Rada Miejska w Bielsku-Białej podczas lutowego posiedzenia przyjęła uchwałę wprowadzającą w życie nowy projekt z zakresu polityki zdrowotnej o nazwie „Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025”. Jego celem jest zmniejszenie w ciągu 6 lat o 10 procent liczby złamań o podłożu osteoporotycznym wśród bielskich seniorów.
Programem mają być objęte kobiety w wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia oraz mężczyźni powyżej siedemdziesiątki. Przy czym wyłączone z niego zostaną osoby z już zdiagnozowaną osteoporozą i leczone na tę podstępną chorobę. Finansowane przez gminę działania profilaktyczne mają polegać między innymi na badaniach stanu kości, konsultacjach medycznych, edukacji zdrowotnej itp. Realizacja programu ma kosztować (w ciągi czterech lat ) ponad 600 tysięcy złotych.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę z jedną głównych chorób cywilizacyjnych. Zwłaszcza, że społeczeństwa się coraz bardziej starzeją a jest to schorzenie, które dotyka najbardziej osoby starsze. Przy czym choroba rozwija się niepostrzeżenie nie dając przez wiele lat żadnych niepokojących objawów.
Skąd to zadanie 10% a nie 15.? Może trzeba przyłożyć różne procenty kobietom i mężczyznom tak aby odpowiednio uważali, była rywalizacja.