Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bielsko-Biała: Szymik pozywa Kurię i żąda milionów

Fot: Kuba Jarosz

Z pozwem cywilnym wobec diecezji bielsko-żywieckiej wystąpił właśnie Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila, byłego proboszcza w Międzybrodziu Bialskim. Za wyrządzone krzywdy były ministrant żąda teraz odszkodowania w wysokości 3 mln złotych.

Pozew skierowany jest do bielskiego Sądu Okręgowego.
– Czekaliśmy na to razem z moim adwokatem, aż Watykan zakończy śledztwo w sprawie zatajania przypadków pedofilii w diecezji bielsko-żywieckiej, prowadzone przeciwko biskupowi Rakoczemu – mówi nam Janusz Szymik. – Teraz, kiedy papież Franciszek postawił kropkę na i, przyszła pora na dalszy ciąg sprawy. Na zadośćuczynienie. Bo to nie jest tak, że coś się kiedyś wydarzyło, pogadaliśmy sobie o tym i koniec. Mój oprawca, chroniony później przez hierarchów kościelnych, zniszczył mi życie.
Pozew liczy sobie czternaście stron, na których adwokat Szymika szczegółowo opisuje dramat swojego klienta od momentu, kiedy mając dwanaście zaledwie lat pierwszy raz został zgwałcony przez byłego proboszcza Jana W. „Jest oczywiste, że sprawca zbudował swój autorytet w przestrzeni religijnej” – czytamy m.in. w pozwie. – „Posługiwanie w parafii zapewniło mu dostęp do dzieci. Powód wobec przestępstw, których dopuszczał się na jego osobie sprawca, był zupełnie bezradny. Przez ponad dwadzieścia lat musiał znosić jego widok za ołtarzem , pomimo straszliwej wiedzy o tym człowieku. W. dla lokalnej społeczności był autorytetem. Diecezja Bielsko Żywiecka pod rządami Pana Tadeusza Rakoczego, który był biskupem, ignorowała skargi Janusza Szymika dotyczące nadużyć sprawcy. Rakoczy hołubił sprawcę i nie wyciągnąłwobec niego żadnych konsekwencji. Obecnie za tuszowanie pedofilii został ukarany w postępowaniu kościelnym. Rakoczy przyznał W. honorowy tytuł prałata.”
W pozwie określono żądaną kwotę odszkodowania. To 3 mln zł. Adwokat Szymika uzasadnia to m.in. tak: „Krzywda powoda trwa od kilkudziesięciu lat. Kościół nie stworzył warunków by pokrzywdzeni ujawniali nadużycia na tle seksualnym, których dopuszczali się duchowni. Bardzo instotnym ograniczeniem zgłaszania tego typu nadużyć była presja środowiska. Sprawca był górą przez wiele lat. Lokalny biskup nie wyciągnął wobec niego konsekwencji. Awansował go wręcz. Na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego w niniejszej sprawie wpływ musi mieć więc postawa pozwanego, który ignorował nadużycia, nieodwracalność następstw szkody – patologiczna inicjacja seksualna oraz gehenna traumy (…)”.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
107 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
2 x bierność
2 x bierność
12 dni temu

Bierność kurii była naganna, ale czy bierność samego pokrzywdzonego nie jest co najmniej zadziwiająca? Jeszcze jako siedemnastolatek uprawia s*x oralny z wielebnym i dopiero kolega, któremu się zwierzył podpowiedział mu, że coś jest nie halo. Mało jest chłopców, którzy są ministrantami przez tak długi okres czasu..

nidorka
nidorka
12 dni temu

BRACIA SEKIELSCY – RATUJCIE SZYMIKA, BO WPADA WE WŁASNE SIDŁA (na własne życzenie). PO CO UJAWINAŁ MEDIOM, ŻE BYŁ GWAŁCONY JESZCZE JAKO 17-LATEK. TOŻ TO NIE BYŁY GWAŁTY, TYLKO SEKS PARTNERSKI (bo nie wierzę, że płatny – ministranta z proboszczem)

Rany Julek
Rany Julek
12 dni temu

Lech Wałęsa w rozmowie z „Super Expresem” uważa, że… zostanie uznany za świętego

Ewa
Ewa
12 dni temu

1 mln złotych ma przekazać Beskidzkiej 24 za reklamę….

STOP PEDAŁOM
STOP PEDAŁOM
12 dni temu

A to chytre pedalisko…!!!

