Wydarzenia Cieszyn

Bibliotekarz inny niż myślisz

Fot. Piotr Chlebus-Jancarczyk

Piotr Chlebus-Jancarczyk z Biblioteki Publicznej w Skoczowie zwyciężył w 10. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Bibliotekarz inny niż myślisz”, zorganizowanego przez Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu. Fotografia, której autorem jest skoczowianin, zdeklasowała 24 konkurencyjnych zgłoszeń z bibliotek z całej Polski.

Zdjęcie pt. „Witajcie w naszej bajce” przedstawia stylizowaną wersję okładki książki Jana Brzechwy, zaprojektowanej przez Jana Marcina Szancera do wydania z 1968 r. Pan Kleks w wykonaniu Piotra Chlebusa pozuje we wnętrzach skoczowskiej biblioteki. – Ludzie z najbliższego otoczenia często porównują mnie do Pana Kleksa, stad pomysł na tę fotografię – mówi Piotr Chlebus-Jancarczyk. – Sam skomponowałem scenerię, przygotowałem stylizację i kostium, mam własne oryginalne ubrania, zdjęcie również wykonałem sam, wykorzystując fotoaparat z wyzwalaczem. Tylko ramę obrazu musiałem wkomponować z użyciem komputera – dodaje.

Organizatorzy konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz” docenili oryginalność, inwencję twórczą oraz staranność, z jaką skoczowianin przygotował swoją kompozycję. Konkurs ma w oryginalny sposób promować czytelnictwo i nowatorskie kreowanie wizerunku bibliotekarstwa w Polsce.

Piotr Chlebus-Jancarczyk startował w tym cyklicznym fotokonkursie po raz trzeci. Przed rokiem udało mu się zająć trzecie miejsce. Skoczowski bibliotekarz od lat zajmuje się sztuką kompozycji plastycznych i fotografiką. W oryginalny sposób łączy różne style, tworząc artystyczne kreacje ubiorów, sam pozując do własnych zdjęć. Swoją oryginalnością i kreatywnością zaraża młodzież.

google_news