Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Drożej za śmieci? Ratusz zaproponował podwyżki opłat

W Bielsku-Białej trwają konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie zaproponowanych przez władze miasta zmian w taryfikatorze opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie ma co ukrywać. Propozycja jest taka, aby mieszkańcy płacili więcej za odbiór śmieci.

Wynika to – tłumaczą władze miasta – z konieczności zapewnienia samofinansowania się gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Ostatni raz stawki były zmieniane w styczniu 2020 r. Od tego czasu wszystko poszło w górę, w tym ceny energii i paliw, jak również płace i wszelkie opłaty pobierane za zagospodarowanie odpadów. Według szacunków Ratusza, w tym roku koszty odbioru śmieci od mieszkańców oraz późniejszego ich zagospodarowania wzrosną co najmniej o 4,5 miliona złotych. Podwyżka ma urealnić wysokość pobieranych opłaty do faktycznych kosztów ponoszonych w tym zakresie przez miasto.
Co proponują miejscy włodarze? Przykładowo gospodarstwo jednoosobowe zapłaci o 2 złote więcej (z 26 zrobi się 28 złotych). Z kolei gospodarstwo domowe dwuosobowe zapłaci o 4 złote więcej a trzy osobowego o 6. Jednak w przypadku czteroosobowej rodziny podwyżka wyniesie aż 17 złotych a opłata z kwoty 91 złotych podskoczy do 108 (wszystko w skali miesiąca).

Nowy taryfikator – jeśli zostanie przyjęty – ma obwiązywać od 1 maja.
Konsultacje polegają na kierowaniu do Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (przez uprawnione podmioty) opinii i uwag dotyczących proponowanych zmian. Można to zrobić w formie elektronicznej lub pisemnej.
Zgłaszając uwagi poprzez formularz interaktywny należy wejść na stronę internetową bielskiego Ratusza (zakładka konsultacje społeczne). Korzystając z poczty elektronicznej należy pisać na adres [email protected] W przypadku tradycyjnego papierowego formularza, uwagi należy składać bezpośrednio w Wydziale GO (Urząd Miejski pl. Ratuszowy 5, pokój 404).
Konsultacje potrwają do 19 stycznia.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaki cel?
jaki cel?
4 miesięcy temu

Jaka alternatywa, może są jakieś ulgi np. z kompostowania, dużej rodziny ewent. spalarni?