Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Nowa (stara) szkoła w mieście

Fot. Z archiwum portalu

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miejska w Bielsku-Białej powołała do życia nową placówkę oświatową. Chodzi o Szkołę Podstawową numer 30 z siedzibą przy ulicy Mazańcowickiej 34 w Bielsku-Białej. Działalność rozpocznie 1 września tego roku.

W gruncie rzeczy chodzi o przywrócenie do życia szkoły podstawowej istniejącej w tym miejscu już w latach międzywojennych.

Jednak 20 lat temu tamtejsza podstawówka została przemianowana na gimnazjum (nr 14). Rolę szkoły podstawowej, zarówno dla Komorowic Śląskich, jak i Krakowskich, zaczęła od tego momentu pełnić Szkoła Podstawowa nr 29 w Komorowicach Krakowskich.

Gdy trzy lata temu gimnazja zostały skasowane to w Komorowicach zostało włączone w struktury SP 29. Teraz doszło do rozdzielania tych placówek i tym samym do powrotu do stanu sprzed reformy oświatowej z 1999 roku. Co było tego powodem? Zrobiono to na wniosek  mieszkańców – a przynajmniej ich części – Komorowic Śląskich. Czemu tego chcieli? Z pewnością miały na to wpływ względy historyczne, bo zarówno szkoła w Komorowicach Śląskich, jak i Krakowskich to placówki z wieloletnią tradycją.

Poza tym SP 29 funkcjonuje obecnie w oparciu aż o cztery oddalone od siebie budynki . Po usamodzielnieniu się “oddziału” przy ulicy Mazańcowickiej będzie nią łatwiej zarządzać. Nie bez znacznie są z pewnością także pewne animozje – czy może lepiej rywalizacja – pomiędzy mieszkańcami obu Komorowic i z pewnością ci mieszkający na lewym brzegu rzeki Białej też chcieli mieć własną szkołę podstawową…

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o