Wydarzenia Bielsko-Biała

Biały dym z kominów

Fot: pixabay

W piecach węglowych wybranych mieszkańców Jasienicy testowany będzie środek, dzięki któremu wydobywający się dym z komina ma być pozbawiony szkodliwych substancji. Brzmi niewiarygodnie? Być może, ale co szkodzi gminie spróbować. Tym bardziej, że sposób ten testuje już inna gmina na Podbeskidziu.

Z takiego założenia wyszedł ostatnio wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna. Znany zresztą z tego, że nie boi się wszelkich nowinek technologicznych, a także ryzykownych posunięć (takim było przecież swego czasu zainwestowanie w grunty, na których powstała jasienicka strefa ekonomiczna, dzisiaj bynajmniej nie przynosząca strat). Smog daje popalić nam wszystkim, również mieszkańcom Jasienicy. To dlatego, jak się wydaje, Janusz Pierzyna postanowił sprawdzić pewien środek oferowany przez polską firmę, mający likwidować przy spalaniu węgla szkodliwe substancje.

– To ponoć hit na rynku – twierdzi wójt Pierzyna. Na jednej z ostatnich sesji wójt ogłosił więc, że ma kontakt z taką właśnie firmą oferującą ów dobroczynny środek. – Jest oferowany w dwudziestokilogramowych opakowaniach i starcza na tonę węgla – tłumaczył radnym. – Posypuje się nim węgiel przy spalaniu, dzięki czemu likwidowane są w procesie spalania szkodliwe substancje. I z komina leci biały, zamiast czarnego, dym.

Proste. Trzeba tylko zapłacić sto złotych za opakowanie. – Ale to się bilansuje, bo dzięki temu środkowi węgiel staje się o trzydzieści procent bardziej kaloryczny, no i daje więcej ciepła – wyjaśniał wójt Jasienicy. – Mamy do oferty dołączony co prawda film, na którym widać efekt wydobywającego się dymu z komina przy użyciu tego środka i wygląda to imponująco, ale trzeba by to teraz w gminie przetestować.

Eksperyment będzie polegać na tym, że sołtysi z Jasienicy otrzymają z gminy po kilka opakowań hitowej substancji i namówią wybranych mieszkańców, aby sprawdzili, jak to cudo działa w praktyce. Czas więc pokaże, jak jest naprawdę. Tymczasem wójt zapewnia, że firma ma wszelkie potrzebne certyfikaty i wydaje się być wiarygodna w tym, co mówi i oferuje.

– Jeśli się to sprawdzi, to super sprawa – cieszy się wójt. – Wtedy zorganizujemy na terenie gminy jakiś punkt sprzedaży tego specyfiku.

Dzisiaj już wiadomo, że środkiem mającym poprawić jakość powietrza w Jasienicy jest produkt o nazwie Sorbent ER-1. Okazuje się, że jest on już w części stosowany w piecach w gminie Rajcza. Na tamtejszy rynek wprowadził go były już wójt Kazimierz Fujak. – Mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, że to działa – twierdzi były wójt. – Sam do teraz stosuję go w swoim piecu i efekty naprawdę są. Wymaga to tylko trochę zachodu, bo piec rozgrzewa się wolniej. Ale co jest lepsze? Wygoda i smog, czy trochę pracy i inne jakościowo powietrze?

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
45 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Gorski
Dariusz Gorski
1 rok temu

Witam Was. Postanowiłem dołączyć się do dyskusji. Otóż nie dawno kupiłem stary dom do remontu. W nim znajdował się 6 letni kocioł VIADRUS Hercules 21. Niestety podłączony jest on do wadliwie wykonanego komina. Miałem takie problemy z paleniem, jakich nikomu nie życzę. Ale do meritum – postanowiłem zakupić “preparat” ( nie wiem dlaczego nikt nie pisze, że jest to Sorbent ER1) który w prawdzie nie zniwelował ogromnych ilości sadzy w kominie, jednak sadza zmieniła swoje własności – stała się bardzo sypka i lotna. Mam obecnie z sadzy cały dach i śnieg wokół domu, jednak efektywność spalania, wzrosła nieporównywalnie. Prawie cała… Czytaj więcej »

Mustafa
Mustafa
2 lat temu

W Watykanie też widziałem kiedyś biały dym z komina….

Józek
Józek
2 lat temu

Sprzedam 5 ton mułu.

