Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielski producent mebluje Europę

Edward Balicki, założyciel Fabryki Mebli Massoni.

Piękne, eleganckie i solidne meble z bielskiej fabryki Massoni od lat trafiają do tysięcy biur, instytucji i hoteli w całym kraju. Bielska marka staje się także eksportową wizytówką regionu, zyskując popularność na europejskich rynkach. Założona przez Edwarda Balickiego rodzinna firma zdobywa uznanie, tworząc najwyższej jakości meble z duszą, dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Historia bielskiej Fabryki Mebli Massoni sięga lat osiemdziesiątych, gdy przedsiębiorczy i kreatywny dwudziestolatek założył swoją pierwszą firmę meblarską, znaną później w regionie pod nazwą AZCO, która do dzisiaj dystrybuuje meble biurowe. – To był dar. Zawsze lubiłem projektować. Ale pomysły to nie wszystko – trzeba je jeszcze wdrożyć z jak najlepszym skutkiem. W biznesie, tak jak w codziennym życiu, cenię sobie lojalność, stabilność i przede wszystkim odpowiedzialność. Zarządzać trzeba w duchu przyjaźni, ale jednak z niezachwianą konsekwencją i konkretnymi wymaganiami. Takie podejście zagwarantowało naszej firmie stabilny rozwój oraz prestiż i wysoką pozycję na jakże wymagającym rynku mebli, skierowanym dla komercyjnych podmiotów – zwraca uwagę Edward Balicki, prezes zarządu Fabryki Mebli Massoni sp. z o.o. w Bielsku-Białej. – Firma zawsze miała rodzinny charakter i charakteryzowała ją wielka energia twórcza – dodaje.

Prezes jest spokojny o przyszłość stworzonej przez siebie marki, bowiem zadbał o godnego następcę. Inżynier Kamil Balicki poznał działalność przedsiębiorstwa od podszewki, a dziś jest jego wiceprezesem. – Niczego nie dostał na tacy. Musiał dojść do tego ciężką pracą – zastrzega dumny ojciec. W pracy Kamilowi Balickiemu pomaga nie tylko doświadczenie, ale i solidne wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej z zakresu zarządzania, produkcji i informatyki. Gdy na uczelni zajmowano się jednym z pierwszych kompleksowych programów do obsługi zarządzania produkcją, on już je stosował w praktyce i do dzisiaj odpowiada za ten dział działalności spółki Massoni. Teraz, z wielkim pożytkiem dla firmy, spotykają się młodzieńcza werwa i fantazja syna z ogromnym doświadczeniem i wiedzą ojca. – To twórcze ścieranie się osobowości, które daje nam wiele satysfakcji – stwierdza założyciel marki.

Rodzinny biznes od ponad trzydziestu lat doskonale odnajduje się na wymagającym rynku, który dynamicznie się zmienia i na którym trzeba konkurować ze światowymi gigantami. Meble z fabryki Massoni znajdziemy w niezliczonych biurach, firmach, urzędach i hotelach w całej Polsce. Po ofertę firmy regularnie sięgają nasi sąsiedzi z Czech, Słowacji, Niemiec i Litwy, a także podmioty z Austrii i z krajów spoza Unii Europejskiej, jak na przykład Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Kosowa. Klientami bielskiego producenta są zarówno małe i średnie firmy, jak i międzynarodowe korporacje, mniejsze i większe biura projektowe, architekci i deweloperzy.