Danuś
Danuś
12 dni temu
Reply to  STOP PEDAŁOM

chytre pedalisko – czyli kto?

Heheszki
Heheszki
12 dni temu

Zemsta kochanka. Odc. 12
Czekamy na więcej.
Polecam

www.fronda.pl
www.fronda.pl
12 dni temu

Polecam 🙂

www.wpolityce.pl
www.wpolityce.pl
12 dni temu

Polecam 😀

nidorka
nidorka
13 dni temu

BRACIA SEKIELSCY !
RATUJCIE SZYMIKA ! BO WYGLĄDA NA TO, ŻE CAŁA SPRAWA WYMKIE SIĘ MU SPOD KONTROLI. A 3 MILIONY ZŁ TO GRUBA KASA !

Miki
Miki
13 dni temu

A czemu chodził do księdza po skończeniu 18??? Po co chodził do kościoła skoro musiał tam latami oglądać sprawcę? Teraz chce 3mln zadośćuczynienia ale jak ksiądz dawał mu kasę to było dobrze?
Ta sprawa jest już tak śmieszna, że aż żal Janusza.
Dobrze, że takie coś dostrzega coraz więcej osób.
#muremzaJanem

Ala
Ala
13 dni temu
Reply to  Miki

Trzeba być ślepym na umyśle, żeby tego nie dostrzegać, znając choć trochę kontekst całej sprawy. A redakcji beskidzkiej24 chwała za to, że podaje tylko suche fakty, powstrzymując się od komentarzy, w których jest wyręczana przez niektórych internautów. Chcąc nie chcąc beskidzka24 przyczynia się do ujawniania bezwzględnych i bezwstydnych wyłudzaczy. (A kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada).

Ala
Ala
13 dni temu
Reply to  Ala

Prosimy o więcej artykułów na temat pana Szymika – jest szansa na to, że się ten facet dobrze przysłuży sprawie demaskowania wyłudzaczy.

XD
XD
12 dni temu
Reply to  Ala

XDDD

Paweł
Paweł
13 dni temu

Gwałcenie przez lata? Czy zemsta kochanka

Melon
Melon
13 dni temu
Reply to  Paweł

Przecież to już każdy normalny widzi, że ta sprawa śmierdzi na kilometr. Koleś chodził do księdza grubo po skończeniu 18, później go szantażował. Już biedak nie pamięta, jak się chwalił na lewo i prawo kto mu załatwił pracę. Rozumiem jeszcze 12 latka, nie miał siły, nie umiał się sprzeciwić ale kurde dorosły chłop nie umiał się obronić? Kto mu kazał tam chodzić? Śmiechu warte.

Ktos
Ktos
13 dni temu

Będzie miał więcej na koszuli z Hugo Bossa xD

Skandal "Głos Ziemi Cieszyńskiej"
Skandal "Głos Ziemi Cieszyńskiej"
13 dni temu

“Głos Ziemi Cieszyńskiej” stopniowo wyrasta nam kolejny brukowiec lewacki??Tydzień temu atak na kosciol a w najnowszym numerze promowanie osoby i to na pierwszej stronie, która uczestniczyła w ” Strajku Kobiet” z wulgarnymi hasłami demoralizujące młodzież. Skandal!!!redaktorzy ” Glosu Ziemi Cieszyńskiej” cytując klasyka – “nie idźcie tą drogą”!

Wilczydół
Wilczydół
13 dni temu

Zdaniem pana adwokata: “Na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego w niniejszej sprawie wpływ musi mieć więc postawa pozwanego, który ignorował nadużycia, nieodwracalność następstw szkody – patologiczna inicjacja seksualna oraz gehenna traumy”. Nieodwracalność następstw szkody – czy to oznacza, że Janusz Szymik jest teraz dozgonnym impotentem? A jeśli tak, to bardzo z tego powodu musi cierpieć też jego żona. To straszne!

Pongo
Pongo
13 dni temu

Najwyższy czas, aby filmowi agenci do zadań specjalnych, czyli bracia Sekielscy, zrealizowali wreszcie dramat dokumentalny z Januszem Szymikiem w roli głównej. Tytuł takiego dramatu mógłby na przykład brzmieć: Gwałcony przez lata. Chyba że ktoś wymyśli lepszy.

Oto Pytanie
Oto Pytanie
13 dni temu
Reply to  Pongo

W może by tak: Pongo – zboczeniec nr 1 na Podbeskidziu. Może być??