Dariusz
Dariusz
2 lat temu

Dlaczego nie mówi się aby rozpalać, a tylko zakazy i ,,złote środki”. Ja rozpalam piec od góry. Efektywność wzrosła nieporównywalnie i brak dymu ! Edukować nie zakazywać.

Zuza
Zuza
2 lat temu
Reply to  Dariusz

Nie w każdym piecu da się w ten sposób rozpalać, aby nie “smrodzić”. W moim ( górnego spalania) nie. Za to rozpalam maksymalnym płomieniem i nie zaciskam tego od razu węglem- gazy się spalają. Ale masz racje, w tych, w których się da, można to śmiało robić i wręcz należało by o tym więcej mówić.

KK
KK
2 lat temu
Reply to  Zuza

Miło słuchać. Cieszę się że się starasz i chcesz wnieść coś dobrego. Paląc w ten sposób szanujesz paliwo, przyrodę, ludzi a przede wszystkim siebie. Szanujesz górnika i pieniądze bo nie puszczasz ich z dymem.dziękuję i proszę- propaguj tę metodę palenia. Kropla drąży skałe

Zuza
Zuza
2 lat temu
Reply to  Zuza

Błędnie podałam mój piec– dolnego spalania ma być

KK
KK
2 lat temu
Reply to  Dariusz

Żeby wszyscy chcieli tak chcieć. Dzięki za skuteczność!

Maciek
Maciek
2 lat temu
Reply to  Dariusz

Od góry można rozpalać jak piec jest do tego przystosowany. W typowym dolniaku nie napalisz od góry.

Zuza
Zuza
2 lat temu
Reply to  Maciek

No właśnie, w dolniaku nie, ale jak już napisaliśmy, warto to propagować. Wiekszość ludzi chyba ma piece górnego spalania i to do nich trzeba kierować mowę o rozpalaniu od góry. A w dolniakach palić mocnym płomieniem i nie zasypywać na full.

les
les
2 lat temu

Genialny pomysl,pozwoli zachowac nasze zloza ,najwieksze na swiecie..Gdyby jeszcze usunac tych wrogow polski od wladzy, co pozwalaja na sprowadzanie wegla z wszystkich stron swiata,a zwlaszcza z rosji

KK
KK
2 lat temu
Reply to  les

Nasz węgiel jedzie do Niemiec i Czech. W miejsce naszego węgla rosyjski oligarcha wysyła swój tańszy i gorszy i wpuszcza na wolny rynek. Nikt tego nie kontroluje. Minister ochrony środowiska od października jest na grzybach i chyba jeszcze długo nie wyjdzie z lasu. Pan Rosjanin dodatkowo wykupił w polsce swoich importerów więc teraz ma w rękach i wydobycie i polski rynek. Napisał o tym business insider chyba w marcu lub kwietniu 2019. Sami rosjanie nie chcą tego wegla bo jest zasiarczony. Ale kogo to obchodzi. Podobno mamy jakiś tam “żont” ale on się zajmuje konfliktowaniem ludzi i demontażem UE

Nu tak
Nu tak
2 lat temu

Perpetum.. Jeśli ilość kalorii jest określona to jak powstanie 30% więcej.. Wlewasz 100l paliwa a palisz jak 130itrow

KK
KK
2 lat temu
Reply to  Nu tak

Jeżeli nie dostarczysz odpowiedniej (właściwej) ilości powietrza do spalania paliwa to nie wyciagniesz z niego jego nominalnej wartości cieplnej (mocy). Jeżeli będziesz tlił zamiast spalać w pełni to uzyskasz mniej energii. Jeżeli zasłonisz szmatką połowę filtra powietrza w swoim samochodzie to nie spalisz w pełni paliwa i nie uzyskasz pełnej mocy. Sprawdź sam.Paleniska na węgiel powinny być podpięte do bufora. Spalanie powinno odbywać się intensywnie i czysto a energia powinna być zgromadzona w buforze i pobierana do ogrzewania w takiej ilości jak trzeba i w takim momencie kiedy trzeba. Niska świadomość w kwestii ogrzewania węglem doprowadziła do tego że ludzie… Czytaj więcej »

