Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Słabe punkty spalarni?

Fot: Kuba Jarosz

Niezależni.BB dokonali analizy koncepcji budowy spalarni śmieci i przekonują, że pomysł ten obciążony jest sporym ryzykiem. Doradzają więc ratuszowi ostrożność w podejmowaniu decyzji.

Zdaniem Niezależnych.BB, nie ma w zasadzie żadnych szans na to, aby inwestycja otrzymała jakiekolwiek pieniądze z Unii Europejskiej. Sygnatariusze analizy mówią wprost o „zerowej szansie” w związku ze zmianą prawodawstwa unijnego w tym zakresie. „Po drugie z aktów prawnych przygotowywanych przez Komisję Europejską (m. in. klasyfikacja inwestycji, tzw. taxonomy) wynika, że opłacalność analizowanej inwestycji będzie o wiele mniejsza niż szacowano do tej pory, gdyż pojawią się opłaty emisyjne (…). Spowoduje to znaczący wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami” – twierdzą dalej Niezależni.BB.

Przekonują też, że ewentualna realizacja pomysłu będzie znacznie dłuższa od okresu zakładanego w koncepcji. „Od początku marca br. nie powinny być wydawane zezwolenia na budowę ani rozpoczynane roboty w projektach dofinansowywanych z UE, jeśli zaskarżona została ich zgodność z unijnym prawem ochrony środowiska. To efekt nacisków KE na polski rząd, którym podporządkowało się już Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej” – tłumaczą autorzy analizy, podkreślając też kolejne niebezpieczeństwo, czyli możliwy brak opłacalności inwestycji wobec spodziewanych zmian na rynku opakowań – „ (…)zapowiadane zmiany skutkować będą tym, że wpływy z tzw. opłaty opakowaniowej zostaną podzielone pomiędzy samorządy według kryterium uzyskiwanej wysokości odzysku surowców. To skłaniać powinno do poszukiwania instrumentów zwiększania odzysku surowców, a nie pozbywania się ich poprzez obróbkę termiczną”.

To nie jedyne zagrożenia. Niezalażni.BB wskazują jeszcze, że – ich zdaniem – „nie ma planu działań na okres do momentu uruchomienia ITPO. Zakładając, że cały proces inwestycyjny do momentu uruchomienia spalarni zajmie minimum 5 lat, należy przedsięwziąć alternatywne środki konieczne do obniżenia kosztów systemu gospodarki odpadami i poprawy jego wydajności. Ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt wyczerpywania się wolnego miejsca na wysypisku ZGO w Lipniku.” Planowana inwestycja nie rozwiązuje więc podstawowych problemów, takich jak: braku wydajności istniejącej instalacji względem odbieranych od mieszkańców odpadów zielonych, niewystarczająco wydajnej kompostowni, która wciąż generuje problemy z odorem, segregacji odpadów, która wciąż nie daje wystarczających efektów, jeśli chodzi o poziom recyklingu.

Jak twierdzą autorzy opracowania „(…) w pierwszej kolejności należy skupić się na poprawie efektywności sortowni odpadów w Lipniku, której rola w gospodarce odpadami powinna rosnąć wobec coraz bardziej restrykcyjnych wymogów unijnego otoczenia prawnego.”

Pod analizą podpisali się radni: Małgorzata Zarębska, Janusz Okrzesik, Tomasz Wawak i Jerzy Bauer.
– Możemy wyrazić swoje zadowolenie, że Niezależni.BB postanowili włączyć się w dialog społeczny w sprawie ekospolarani, który prowadzimy z mieszkańcami już od wielu miesięcy – komentuje sprawę Tomasz Ficoń, rzecznik ratusza. – Co prawda wszystkie poruszone w ich piśmie kwestie były już omawiane m.in. podczas posiedzeń Rady Interesariuszy, w których uczestniczy m.in. przedstawiciel Niezależnych.BB – radny Tomasz Wawak, ale oczywiście raz jeszcze do tych spraw się odniesiemy.

Nie będzie jednak oficjalnego stanowiska ratusza – jak się dowiadujemy, odpowiedzi na zgłoszone przez Niezależnych.BB wątpliwości zawarte zostaną w przygotowywanym studium wykonalności inwestycji, które gotowe ma być do końca maja bieżącego roku.

KB-bomber
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jasiek
Jasiek
3 miesięcy temu

Ekospalarnia 😁

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Super, są zastrzeżenia ale jaka jest alternatywa, lepsze sortowanie odpadów problemu np. braku miejsca w Lipniku nie załatwi. Jaki ma związek spalarnia z kompostowaniem, chyba oddzielny problem do załatwienia niezależnie od spalarni.

Leszek
Leszek
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

przy spalarni i tak część obecnego strumienia będzie lądować na wysypisku – nie wszystko da się recyklingować, nie wszystko pozostałe spalić. kolejny problem, po spaleniu zostaje ok 25-30% żużli o 4% popiołów toksycznych. Te drugie chcą wywozić niby do kopalni w Niemczech (zobaczymy bo obecnie istniejące spalarnie sprzedają to firmom utylizującym a potem w magiczny sposób znajduje się to wysypane to tu to tam); żużle niby do pustaków i pod budowę dróg, tylko czy na pewno? – mamy kupę lepszej jakości żużla ze spalania węgla w Polsce. pomysł ZGO że będzie można też spalać częśc obecnie składowanych odpadów jest nielegalny… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Leszek

Widzę prostą rzecz, przy kupowaniu śledzi marynowanych “z beczki”. Zawinięte zostały w potrójne woreczki foliowe bo nie było plastikowych opakowań, i tak plastikowych. A gdybym wiedziała, że nie sprzedadzą mi śledzi bez naczynia własnego – poszłabym do sklepu ze słoikiem. To drobna część problemu produkowania w dalszym ciągu masy plastiku. Zgadza się, po spaleniu zostaje toksyczny popiół.

Janina
Janina
3 miesięcy temu

Sami wiejscy specjaliści wysypywać do rowów to zobaczą co sie robi i smród ,na całym Świecie powstają super spalarnie prawie w miastach albo tuż obok trzeba ich kontrolować i robić pomiary a nie dyskutować jak się nie zna tematu tylko jedna baba drugiej babie.

koli
koli
3 miesięcy temu
Reply to  Janina

nie nie na wsi robi się obórkę termiczną w każdym piecu

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Janina

No ale te grabie są ważne.

Leszek
Leszek
3 miesięcy temu
Reply to  Janina

w centrach to powstawały w latach 60tych/70tych – np Wiedeń (przebudowany po pożarze w 90tych) – nowa spalarnia w Wiedniu (2003 bodajże) już poza. W USA zamyka się spalarnie. W Holandii były naruszenia/skażenia gleby. We Francji to samo – jest wyrok sądowy z 2019r z odszkodowaniem 500EURna osobę za każdy miesiąc przekraczania norm. Były inne zamykane czasowo. To nie jest bajka o jakiej Ratusz nas informuje. Wiele się paliło (mimo tych super środków bezpieczeństwa) – wystarczy wejść na stopspalarnibb.pl coś tam można wyczytać w temacie

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Ale nie rozumiesz “inżynier”, że za chwilę Twój komentarz będzie usunięty.

Zuza
Zuza
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Rozmawiasz ze sobą? To rodzaj nowej zabawy w komentarzach? Może kiedyś spróbuję:)