Meble Massoni można zobaczyć na żywo w firmowym salonie przy ulicy Piekarskiej w Bielsku-Białej oraz w firmowych salonach w Krakowie i Katowicach. Znajdziemy je odwiedzając różnego rodzaju firmy i instytucje między innymi w Poznaniu, Łodzi, Tychach, Warszawie i Legnicy… W naszym regionie trafiły do około ośmiu tysięcy podmiotów, w tym wielu znanych firm i budynków użyteczności publicznej – na przykład do bielskiego ratusza, Hotelu Dębowiec czy nowoczesnego gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Najlepszą reklamą dla Massoni są po prostu jej produkty. Wielu klientów jest wiernych bielskiej marce od kilkunastu lat, rekomendując ją swoim partnerom. Wszystko dzięki najwyższej jakości meblom, kompleksowej obsłudze i dostosowywaniu się do indywidualnych potrzeb klientów. – Jeśli klient planuje nową inwestycję, to wystarczy, że pokaże nam przestrzeń i powie, kto będzie z niej na co dzień korzystał i w jaki sposób. Nasi pracownicy zapewnią fachowe doradztwo, przygotują projekt aranżacji, trójwymiarowe wizualizacje i przeprowadzą profesjonalny montaż. Wsparcie fachowców na każdym etapie inwestycji daje gwarancję powodzenia – mówi Edward Balicki.

Oferta Massoni może zawrócić w głowie swoim bogactwem, a także ergonomią, nowoczesnym wzornictwem i odważnymi rozwiązaniami projektowymi. – Nasza oferta obejmuje zarówno meble katalogowe z przeznaczeniem dla biur, gabinetów i hoteli, jak i możliwość realizacji kontraktowych – na zamówienie. Dla biur i gabinetów przygotowaliśmy wiele ciekawych systemowych rozwiązań, dla innych obiektów użyteczności publicznej możemy wykonać oryginalny projekt wyposażenia – dopasowany do konkretnych potrzeb i standardów – zapewnia Dariusz Cul, specjalista ds. marketingu w Massoni. – Spełnimy nawet najbardziej nietypowe życzenia klientów, bo mamy do tego doskonałe zaplecze i nie boimy się żadnych wyzwań – dodaje prezes.

Fabryka Mebli Massoni jest rozpoznawalna dzięki zachwycającym nowoczesnym designem ekskluzywnym meblom gabinetowym. Dodadzą one prestiżu gabinetowi każdego dyrektora czy prezesa. Jednak bielska fabryka ma tak szeroką ofertę mebli biurowych, że spełnią oczekiwania każdego klienta i – nie schodząc z wysokiego poziomu jakości – są dostępne w konkurencyjnych cenach. Na uwagę zasługuje obszerna gama krzeseł biurowych, w wygodzie których można się zakochać. Propozycje dla biur uzupełniają też rozliczne inne produkty, takie jak kompletne wyposażenie open space, lady recepcyjne, siedziska modułowe, komody i szafy. W ofercie nie mogło zabraknąć foteli i sof – od tych prostych i nowoczesnych po ekskluzywne zestawy, które nadadzą charakter najbardziej prestiżowym przestrzeniom. Massoni ma duże doświadczenie w kompletnym wyposażaniu hoteli – od recepcji, przez hole, sale konferencyjne, po pokoje w różnych stylach.

Massoni przede wszystkim świadczy usługi podmiotom komercyjnym, ale zaprasza do siebie wszystkich mieszkańców, którzy planują wyposażyć swoje biuro, mieszkanie czy dom. – W naszych salonach doradcy szeroko zaprezentują nasze możliwości i przedstawią satysfakcjonującą propozycję nawet tym, którzy potrzebują jedynie prostego, ale wygodnego biurka ze zdrowym krzesłem do swojego home office. Zapraszamy do odwiedzin – mówi prezes zarządu.

Produkcja odbywa się w fabryce przy ulicy Komorowickiej w Bielsku-Białej. O jej skali niech zaświadczy to, że spod ręki fachowców samych tylko biurek rocznie wychodzi pięć tysięcy sztuk. Nad procesem produkcyjnym czuwają doświadczeni i zgrani pracownicy, w tym projektanci, inżynierowie i specjaliści zajmujący się obsługą najnowocześniejszych maszyn i urządzeń, w które Massoni zainwestowało miliony złotych. – Korzystamy z najnowszych rozwiązań w branży – na przykład oklejanie mebli odbywa się… bez użycia kleju, dzięki technologii „air-tec”, wykorzystującej laser i gorące powietrze. Całość produkcji nadzoruje system informatyczny, dzięki czemu gwarantowana jest seryjność i najwyższa trwałość produktu. Jednak fundamentem jakości są wykorzystywane materiały, w tym płyty i laminaty dostępne w modnych kolorach i funkcjonalnych strukturach, pochodzące od czołowych europejskich dostawców. Kładziemy duży nacisk na szczegóły i wykończenie, by nic nie zepsuło radości z pracy i wypoczynku przy wykorzystaniu naszych mebli – opowiada Edward Balicki.

