Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielsko-Biała: Mozaika połączy mieszkańców

Fot. Marcin Płużek

Projekt „Mozaika BB – nasz świat wartości” przygotowany przez Dom Kultury „Kubiszówka” w Bielsku-Białej znalazł się w gronie nagrodzonych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach przedsięwzięcia „Kultura – Interwencje”. Dzięki otrzymanej w ten sposób dotacji na ścianie oddzielającym parking za budynkiem “Kubiszówki” od zabudowań aresztu powstanie ogromna mozaika zaprojektowana i wykonana przez samych mieszkańców miasta przy wsparciu profesjonalnych artystów.

Projekt obejmuje nie tylko wykonanie mozaiki, lecz także organizację cyklu warsztatów i spotkań. Pierwsze z  nich zaplanowano na juro 16 lipca  w DK „Kubiszówka”(rozpocznie się o 17.oo). Uczestnicy mają dyskutować między innymi o specyfice miasta i jego tożsamości. Szukać tego, co łączy mieszkańców i stanowi o kapitale społecznym Bielska-Białej. Wypracowane w ten sposób poglądy będą inspiracją do stworzenia projektu mozaiki.

Samo dzieło ma być wykonane techniką stosowaną przez nieżyjącego już znanego bielskiego artystę plastyka, twórcę wielu miejskich mozaik (większość z nich już nie istnieje) Ignacego Bieńka. Swoje prace wykonywał on z elementów potłuczonej ceramiki, szkła czy innych materiałów – jak by to dziś określić – pochodzących z recyklingu. Plan jest taki, iż poszczególne elementy mozaiki wykonają mieszkańcy miasta, a następnie zostaną one złożone w całość przez grupę artystów.

Realizacja samego przedsięwzięcia przewidziana jest na jesień – choć wiele zależeć będzie od tego czy sytuacja epidemiczna wróci do tego czasu do normy.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TRZASK ....PRASK
TRZASK ....PRASK
16 dni temu

Połączy mieszkańców w znaczeniu “wespół zespół, by żądz móc wzmóc”?