Zuza
Zuza
2 lat temu

Pan wójt stwierdził, że sam pali z tym proszkiem i efekty już widać. Doprawdy? już widać? Po miesiącu palenia? Widać to pewnie biały dym, co nie oznacza, że nie jest on nadal trujący. Panie były wójcie- demagogia i propaganda, a przy okazji “Każda pliszka swój ogonek chwali”. Niech pan rzetelnie powie, jakie są prawdziwe warunki spalania węgla z tym sorbentem, potem niech pan przeprowadzi badania w swoim piecu, kominie i wydzielającego się dymu i niech pan uczciwie napisze, jakie są efekty. Czy warto i czy przypadkiem nie jest to na wyrost hura optymizm. I jeszcze jedno- piec rozgrzewa się o… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Zuza

Jeszcze prościej aby panowie wójtowie wymyślili żeby na składach w gminie sprzedawali węgiel już wymieszany z sorbentem. O wiele bardziej proste. Oczywiście węgiel tańszy co byłoby jeszcze bardziej proste w zastosowaniu.

Zuza
Zuza
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jak znam życie, to okazałoby się, że ten rzekomy sorbent to zwykłe wapno- składy też muszą zarobić, no i ta polska żyłka do “kombinowania”:):):):):):):)

KK
KK
2 lat temu
Reply to  Zuza

Dolomit

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Zuza

Wątpliwe czy 400 zł. Bo wielce wątpliwe, że 20 kg specyfiku wystarczy na tonę węgla.

Rakieta
Rakieta
2 lat temu

Smok to był w Krakowie czemu z ludzi robicie idiotów ktoś znowu chce nabić sobie kieszeń by inni płacili za jakiś wynalazek pozamykać fabryki posprzedawac koparki będziemy szpadlami i łopatami pracować to też będzie miej zanieczyszczeń powietrza a nierobów powybijać będzie więcej tlenu w powietrzu a co z fabrykami co wydalają CO2 opuszczają parę w powietrze

Czytelnik
Czytelnik
2 lat temu

Wedlug mnie jakby oplaty za wywóz śmieci byly niższe to by sie smieci w piecach i podwórkowych ogniskach nie paliło. A jak sie płaci za osobę 10 zl na miesiac u niektorych wychodzi po 50 albo 70 zl na miesiąc a w tym jest jeden kubeł na smieci bo kolejny jest znowu dodatkowo platny a kosze przy takiej liczbie osob po tygodniu jest pełny to reszty trzeba sie jakos pozbyć to jestem ciekawa gdzie te smieci ida… Na pewno nie na wysypisko smieci tylko do pieca palone na ognisku albo wywiezione do lasu albo na pole… Mniej palonys śmieci tomniej… Czytaj więcej »

Jaro
Jaro
2 lat temu
Reply to  Czytelnik

Nie płaci się za ilość odprowadzanych odpadów więc nie rozumiem po co ich część jest spalana w piecach. Taka po prostu natura
polaka, jak się coś da spalić to się to wrzuca do pieca

Paweł
Paweł
2 lat temu

Ten wójt to chyba nie wie co mówi ? To jest po prostu fizycznie niemożliwe.

Głąb
Głąb
2 lat temu

A problem ze smogiem tak prosto rozwiązać w ciągu 2-3 lat. Wystarczy zrobić pełną gazyfikację kraju i obniżyć podatki na gaz tak aby był on minimalnie tańszy od węgla. Wtedy ludzie sami bez żadnych przymusów przejdą na ogrzewanie gazowe

CzakNoris
CzakNoris
2 lat temu
Reply to  Głąb

Nikt mi nie będzie zaglądał do pieca czy palę węglem czy gazem, a jakby węgiel był połowę tańszy to każdy kupowałby jakościowo lepszy bo byłoby go stać, a tak to pali się w większości przypadków tańszym dziadostwem z przymusu a nie dla widzi mi się.

Winetou
Winetou
2 lat temu
Reply to  CzakNoris

Mam gdzieś czym palisz pod warunkiem że sam będziesz oddychał tym syfem. Skoro wypuszczasz dym w przestrzeń publiczną to rób tak żeby innym nie szkodzić.

On
On
2 lat temu
Reply to  Winetou

Mieszkasz pewnie w bloku, więc zamknij RYJ

Komentator wszystkiego
Komentator wszystkiego
2 lat temu
Reply to  On

Ty zamknij ryj

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  CzakNoris

To sie zdziwisz

Górol
Górol
2 lat temu

Ja jak widzę tą pseudoekologię i czarowanie ludzi to mnie krew zalewa. Teraz gorzej śmierdzi niż przed np 2 laty. Palili mułem i jescze jakoś szło a teraz plastiki opony i co ino

Piotr
Piotr
2 lat temu

Sądząc po nazwie specyfiku “sorbent” jest to pewnie rodzaj wapna bądź wapienia szeroko stosowany do współspalania w elektrowniach i elektrociepłowniach.Wiąże on zawarte w spalinach związki siarki oraz różnego rodzaju tlenki.Jednakże aby ten proces był skuteczny jest on silnie uzależniony od ilości spalanego opału oraz doprowadzonego powietrza,a także odpowiedniej temperatury w palenisku i na wylocie spalin.Samo nasypanie specyfiku do kotła w ilości na tzw mniej więcej da bardzo mizerny efekt lub żaden .Dziękuję za poradę.