– Podobnie wysoką jakość przekładamy też na wszystkie obszary działalności naszej firmy, a szczególnie obsługę klienta. Stawiamy też na satysfakcję naszych pracowników oraz przyciągamy najlepszych projektantów i inżynierów oraz specjalistów do spraw sprzedaży, handlowców i księgowych, oferując im doskonałe warunki rozwoju i pracy. Obecnie wdrażamy nowe systemy, które dodatkowo wspomogą zarządzanie produkcją, sprzedażą i księgowością – wylicza.

Agregat oklejający wykorzystujący technologię „air-tec”. W Massoni meble produkuje się wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt. Fot. Homag

Projektowanie mebli i podsuwanie nowych pomysłów to niezmiennie pasja samego założyciela firmy. – Nie wystarczy obserwować światowe trendy, ale warto próbować je samodzielnie kreować. Inspirację można znaleźć dosłownie wszędzie, jeśli ma się szeroko otwarte oczy. Niedawno taką inspiracją do nowego projektu były dla mnie piękne linie… szybowca – zdradza prezes.

Firma jest ponadto otwarta na współpracę z osobami i firmami profesjonalnie zajmującymi się projektowaniem komercyjnych wnętrz. Architekci i projektanci są częstymi gośćmi w salonach Massoni. Współpraca biur projektowych z producentem owocuje efektownymi realizacjami, a często także powstawaniem nowych autorskich kolekcji, wprowadzanych do stałej sprzedaży.

Gdy nowy pomysł się wykrystalizuje lub podsuną go potrzeby samego klienta, rozpoczyna się fascynujący proces tworzenia nowych mebli lub całej linii mebli. – Zaczyna się od pierwszych szkiców, czym sam chętnie się param. Potem nasi graficy przygotowują wizualizacje, a reszta zespołu dopasowuje materiały, struktury i kolorystykę. Wtedy do gry wchodzą konstruktorzy, którzy tak modyfikują projekt, by meble spełniały najsurowsze normy, a przede wszystkim charakteryzowały się ponadprzeciętnym komfortem. Następnie testujemy wyprodukowany prototyp, by podczas rzeczywistego użytkowania sprawdzić walory mebla i w razie potrzeby wprowadzić modyfikacje. Dopiero potem rozpoczyna się produkcja. Stworzenie mebla od pomysłu do jego produkcji to długi proces, choć rekordowo przeprowadzaliśmy go nawet w nieco ponad miesiąc – objaśnia Edward Balicki. – Tworząc nowy mebel, naszym priorytetem nie jest to, by ładnie się układał w małym pudełku. Ma spełnić najwyższe wymagania użytkowników, nieść ze sobą komfort użytkowania i dbałość o ergonomię – zastrzega.

Massoni kieruje się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu, wspierając lokalne podmioty i inicjatywy. – I chcemy w życiu naszej społeczności być jeszcze bardziej obecni. Ostatnio wsparliśmy chociażby Szpital Pediatryczny, przekazując mu wyposażenie niezbędne do sprawnego funkcjonowania biur, którego często w takich placówkach brakuje. Przygotowujemy się do współpracy z placówkami oświatowymi, by pomóc uczniom w zdobywaniu praktycznych umiejętności – mówi szef firmy.

Salony meblowe:
– Bielsko-Biała, ul. Piekarska 74
– Kraków, ul. Zakopiańska 58A
– Katowice, plac pod Lipami 5 lok. 2

www.massoni.pl

 

 

google_news