Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bezpieczeństwo na budowie – jaki ubiór może je zapewnić?

Praca na budowie jest wymagającą pracą fizyczną. Każdego dnia, tysiące ludzi pracuje przy budowach domów, wieżowców, jak również dróg czy mostów. Jest to praca odpowiedzialna i dodatkowo może być utrudniona ze względu chociażby na warunki atmosferyczne, na które zleceniodawca nie ma wpływu – a pracę wykonać trzeba. Najczęściej na budowach spotyka się mężczyzn, ale panie również pojawiają się w takich miejscach.

Przy tak wymagającej pracy, niezbędna wręcz jest odpowiednia ochrona pracownika – zarówno od warunków atmosferycznych właśnie, jak również od zdarzeń losowych, niebezpiecznych sytuacji czy nieostrożnego korzystania ze sprzętów. W takim razie, jaki rodzaj ciuchów noszą budowlańcy? Dlaczego potrzebują konkretnego rodzaju ciuchów? Dlaczego spodnie robocze są najbardziej przydatne dla osób pracujących na budowie? I dlaczego pracownicy budowlani muszą pracować bezpiecznie? Oto odpowiedzi na te pytania.

Bezpieczeństwo w pracy na budowie

Bezpieczeństwo pracy na budowie powinno być rzeczą elementarną. Zbyt często słyszy się o wypadkach w pracy, gdzie z powodu na nieodpowiednią odzież czy niezastosowanie się do instrukcji obsługi urządzenia, pracownik doznaje obrażeń. Na przykład, zbyt cienkie spodnie przy pracy z narzędziami ostrymi mogą skutkować okaleczeniem, jeśli takie narzędzie spadnie. Spodnie robocze Engelbert Strauss wykonane są z materiałów antyprzecięciowych, spełniających rygorystyczne normy BHP oraz w zależności od rodzaju spodni, mogą posiadać dodatkowe certyfikacje, świadczące o jakości. Dopasowując odzież roboczą do typu zadania, jakie wykonuje pracownik, możemy zagwarantować mu komfort oraz bezpieczeństwo.

Dlaczego tak ważny jest ubiór na budowie?

Odpowiedź wydaje się oczywista, ale warto wyróżnić tutaj kilka najważniejszych elementów:

  • Tak jak wyżej wspomniano, specjalistyczna odzież i obuwie robocze ma chronić pracowników przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Więc, odpowiednia wentylacja, ochrona termoizolacyjna – na przykład przy budowaniu autostrady, ochrona przeciw przecięciom czy przeciw substancjom chemicznym oraz prawidłowa widoczność i oznakowanie pracownika, to tylko jeden z kilku przykładów, dlaczego tak istotny jest dopasowany ubiór.
  • Wygoda użytkowania. Za małe buty, ciasne spodnie, czy wiecznie rozpinająca się klamra od spodni typu „ogrodniczki” są irytujące, przez co pracownik traci koncentrację na swojej pracy i staje się mniej efektywny.
  • Praca powinna być bezpieczna, a odzież może nam to bezpieczeństwo zagwarantować.
Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy pracujemy przy budowie autostrady, czy przy remoncie mieszkania, ochrona swojego zdrowia i życia powinna być priorytetem. Nikt nie chce narażać się na uszkodzenie ciała poprzez nieodpowiednie buty, brak kasku ochronnego czy cienkie spodnie. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o sprzęt i myślenie przy tym, jaką pracę się wykonuje, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić bezpieczne warunki pracownikowi, tak aby praca była wykonana bez stresu, należycie i bez pośpiechu.

google_news