Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielska Jesień rozstrzygnięta

W piątkowy wieczór, 12 listopada, w Galerii Bielskiej BWA ogłoszone zostały wyniki 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Zdobywcą najważniejszej nagrody – Grand Prix – został Tomasz Kulka z Wrocławia za tryptyk „Game over”.

Na ten prestiżowy, ogólnopolski konkurs malarstwa zgłosiło się 845 artystek i artystów, którzy nadesłali w wersji cyfrowej 2535 obrazów. Jury zakwalifikowało do wystawy finałowej 121 obrazów 84 twórców.

Nagrodzona Grand Prix Bielskiej Jesieni praca „Game over” Tomasza Kulki to monumentalna wizja końca antropocenu. Z dawnego malarstwa artysta zaczerpnął formę tryptyku i bogate, lśniące okazale złotem tło, a ze współczesności wywiódł aktualne, postsekularne przesłanie – ocenia prof. Anna Markowska, przewodnicząca jury. – To jest moja interpretacja sytuacji, która ma miejsce teraz: zadeptywania świata i przyrody przez ludzi. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że przyroda i tak wygra i zrobi z nami ostateczne rozwiązanie. Że to my jesteśmy w pozycji przegranej – mówi Tomasz Kulka.

II Nagrodę za zestaw prac: „Amnezja” i „Nienasycenie” otrzymała Olga Dmowska z Warszawy, a III Nagrodę – za obraz „Too Late for Late Capitalism” – Adam Kozicki z Warszawy. Nagrodę Honorową Jury otrzymał Piotr C. Kowalski za pracę „Ten obraz sugeruje, że plastik jest w dalszym ciągu obiektem pożądania. Z cyklu Obrazy malowane pod kątem 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021”. Wyróżnienia regulaminowe otrzymali: Paweł Baśnik, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Magdalena Kirklewska i Anna Podlewska-Polit. Nagrodę Specjalną REK Foundation w formie zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA otrzymał Stach Szumski. Ponadto siedmiu artystów otrzymało wyróżnienia redakcji patronackich.

Wystawa jest znakomita, jest wiele wspaniałych obrazów powstałych w bardzo trudnych czasach, bo te ostatnie dwa lata to czasy pandemii, zamknięcia, frustracji, ale też marzeń, że kiedyś będzie lepiej. Te wszystkie uczucia zobaczyć można na tych obrazach – komentuje przewodnicząca jury prof. Anna Markowska.

Wystawa trwa do 12 stycznia. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Magdalena Nycz

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakus
Jakus
1 rok temu

Nie było innego obrazu do ilustracji tego artykułu?! Macie w tych redakcjach poziom umysłowy półgłowków… potem zdziwienie że jest agresja i chamstwo w życiu społecznym…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Jakus

Ilustrujący obraz z której strony zachęca do agresji i chamstwa? Próbuję znaleźć drugie dno i nie widzę.

ned
ned
1 rok temu

Tylko jeden z prezentowanych nadałby się na moją ścianę. Reszta dobra najwyżej na klatkę schodową.

den
den
1 rok temu
Reply to  ned

Z malarstwem masz tyle wspólnego co świnia z baletem.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Tak jak opisano i widać, reagują na obostrzenia w pandemii wrażliwi malarze, a co się porobi w innych wrażliwych głowach – dowiemy się za jakiś czas. Otępienie wrażliwości, agresja?