Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Absolutorium budżetowe dla prezydenta miasta

Fot. Mat. UM B-B

Bielscy radni udzielili prezydentowi miasta absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Nikt nie zagłosował na nie. Na tak zagłosowało 16 radnych, 6 wstrzymało się od głosu. Choć czas był wyjątkowo trudny, to jednak władzom miasta udało się zrealizować budżet „prawie” wzorcowo – na co zwracali uwagę w swoich wystąpieniach (pośrednio lub bezpośrednio) nawet radni opozycyjni.

W liczbach wygląda to tak: w 2021 roku całkowity budżet Bielska-Białej zamknął się w kwocie 1 540 028 880,44 . Dochody gminy wyniosły 1 503 882 892,2 złotych. Po tej stronie założenia budżetu został zrealizowane w 103,83 procentach w stosunku do tego co zaplanowano (z uwzględnieniem wprowadzanych w ciągu roku budżetowego zmian). Aż 54 ogólnej kwoty dochodów stanowiły środki własne, wypracowane przez miasto, co – zdaniem władz – potwierdza samodzielność finansową Bielska-Białej i świadczy o dobrej kondycji jego budżetu.

O dobrej kondycji świadczy także wysoka nadwyżka operacyjna (różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi). W ubiegłym roku wyniosła prawie 155 milionów i była prawie dwukrotnie wyższa niż w roku 2020.

Po stronie wydatków budżet miasta został zrealizowany w 92 procentach. Wydatki bieżące (to co gmina wydaje globalnie na swoje utrzymanie oraz podległych jej instytucji i jednostek organizacyjnych) wyniosły 1.229,2 miliona złotych i zrealizowane zostały w 97 procentach w stosunku do planu. W przypadku wydatków majątkowych (inwestycyjnych) realizacja założeń była nieco mniejsza bo osiągnęła poziom 75,2 procent. Łącznie na inwestycje miasto wydało w ubiegłym roku rekordową sumę 310,8 miliona złotych. Przy czym warto nadmienić, iż samorząd nie do końca ma wpływ na przebieg realizacji konkretnych zadań inwestycyjnych i tym samym na wydatkowanie na ten cel środków z budżetu (wiele przedsięwzięć realizowanych jest z poślizgiem i to co zaplanowano wydać w danym roku budżetowych jest finansowane dopiero w kolejnym). Łatwo wyliczyć, iż różnica pomiędzy dochodami w wydatkami wyniosła 36 145 988 złotych. Deficyt ten został pokryty z pożyczek i kredytów. Łącznie zadłużenie miasta na koniec 2021 roku wyniosło 410 682 485,29 złotych i było o prawie 100 milionów złotych niższe niż zaplanowane.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
13 dni temu

To super że zadłużenia o 100 baniek mniejsze – będziesz miał klimaszewski mniej do spłacania. Nikt nie będzie spłacał platformianych kredytów.

rewelacja
rewelacja
13 dni temu
Reply to  Polak

podpowiadam, że zadłużenie w polskich gminach to rzecz normalna, tak samo w pisomianych.

Bolek
Bolek
13 dni temu

Bardzo dobra weźmie nowy kredyt Hermi lizus go spłaci

prawie racja
prawie racja
13 dni temu
Reply to  Bolek

prawie masz rację, jeśli planuje się deficyt no to wiadomo, że musi być i też musi być zaplanowane kto spłaci. Niewątpliwie hermi co to komentuje iż cieszy się. Dostanie kasę z niewykorzystanych wydatków i spłaci, proste.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
13 dni temu

To dobra wiadomość. Cieszymy się.

to je mondre
to je mondre
13 dni temu

Podszywacz, nie wypełnił prezydent planu wydatków i dostaniesz brakujące 8% za taki komentarz. Podzielisz wśród tych co się cieszą. Cierpliwie czekaj i nadal pisz komentarze, że się cieszysz nie wiadomo z kim.

Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
13 dni temu
Reply to  to je mondre

Ja Hermenegilda oryginał powtarzam! Cieszymy się. To dobra wiadomość!

to je mondre
to je mondre
13 dni temu

Pięknie, że jesteś stanowczy podszywacz. Ale to nie świadczy, że mądry.

jak mnie widzisz
jak mnie widzisz
13 dni temu

Jak to jest, za budżetem nikt nie zagłosował przeciw a przy wotum zaufania było aż 9 głosów przeciw. Nie to samo ale powiązane. Powinny być jakieś istotne zarzuty a dyskusja nad raportem była spokojna.