KK
KK
2 lat temu
Reply to  Piotr

Ten sorbent to najpewniej pył dolomitowy dodawany jako katalizator w przemysłowym (kontrolowanym) procesie spalania. Do kantalizacji jeszcze jest potrzebna wysoka temperatura spalania co jest prawie niemożliwe do osiągnięcia bez zmian w obrębie samej komory spalania. Brak wiedzy, chęci oraz narzędzi władzy jeszcze długo będzie skutkował trującym smogiem. Mam pomysł na zmianę tego syfu ale nie mam z kim gadać.

Rakieta
Rakieta
2 lat temu
Reply to  KK

Weź sobie lustro postaw przed sobą i już masz kumpla napewno on ciebie wysłucha

Pan Prezes
Pan Prezes
2 lat temu
Reply to  Rakieta

Rakieta ty to z tych co to nie wie, nie zna się ale ma najwięcej do powiedzenia.

Andre
Andre
2 lat temu

Trzeba ekologicznie zjeść zrobić ekologiczną kupę i wrzucić do pieca a z uni niech przyjadą powąchać.

Zuza
Zuza
2 lat temu

Biały proszek, biały dym… biała śmierć. Jakoś trudno mi uwierzyć w to cudowne oczyszczenie dymów. Atesty są różne. Nie wyjaśniono nam, czego dotyczą te atesty i jak zbadają dymy. A jak już zbadają, to się okaże, że biały proszek powoduje wydzielanie się innych, może bardziej trujących substancji. Nie rozumiem, dlaczego nie ma jeszcze filtrów do kominów w domach jednorodzinnych. Na Księżyc latamy, a ze smogiem ludzkość nie potrafi sobie poradzić.

or Well
or Well
2 lat temu
Reply to  Zuza

Lataliśmy. Pan Aldrin bodaj dziś obchodzi 90. urodziny. Armstrong już na stałe przeniósł się do nieba.

Opolanin
Opolanin
2 lat temu
Reply to  Zuza

Zuza

Opolanin
Opolanin
2 lat temu
Reply to  Zuza

30 lat temu nie było smogu a teraz się nagle wziął z księżyca. Ludzie kupujcie więcej a ciężarówek przybędzie. Wybudują więcej center handlowych i będzie po Ziemi.

W remoncie
W remoncie
2 lat temu

Jasienica stan umysłu

Bobo
Bobo
2 lat temu

W Rajczy tak to działa , że do dziś władze nie zamontowały ani jednego czujnika jakości powietrza, bo wyszło by pewnie, że normy są codziennie przekroczone o 1000%. Lepiej niech mieszkańcy nie wiedzą czym oddychają , lepiej żyć w nieświadomości. Dopóki nie zostanie doprowadzona nitka gazowa do wiosek typu Milówka, Rajcza, Ujsoły nie ma szans na poprawę jakości powietrza. Uchwała antysmogowa w praktyce nie działa , 95% ludzi na wsi ma piece z epoki Gierka i nie ma zamiaru ich wymienić pomimo dotacji do zakupu nowych .

Miejscowy
Miejscowy
2 lat temu
Reply to  Bobo

O czy ty piszesz? Przebrnąłem przez całą machinę dotacji i powiem tyle dla kogo to jest? Mnie jakieś grosze wrócili bo zarobki za duże. A jak masz małe to jakim sposobem wyłożysz na pompę ciepła? Wszystko to jest skomplikowane dużo papierologi i ludzie się zrażają

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Porównać ze paleniem od góry, które nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów. Kto będzie w Jasienicy oceniał wyziewy z kominów nie tylko na podstawie koloru dymu?

xXx
xXx
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Oceniać będzie Hermenegilda i Kociński

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  xXx

Największa mądrość xXx w komentarzach. Gratulacje za pomysł “od bata”. Szkoda, że tak rzadko bo “wzrósłby” poziom komentarzy.