POngo
POngo
13 dni temu
Reply to  Oto Pytanie

Jasne, że może być. A może być: Ballada o Kłamczuszku?

Kołowrót
Kołowrót
14 dni temu

Pan Janusz Szymik to dziś osoba par excellence godna pożałowania: nie tylko jako ewentualna dawna ofiara czynów zabronionych w sensie prawnym i etycznym, ale też jako swoista marionetka intensywnie – a może nawet odpłatnie – wykorzystywana w sposób instrumentalny przez wyrafinowane media lokalne i ogólnopolskie.

Kołowrót
Kołowrót
14 dni temu
Reply to  Kołowrót

wystarczy zresztą spojrzeć na jego zdjęcie umieszczone zaraz pod tytułem artykułu

Kołowrót
Kołowrót
14 dni temu

Panie Januszu Szymiku i jego panie Adwokacie, a czyż św. Paweł nie napisał: “Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie” (List do Hebrajczyków 13,5). Czyż więc idąc za tym wskazaniem wypadało żądać w ogóle jakiegokolwiek finansowego zadośćuczynienia? Poza tym w Biblii jest też napisane: “jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień” (Ewangelia Mateusza 6,15). Panie Januszu, no niechże Pan sobie przypomni, że jest Pan katolikiem, a to moralnie do czegoś zobowiązuje – mianowicie do poważnego traktowania biblijnych zaleceń i ostrzeżeń.

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Złożenie pozwu to dopiero początek, sprawa będzie się toczyła wiele lat, druga strona będzie wszystko przewlekała, mataczyła, nie udostępniała dowodów, pozew to tylko pozew, do wygranej daleko, więc nie zarzucaj człowiekowi CHCIWOŚCI, bo póki co niczego nie wygrał, na razie wydaje (pewnie grube) pieniądze na załatwienie sprawy. Raczej życz mu zdrowia i dotrwania do zakoczenia procesu. Bo znając kościelne układy to ofiara księdza Wodniaka może nie doczekać zakończenia procesu. Sam fakt, że taki pozew złożył jest już nie lada wyczynem w polskiej rzeczywistości państwa wyznaniowego. A jak widać, na 3-milionowy pozew, zareagował już Watykan. Watykan najpierw uznał winy Rakoczego a… Czytaj więcej »

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

“Czeka go kolejne piekło”? Bartusiu, nie kracz. Bo kolejne Szymika piekło może być już wieczne.

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

powiedz mi kołowrot, dlaczego nie przewidujesz piekła wiecznego dla pedofili i biskupów, którzy ich kryją? nie wspominając o Watykanie, który – jak się okazuje – też mataczy?

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

Powiem ci, Bartusiu tak: “wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego” (Ewangelia św. Marka 3,28-29)

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Czy zatem bluźnisz przeciw duchowi świętemu Kołowrocie?

“Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” – a to znasz?

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

Nie schodź, Bartusiu, na temat mojej osoby, tylko trzymajmy się głównego bohatera dramatu, czyli J. Szymika. Otóż w pozwie przeciw diecezji bielsko-żywieckiej wskazano na “gehennę traumy”, jaką obarczony jest pan Janusz. Jeśli tak jest faktycznie, to znaczy, że ów mężczyzna ma strukturę psychiczną jeszcze delikatniejszą niż budowę ciała. A biorąc pod uwagę to, jak bardzo pan Janusz obecnie jest popularny – np. jedni Międzybrodzianie uważają go za bohatera, a drudzy patrzą nań z odrazą – może ów stan rzeczy tak bardzo zaciążyć na jego psychice, że nasz bohater cyklicznych artykułów zamieszczanych na tym portalu stanie się bohaterem tragicznym, albowiem nie… Czytaj więcej »

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

nooo, kołowrót nie doceniłem Twojego planu, skonsultowałeś ów plan z Diecezją? a może to w ogóle plan Diecezji? jesteś księdzem? macie plan by doprowadzić go do “grzechu przeciwko duchowi świętemu”? czyli doprowadzić Janusza do samobójczej śmierci? Twój wpis to sugestia? czy straszysz go wprost? Twoje porównania jego budowy ciała… no no… brakiem chamstwa nie grzeszysz… czy zatem grube świnie z Diecezji mają psychikę, jak i budowę ciała? ciężką, chamską, obleśną i wulgarną, jak twoje porównania? W kwestii struktury psychicznej… Przypomnij sobie np. Auschwitz. Zgodzisz się chyba, że trafili tam ludzie o różnej strukturze psychicznej, również młodzi, zdrowi, silni, wysportowani, bogaci,… Czytaj więcej »

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

Bartusiu, zgodnie z zasadami pisowni polskiej “Duch Święty” pisze się dużymi literami, KL Auschwitz przypomnieć sobie nie mogę, bo internowany tam nie byłem, a czy kogoś straszę piekłem? Jeśli nawet, to nie dlatego, żebym komuś życzył wylądowania tam, tylko wręcz odwrotnie, mając na uwadze jeszcze i takie słowa biblijne: “myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie” (Ewangelia św. Łukasza 13,4-5). Wydaje się, że brat Janusz Szymik potrzebuje nawrócenia na chrześcijańską drogę prawdy, pokory i miłosierdzia.… Czytaj więcej »

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Dla mnie duch święty (albo raczej śnięty), bo jakoś go nie było w chwilach gwałtów. Nie spoczął, nie natchnął, nie pomógł, nie obronił. Piekło jest tutaj. Katolickie piekło w wyznaniowym coraz bardziej patologicznym kraju. I tak, jak więźniowie (nie “internowani”, jak Wałęsa w Arłamowie, który tam chlał i miał się dobrze), więźniowie obozów zagłady wracali stamtąd z syndromem stresu pourazowego, tak też i Janusz Szymik ma syndrom stresu pourazowego (czyt. “gehenna traumy”), co widać gołym okiem. Kiedyś zapewne był silny i zdrowy i pełen energii, wiary i optymizmu, dzisiaj jest “skutkiem” przyczyny, czyli “skutkiem” manipulacji, wykorzystywania i gwałtów kogoś od… Czytaj więcej »

Szok
Szok
13 dni temu
Reply to  bartek

Kołowrót to pewnie Wodniaczek.

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

Bracie Bartłomieju (a może: Brak-oleju?) Hymn o Miłości stwierdza na temat tejże miłości również to, że ona “NIE SZUKA SWEGO, NIE UNOSI SIĘ GNEWEM, NIE PAMIĘTA ZŁEGO; (…) WSZYSTKO ZNOSI” (1 List do Koryntian 13,5 i 6) – widać, Ty też umiesz cytować Biblię, ale strasznie wybiórczo, manipulancko. Widać też, że tak pojętej miłości Januszowi Szymikowi brakuje. A Paweł Apostoł napisał też tak: Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście Bożej. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan” (List do Rzymian 12:19), a dwa wersety dalej: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem… Czytaj więcej »

ROK
ROK
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Nie cytuj Pisma Świętego, jak nie rozumiesz co jest tam pisane. A nie rozumiesz i nie stosujesz, co widoczne jest w twoich wpisach….. Źałosne jest to co piszesz, to w obronie czego stajesz i kogo potępiasz…

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  ROK

Żałosne jest to, że próbujesz mnie dyskredytować, ale bez użycia jakichkolwiek argumentów. Widocznie ich nie masz.

bartek
bartek
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Według twojej “logiki” proces w Norymberdze był nadużyciem, bo nazistowskim zbrodniarzom i mordercom należalo wybaczyć i okazać miłosierdzie a Żydzi w obozach mieli “wszystko znosić, wszystkiemu wierzyć, we wszystkim pokładać nadzieję”. A Ci, którzy przeżyli obozy zagłady powinni NIE SZUKAĆ SWEGO, NIE UNOSIĆ SIĘ GNEWEM, NIE PAMIĘTAĆ ZŁEGO I NIE JEŹDZIĆ W PASIAKACH DO AUSCHWITZ NA KOLEJNE ROCZNICE… Wspólnoty katolickie specjalizują się w produkowaniu wyłączania ludziom mózgu. Współczuję! Twoi wspólnotowi guru powinni mieć sprawę karną! Cytat dla Ciebie, w wersji rozszerzonej: 41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: “Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany… Czytaj więcej »

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  bartek

Świetny cytat! Moje gratulacje! I właśnie w jego kontekście racz zwrócić uwagę na to, że kiedy ks. Jan W. – mężczyzna w pełni dojrzały – i jego ukochany ministrant Janusz Sz. – wówczas już licealista, czyli mężczyzna dorastający – byli obaj męskiej miłości SPRAGNIENI, to sobie ją wzajemnie świadczyli, gasząc owo pragnienie w sposób, jaki sobie można – choć nie bez dozy odrazy – wyobrazić. NO BO ZA CHINY LUDOWE NIE UWIERZĘ, ŻEBY SIEDEMNASTOLATEK DAWAŁ SIĘ DRUGIEMU MĘŻCZYŻNIE GWAŁCIĆ JAK MAŁY CHŁOPIEC. A jeśli chodzi o żydów, to lepiej o nich nie pisz, bo w związku z tym możesz być… Czytaj więcej »

