Rada Miejska w Bielsku-Białej wybrała wczoraj 4 ławników sądowych do orzekania w Sądzie Okręgowym w Belsku-Białej. Były to wybory uzupełniające, po tym jak pod koniec zeszłego roku nie udało się wybrać odpowiedniej liczby osób na te stanowiska na kadencję 2020-2023.
Prezes sadu okręgowego wystąpił więc do Rady Miejskiej o wybranie dodatkowych pięciu ławników. Tyle też osób (spełniających wymagania ustawowe) zgłosiło swe kandydatury. Z tego grona radni – w tajnym głosowaniu – wybrali cztery osoby.
Ławnicy sądowi – a właściwie sędziowie społeczni, jak powszechnie się ich obecnie określa – to bardzo ważna i istotna część polskiego wymiaru sprawiedliwości. Bez ich udziału nie mogłoby zapaść większość wyroków. Zasiadają w składach orzekających na równych prawach z sędziami zawodowymi i tak jak oni decydują o czyjejś winie i karze (rozstrzygają też w niektórych sprawach cywilnych). Ich głos ma taką samą wagę, jak sędziów zawodowych. Różnica pomiędzy nimi jest tylko taka, że ławnik nie może być przewodniczącym składu orzekającego.
Ławnikiem może zostać osoba:
– posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
– mająca co najmniej 30, ale nie więcej niż 70 lat,
– posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
– odznaczająca się nieskazitelnym charakterem,
– zamieszkała lub zatrudniona w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
– której stan zdrowia pozwala na pełnienie funkcji ławnika.
Kandydatów na ławników mogą zgłaszać: prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) lub co najmniej grupa pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze (mieszkających na stałe na terenie gminy dokonującej wyboru).
Jak informował redaktor, na sesji omawiano ważniejsze projekty uchwał niż wybór ławników i szczegółowy opis jaka osoba ławnikiem zostać może.