Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bezpiecznie koleją na święta Bożego Narodzenia

Fot. Pixabay.com

Jutro wigilia Bożego Narodzenia. Wielu z nas jest w drodze do swoich domów i korzysta z pociągów. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że w okresie świątecznym podróże koleją są zapewnione, niemniej jednak, w związku z epidemią, obowiązują limity pasażerów.

Wzmocnione służby dyspozytorskie Polskich Linii Kolejowych we współpracy z przewoźnikami zapewnią sprawne podróże w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kolejarze monitorują sytuację na sieci kolejowej i pogodę. W gotowości do pracy na torach jest 175 zespołów szybkiego usuwania awarii i 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Do zapewnienia sprawności sieci trakcyjnej zabezpieczono 66 pociągów sieciowych. Są przygotowane dodatkowe lokomotywy na wypadek działań, które zapewnią przejezdność linii. W gotowości jest też inny sprzęt, m.in. odśnieżarki i pługi.

W związku z epidemią koronawirusa, na stacjach i przystankach, dworcach i w przejściach podziemnych należy zachować dystans oraz zasłaniać usta i nos. Dla bezpieczeństwa podróżnych i pracowników w pociągach obowiązują limity pasażerów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na pokładach pociągów PKP Intercity zajętych może być maksymalnie 50 procent wszystkich miejsc siedzących. Podróżni zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas podróży, obowiązuje także rezerwacja miejsc we wszystkich pociągach przewoźnika.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi planowania przejazdów i samego podróżowania w czasie epidemii pasażerowie mogą zapoznać się w specjalnym poradniku PKP Intercity na ten temat. Więcej informacji o przygotowaniu dworców do obsługi pasażerów w reżimie sanitarnym znajduje się tutaj. Aktualny rozkład jazdy pociągów jest dostępny m.in. tutaj.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym, monitorują perony, szlaki kolejowe i pociągi. Stale dostępny jest całodobowy numer alarmowy: 22 474 00 00.

7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę działa Centrum Wsparcia Klienta. Zapewnia podróżnym pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień spowodowanych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi CWK organizuje dojazd podróżnych do stacji docelowej, zapewnienie poczęstunku czy noclegu. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich. Aktualizują komunikaty dla pasażerów wygłaszane w pociągach, na dworcach i peronach. W przypadku opóźnień pociągów powyżej 120 minut, na kilkudziesięciu największych dworcach, podróżni otrzymają przekąski i ciepłe napoje.

KB_Szpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments