotowywali potrawy pod okiem doświadczonych kucharzy w kuchniach przy Gminnym Ośrodku Kultury „Jemioła” w Ślemieniu, w kuchni szkolnej w Zespole Szkół w Gilowicach oraz w kuchni przy OSP w Okrajniku i Rychwałdzie. Potem wszystkie te przysmaki były degustowane – podkreśla prezes Anna Satława.

Wspaniałą zabawą i integracją były „Warsztaty muzyczne” przeznaczone dla seniorów w gminie Ślemień z grupy „Młodzi duchem”. To grupa, która powstała kilka lat temu w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolice. W projekcie nie mogło zabraknąć wspólnych wyjazdów pod hasłem „Zwiedzamy Polskę”. Odbyły się dwie trzydniowe wyprawy. Jedna do Zakopanego i okolic, na którą pojechało 50 osób. Z kolei na drugą – „Szlakiem Piastowskim” do Biskupina, Gniezna i Poznania – wybrało się 55 seniorów.

– Była to okazja nie tylko do zwiedzania różnych regionów Polski, ale także do wspólnej integracji – mówi prezes Anna Satława.

Uczestnicy projektu przyznają, że wielu z nich było po raz pierwszy w Zakopanem i okolicach czy w Poznaniu, Gnieźnie i Biskupinie.

– Jakoś tak się złożyło w życiu, że nie było czasu i okazji, by pojechać i pozwiedzać. Gdyby nie projekt „Senior – Aktywny Mieszkaniec”, pewnie nie dane byłoby nam nacieszyć się tymi atrakcjami turystycznymi – podkreślają seniorzy biorący udział w projekcie.

DZIEŃ SENIORA

Dla uczestników zorganizowano Dzień Seniora – spotkanie towarzyskie, które odbyło się w serdecznej atmosferze przy stołach ze skromnym, ale smacznym poczęstunkiem i przy nutkach pieśni biesiadnych. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich projektach, również w tym nie mogło zabraknąć spotkania podsumowującego to, co działo się od kwietnia tego roku. Miało ono miejsce 10 grudnia w restauracji „Pod Jeleniem” w Okrajniku. Wzięli w nim udział najaktywniejsi w tym projekcie seniorzy, osoby prowadzące zajęcia i przedstawiciele władz różnego szczebla, między innymi były wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, senator Andrzej Kalata, starosta żywiecki Adrian Midor, radny powiatu żywieckiego Michał Czulak czy radni gminy Łękawica Ryszard Ścieszka i Jan Wątroba (jednocześnie sołtys Łysiny). Nieobecny radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński skierował do uczestników specjalny list. W świąteczny nastrój spotkania wprowadziła uczestników Mała Kapela Jaworki, która działa przy Stowarzyszeniu Szeroka z Łękawicy. Młodzi muzycy, pod czujnym okiem członków Kapeli Spod Czoha, zagrali i zaśpiewali nie tylko pieśni góralskie, ale i najpopularniejsze kolędy. W trakcie spotkania prezes Anna Satława przedstawiła prezentację multimedialną z podsumowaniem projektu, co było wyśmienitą okazją do wspominania tego wszystkiego, co działo się przez ponad osiem miesięcy. Potem przyszła pora na podziękowania, a następnie wspólne rozmowy i śpiewy pieśni biesiadnych z akompaniamentem niezawodnych Rudolfa Wątroby i Tadeusza Satławy.

POPRAWIĆ JAKOŚĆ ŻYCIA

– Te wszystkie ciepłe słowa i podziękowania, ale przede wszystkim pytania, czy projekt będzie również w przyszłym roku, świadczą o tym, że jest zapotrzebowanie na takie działania. Staramy się, aby nasza oferta zajęć była zróżnicowana i rozwijająca aktywność, wiedzę i umiejętności seniorów. To działania, które zapobiegają występowaniu negatywnych skutków procesu starzenia się, poprawiają kondycję fizyczną, psychiczną i intelektualną. Opracowane przez nas propozycje i oferta działań mają pomóc rozwiązać problemy i potrzeby seniorów poprzez wsparcie społeczne, wzbogacenie zdrowia, poprawienie samopoczucia, a także sprawić, że są pewniejsi siebie, co prowadzi do wzmocnienia jakości ich życia – dodaje prezes Anna Satława.


google_news