Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Odnowiona ścieżka ekologiczna – z myślą również o osobach niewidomych

Fot. LOT Beskidy

Początkiem lipca w Dolinie Wapienicy w Bielsku-Białej udostępniono turystom ekologiczną ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Ma formę pętli o długość 4 kilometrów i przygotowano przy niej 12 tablic informacyjnych, stanowisk, gdzie można zapoznać się z beskidzką przyrodą jej fauną i florą, a także z tajnikami prowadzonej w Beskidach gospodarki leśnej. Mogą z niej korzystać także osoby niewidome

Przy czym sama idea nie jest nowa. W gruncie rzeczy ścieżka przyrodnicza powstał w tym miejscu już jakieś 15 lat temu i przygotowali ją wtedy leśnicy. Tamta infrastruktura uległa jednak z upływem lat degradacji a prezentowane treści nieco się już zdezaktualizowały. Ścieżka wymagała renowacji. Pomysłodawcą była Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, która przy współpracy Nadleśnictwem Bielsko odnowiła zniszczone tablice i uaktualniła prezentowane na nich informacje. Przedsięwzięcie wsparło finansowo Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W pracach uczestniczyło również Koło Polskiego Związku Niewidomych z Bielska-Białej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych ścieżka jest także dostępna dla osób niewidomych i niedowidzących. Przy wejściu umieszczono dotykowy plan terenu a wszystkie stanowiska edukacyjne można zlokalizować dzięki  specjalnej (darmowej) aplikacji na telefon komórkowy. Zbliżając się do poszczególnych punktów edukacyjnych użytkownik otrzymuje o tym informację a treść znajdująca się na tablicy jest mu przekazywana (przez telefon) w formie głosowej.

Ścieżka zaczyna się na parkingu u wylotu doliny, po czym biegnie (asfaltową drogą) prawą stroną (orograficznie) potoku Wapienica w kierunku zapory. Wcześniej jednak przecina potok i wraca na parking drugim brzegiem prowadząc leśnym duktem.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments