Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Imponująca inwestycja – Powstaje przedszkolny moloch

Fot. Marcin Płużek

Trwa rozbudowa przedszkola numer 4 przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Bielsku-Białej. Ogrom tej inwestycji robi wrażenie. Choć to rozbudowa, to w praktyce obok istniejącego już niewielkiego pawilonu powstaje nowy ogromny gmach o powierzchni użytkowej blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych.

Można by zapytać, skąd ten rozmach? Przedszkole położone jest przecież nieco na uboczu, a w jego pobliżu nie ma wielkich osiedli mieszkaniowych. Tymczasem powstaje imponujący obiekt przewidziany na pięć oddziałów przedszkolnych, czyli na ponad 100 dzieci. Obecnie przedszkole ma trzy oddziały przedszkolne. Po ukończeniu inwestycji będzie to więc moloch.
To, że powstaje właśnie w tym miejscu – wynika z wyjaśnień miejskich urzędników – nie jest dziełem przypadku. Po prostu miasto dysponowało w tym miejscu terenem, na którym tak duży obiekt można było wybudować. Jest to działka, gdzie przez wiele lat – starsi czytelnicy z pewnością jeszcze to pamiętają – działało miejskie schronisko dla zwierząt. Dwie dekady temu schronisko zostało przeniesione w inne miejsce i od tego czasu nieruchomość nie była wykorzystana (pozostałości zabudowań dawnego schroniska wyburzono przed kilku laty). Władze miasta miały w międzyczasie kilka pomysłów, na co można by przeznaczyć ten teren, lecz ostatecznie postawiono na rozbudowę przedszkola.

Lokalizacja ta – przyznają urzędnicy – ma i tę zaletę, że miejsce położone jest w pobliżu centrum miasta, stosunkowo łatwo tam dotrzeć. Tymczasem – co warto podkreślić – w przypadku przedszkoli nie ma czegoś takiego jak rejonizacja. To znaczy, że rodzic nie może zawsze liczyć na to, że jego pociecha zostanie przyjęta do przedszkola położonego w pobliżu miejsca zamieszkania. Może jednak być pewny, że jego dziecko zostanie przyjęte do przedszkola publicznego. Gminy mają obecnie obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu wszystkim chętnym.
Stąd konieczność powiększenia bazy przedszkolnej (obecnie w Bielsku-Białej do publicznych przedszkoli uczęszcza ponad 5 tysięcy dzieci w wieku od 3 do 6 lat). Rozbudowa „czwórki” to kolejna – nieostatnia – miejska inwestycja mająca znacząco zwiększyć liczbę dostępnych miejsc w przedszkolach prowadzonych przez bielski samorząd. W niedalekiej przyszłości ma rozpocząć się rozbudowa kolejnych placówek – przedszkola numer 24 przy ulicy Sempołowskiej oraz przedszkola numer 30 w Kamienicy (skala tych inwestycji będzie jednak znacznie mniejsza niż w przypadku „czwórki”).

Z kolei w Hałcnowie, przy ulicy Janowickiej, ma zostać wybudowane całkiem nowe przedszkole. Inwestycje te są obecnie na etapie przygotowań. Zakończenie trwającej już rozbudowy przedszkola przy ulicy Kazimierza Wielkiego przewidziane jest na drugi kwartał przyszłego roku

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 dni temu

” Zatrudnią Muzułmanki, dobijają się do wrót. Już jest gorzej, coraz gorzej – nie strach.”
Jesteś rasistą?

Taliana
Taliana
6 dni temu

Ciekawe kto będzie uczył w tych nowo otwartych przedszkolach. Obecnie jest już problem z nauczycielami. Za niedługo starsze panie pójdą na emeryturę. A chętnych do pracy brak. Jak nadal pracownicy przedszkola będą traktowani przez władze miasta jak zło konieczne to będzie coraz gorzej.

Hermenegilda
Hermenegilda
6 dni temu
Reply to  Taliana

Zatrudnią Muzułmanki, dobijają się do wrót. Już jest gorzej, coraz gorzej – nie strach.

Ala
Ala
6 dni temu

Przedszkola nie powinny być takie duże. Dzieci często chorują, w takim molochu niebezpieczeństwo złapania infekcji jest zdecydowanie większe niż w mniejszych skupiskach, a i dzieci nie czują się tak anonimowo i przedmiotowo.

Katarzyna
Katarzyna
7 dni temu

Przedszkole jest bardzo potrzebne w tym miejscu ,brawo !

Katarzyna
Katarzyna
7 dni temu

Katarzyna

Ala
Ala
7 dni temu

Chcecie posyłac dzieci do takiego kombinatu to posyłajcie. Ja podziękuję.

Ziomek
Ziomek
7 dni temu

A Katolickie, fajne małe przedszkole niemal w centrum miasta prosi się o dzieci, bo mają za mało.

Jacek
Jacek
4 dni temu
Reply to  Ziomek

To ci powinno dać dużo do myślenia.

Kasia
Kasia
7 dni temu

To jest rejon szkoły podstawowej nr 18 zlokalizowanej na osiedlu, więc nie piszcie, że nie ma osiedli w pobliżu. Moje dziecko chodzilo tam przez rok, ponieważ brakuje miejsc w przedszkolach w Lipniku. I będzie brakowało coraz bardziej, bo Lipnik się rozrasta.

Lesław
Lesław
7 dni temu

Taaaaa,za chwilę problem z parkowaniem, dymanie ludzi dowożących tam swoje dzieci, korki,czekanie.Dodatkowo minęły już czasy kiedy ludzie chcieli mieć coraz więcej dzieci, dziś nikt się nie wysila, przedszkola coraz częściej walczą o dzieci bo są pustawe,a ta inwestycja też będzie średnio potrzebna.

Sylwia
Sylwia
7 dni temu

No ja tak bym nie powiedziała
Każde przedszkole zasługuje na remont i onowienie

Skrec
Skrec
7 dni temu

Przedszkole przy Sempołowskiej to powinni w ogóle zlikwidować, bo ono pełni wyłącznie rolę przechowalni, a dziecko w tej placówce to zło konieczne.

Ktoś
Ktoś
7 dni temu

Autor mógł się postarać o bardziej rzetelne informacje… obecnie przedszkole przy Kazimierza ma 4 oddziały, a po rozbudowie będzie 10. Czyli zamiast 100 dzieci będzie przyjmowało 250. To dopiero moloch!

Hermenegilda
Hermenegilda
7 dni temu
Reply to  Ktoś

Zachęta do płodzenia dzieci.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 dni temu

A niedawno było udowadniane, że Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego musi być w centrum. najlepiej w ratuszu.
Najwidoczniej pozyskano dotację, skąd, w jakiej wysokości?

Marek
Marek
7 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Napisz coś sam do siebie. Proszę, najlepiej tak z 8 postów, wszyscy chcemy się pośmiać. Może coś np. o podszywaczach.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 dni temu
Reply to  Marek

O podszywaczach nie muszę. Zrozumiałeś bardzo dobrze rolę podszywaczy i sam w nią wszedłeś. To piszę do Marka w tej chwili, mam nadzieję, że dostrzeże, że nie piszę sama do siebie. Ale tylko nadzieję bo są ludzie co im pluje się w oczy a oni twierdzą, że deszcz pada. Można się śmiać od tego momentu.