Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Miasto pozbędzie się kopciuchów

Fot. Z archiwum portalu

Do 2025 roku z budynków będących własnością gminy Bielsko-Biała znikną wszystkie piece węglowe. Taką deklarację złożył podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych pięciu lat trzeba będzie zlikwidować około 3800  kopciuchów i zastąpić je bardziej ekologicznymi źródłami ogrzewania (piece gazowe i elektryczne czy też ciepło sieciowe). Mowa wyłącznie o budynkach i mieszkaniach będących w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Aby osiągnąć zamierzony cel miasto będzie musiało wydać jakieś 50 milionów złotych. Przedsięwzięcie to wpłynie jednak znacząco na poprawę jakości powietrza i przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w tym głownie CO2.

Oczywiście, aby efekt był pełny trzeba by jeszcze zlikwidować piece węglowe starego typu funkcjonujące w budynkach i mieszkaniach prywatnych. Tu wyzwanie jest znacznie większe, bo takich przestarzałych kotłowni działa w mieście jeszcze jakieś 10 tysięcy. Na szczęście cały czas – dzięki finansowej pomocy miasta – i one powoli są zastępowane przez nowoczesne piece centralnego ogrzewania. W tym wypadku trudno jednak określić ramy czasowe, w których te kopciuchy zostaną z Bielska-Białej wyrugowane.

KB_eko_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu

@Live Pellet wartość opałowa-17 MJ/kg cena 900 za tonę.

Węgiel wartość opałowa-25 MJ/kg cena 700 za tonę.

Węgiel wydajniejszy o 30% i tańszy o 30%.
W związku z tym z ekologicznym pozdrowieniem.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Aby palić piecem na pellet trzeba zainwestować ok. 15 tys. zł. Aby palić węglem nie kopciuchem – podobnie z inwestycją, cena ekogroszku 900 zł. Jest przyszłość dla węgla?Tu dopiero ekologiczne pozdrowienie, nie może być przyszłością kopciuch z ceną węgla 700 zł.

Live
Live
1 miesiąc temu

Ul. Czerwona wieczorem nie da się oddychać. W końcu się za to ktoś weźmie. Najtańszym syfem palą, nieumiejętnie. Taki zakaz powinien być dawno! Ja palę pelletem jest tanio i ekologicznie! Da się?

hmm
hmm
1 miesiąc temu
Reply to  Live

zaczekaj – też ci zabronią. idea jest abyś był uzależniony od “swojego” dostawcy 😉

Leszek
Leszek
1 miesiąc temu

zwozi się śmieci z całej Europy, następnie podpala. Ale władza będzie walczyć z mieszkańcami. Może są jakieś priorytety ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

No właśnie, chodzi o większość pieców w mieszkaniach prywatnych i tutaj już większy problem z deklaracją. Czy na pewno będą zastępowane kopciuchy piecami elektrycznymi, kogo na takie ogrzewanie będzie stać w mieszkaniach będących własnością gminy?