Wydarzenia Sucha Beskidzka

Milenka z Łętowni czeka na dawcę

Fot. Fundacja DKMS

Ponad dwa miesiące temu Edycie i Dariuszowi Kowalcze z Łętowni zawalił się cały świat. Dowiedzieli się, że ich półtoraroczna wówczas córeczka Milenka ma ostrą białaczkę szpikową typu M7. Teraz trwają usilne poszukiwania dawcy szpiku, aby dziewczynka mogła wrócić do normalnego życia, opuścić szpitalne mury i przytulić się wreszcie do swoich rodziców, których teraz widuje jedynie przez internet lub przez okno…

Milenka urodziła się 23 czerwca 2019 roku. Początkowo nic nie wskazywało na to, że radosny bobasek będzie miał olbrzymie problemy zdrowotne. Dramat rodziny rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, gdy Milenka trafiła do szpitala z powodu bakterii wykrytej w moczu. Jakby tego było mało, okazało się, że dziecko zakażone jest koronawirusem. Dziewczynkę przewieziono ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Suchej Beskidzkiej na dziecięcy oddział covidowy do Szpitala Specjalistycznego w Krakowie. Po powrocie do domu, gdy rodzice myśleli, że wszystko mają już za sobą, dziewczynka nagle z podejrzeniem białaczki trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na oddział onkologii i hematologii dziecięcej. 4 grudnia lekarze przekazali rodzicom, że ich córka ma ostrą białaczkę szpikową typu M7 i będzie potrzebowała przeszczepienia, ale od dawcy niespokrewnionego.

Od tej pory trwają poszukiwania dawcy, a dziewczynka musi przyjmować chemię, która ma zatrzymać postępującą chorobę.

Milenka ma w sobie dużo radości, śpiewa, tańczy, uwielbia spacery i zabawy na trampolinie z innymi dziećmi. Nie rozstaje się ze swoją pluszową kaczuszką, szczególnie teraz, gdy jest w szpitalu. Wsparciem dla niej jest najbliższa rodzina, którą widzi dzięki wideorozmowom lub przez szpitalne okno, gdy machamy do niej z zewnątrz – podkreślają rodzice.

Chociaż dziewczynka jest pełna radości i życia, bardzo tęskni za mamą i tatą. Zarówno jej rodzice, jak i znajomi oraz wiele organizacji społecznych z powiatu suskiego i nie tylko wystosowało apel z prośbą o rejestrację w bazie danych jako potencjalnych dawców szpiku. To właśnie przeszczep jest szansą na to, aby Milenka mogła wrócić do normalnego życia, które dopiero co rozpoczęła.

***

Jak uzyskać pakiet rejestracyjny i dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku, dowiedzieć się można pod adresem www.dkms.pl/pl/razem-dla-milenki lub pisząc e-maila na adres: [email protected]

 

Fot. Fundacja DKMS

 

 

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments