Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Jan Tarnawa ze Szczyrku laureatem XXII Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina.

Fot: Starostwo powiatowe w BB

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, choć nadal z obostrzeniami, udało się spotkać i uhonorować społeczników.

Laureatem został człowiek wyjątkowy, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych na swoim osiedlu, w swoim mieście, a także w regionie i całym kraju poprzez pracę mi.in. w Polskim Związku Niewidomych. Tarnawa stracił wzrok podczas służby wojskowej w trakcie ćwiczeń na poligonie. Nie załamał się jednak – po nauce masażu rozpoczął pracę w służbie zdrowia, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą zawodową zaczął też pomagać innym: w Polskim Związku Niewidomych, w radzie osiedla. W końcu wybrany został na radnego miejskiego. Szczyrkowianin został też nauczycielem pisma punktowego Braille i podjął pracę w Powiatowej Społecznej Radzie Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych. Kiedy usłyszał decyzję kapituły nie dowierzał.
– Nigdy nie myślałem, że zrobiłem aż tak dużo, aby zasłużyć na takie wyróżnienie – mówił.
Galę rozpoczął krótki koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, który niedawno hucznie obchodził pół wieku działalności. W tym roku na wniosek starosty bielskiego został odznaczony przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżnienia odebrali także inni działacze kultury z powiatu bielskiego. Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodzono: Szkolny Regionalny Zespół „Klimczok” oraz Czechowicki Teatr Muzyczny „Movimento”. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” wręczono Marii Szubert, która kieruje Zespołem Regionalnym ”Jasieniczanka” i Romanowi Pękali, kierownikowi muzycznemu Zespołu Regionalnego „Porąbczanie”. Oprócz RZPiT „Bestwina” Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano także: Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika. To wyróżnienia, które miały zostać wręczone dużo wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia.
Laureata Nagrody im. Ks. Józefa Londzina wybiera kapituła w składzie: Alina Świeży-Sobel, krewna patrona nagrody, dyrektor oddziału „Gościa Niedzielnego” w Bielsku-Białej, prof. Anna Węgrzyniak z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ks. Ignacy Czader – założyciel i prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Opiekuńczo-Wychowawczego „Ignis” , Dorota Kożusznik – prezes zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej i Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej.
Nominowani: Jerzy Zużałek (gmina Bestwina), Jan Madejczyk (gmina Buczkowice), Jacek Cwetler (gmina Czechowice-Dziedzice), Stanisław Urban (gmina Jasienica), Zofia Rippel (gmina Jaworze), Koło PTTK „Beskidek” w Porąbce (gmina Porąbka), Tomasz Kinecki (gmina Kozy), Jan Tarnawa (gmina Szczyrk), Jolanta Danek (gmina Wilamowice) i Antoni Kufel (gmina Wilkowice).

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 miesięcy temu

ośmieszają się z tymi maseczkami, nawet Adam N. już podważa szprycowanie i szmaty, oj naiwniacy 😀

logik
logik
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Prawidłowo , dali przykład tym nieprawidłowym którzy wstydzą się maseczek no i oczywiście tobie bohaterze .

Adam
Adam
2 miesięcy temu
Reply to  logik

mówię tu o politykach, polskich i zagranicznych, bo może nie wiesz ale oficjalnie na spotkaniach nie muszą mieć masek ani szczepień bo… to zagraża zdrowiu 🙂 zapytaj lokalnego polityka choć wasz pan P. i tak prawy nie powie

polo cocta
polo cocta
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Tacy jak ty naiwniacy umierają aktualnie w szpitalach.W pomieszczeniach zamkniętych jest obowiązek noszenia maseczek.Koniec,kropka.Tylko polskie zbydlęcenie nic nie robi sobie z zarządzeń sanitarnych,czego są efekty ,tak w zachorowaniach,jak i w ilości zgonów na covid 19.

Dominik.
Dominik.
2 miesięcy temu

Ja mam tylko jedno pytanie dlaczego to się odbywa za dużą kasę w Teatrze a nie w kościele w Zabrzegu czy innym jak to jest im. ks.Lądzina

tylko pytam
tylko pytam
2 miesięcy temu
Reply to  Dominik.

Co tam synku bełkoczesz?

polo cocta
polo cocta
2 miesięcy temu
Reply to  tylko pytam

Sam [email protected] niemiłosiernie,a wytykasz innym bulgotanie.

Roman.
Roman.
2 miesięcy temu
Reply to  tylko pytam

Widać po dyskusji deb-la dobre zapytanie to jest nagroda ks. Lądzina z Zabrzega ale taki ciemniak jak ty to nie kuma więc trzeba twoją dyskusję i ciebie *****.