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Kołowrót

@Kołowrót to poczytaj sobie czym jest syndrom ofiary zanim zaczniesz pier…. bez sensu. To czemu dorosłe żony alkoholików trwają w takich związkach przez lata i dają się prać i krzywdzić dzieci? Jak myślisz jaki proces tam zachodzi?

Kołowrót
Kołowrót
12 dni temu
Reply to  Ana

TRZEBA MIEĆ ZRYTY BERET, ŻEBY NACIĄGACZA – WYŁUDZACZA – BISEKSUALISTĘ UZNAWAĆ TYLKO ZA OFIARĘ. ZGODA, MOŻE PADŁ OFIARĄ ZBOKA BĘDĄC JESZCZE CHŁOPCEM, ALE DAWAŁ SIĘ MU GWAŁCIĆ AŻ DO WIEKU LICEALNEGO? PUKNIJ SIĘ W CZOŁO ANNO MATOŁO

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Kołowrót

@Kołowrót nie rozumiesz czym jest syndrom ofiary, bo nie czytasz i masz mózg wyprany katolicką propagandą. Właśnie to, że Szymik był w tak obrzydliwy sposób wykorzystywany przez zwyrola jako dziecko, zaważyło na całym jego późniejszym życiu. To nie jest pierwszy przypadek kiedy ofiara w dorosłym wieku chodzi dalej do swego oprawcy, rozmawiałeś kiedykolwiek z takimi ludźmi? Rozmawiałeś z psychologami? Widziałeś film Siekielskich o takich ludziach? To nie oceniaj ich, bo ewidentnie tego nie rozumiesz i nie przynoś wstydu chrześcijaństwu swoją głupotą i totalnym brakiem jakiejkolwiek wrażliwości

Pan Jarek
Pan Jarek
12 dni temu
Reply to  Ana

Tylko, że szanowny p. Szymik pogubił się kompletnie w tym co mówi.
Nie pamięta jak się chwalił pracą, którą załatwił mu “oprawca”.
Nawet się pogubił w latach, w których był molestowany.
Teraz chce 3mln co już całkiem kładzie jego wiarygodność.
Zauważ, że coraz więcej osób dostrzego o co chodziło cały czas. O pieniądze i o nic więcej. Ciekawie czemu ludzie z międzybrodzia go tak znienawidzili 😉

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Pan Jarek

@Pan Jarek, p. Szymik z tego co wiem leczył się psychiatrycznie z powodu tego co mu ten zwyrol wyrządził, ma zrujnowane całe dzieciństwo i całe dorosłe życie, to że się jeszcze nie zabił i żyje nadal po takiej traumie, to i tak jest cud. Myślisz, że takie perfidne ocenianie jego postawy jak mamy powyżej i to jeszcze w oparciu o Biblię jest w porządku? Ma cokolwiek wspólnego z moralnością chrześcijańską? Nawet jeśli p. Szymik jest teraz osobą mściwą, zachłanną czy w jakikolwiek sposób pogubioną, to jakie mamy w ogóle moralne prawo, by go w tej sytuacji oceniać? Czy osoby oceniające… Czytaj więcej »

Pan Jarek
Pan Jarek
12 dni temu
Reply to  Ana

Właśnie sprawa została nagłośniona i według mnie to błąd bo teraz p. Szymik jest wykorzystywany w inny sposób. Media zarabiają na nim na pewno nie mało. Mało tego w jednym z artykułów został podany jego pełny adres zamieszkania. Na pewno takie działania mu pomogą. Co do całości sprawy. P. Szymik w momencie pierwszego “molestowania” miał 14 lat według jego zeznań z 2008r. W tamtym roku zeznał, że miał 12 lat. Tu już można polemizować nad jego wiarygodnością. Mieszkając wiele lat w miejscu, gdzie wydarzyła się ta sytuacja można wiele dostrzec i nie zgodzić się z wieloma zarzutami pod zarzutem ks.… Czytaj więcej »

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Pan Jarek

@Pan Jarek, gdyby sprawa nie została nagłośniona, to do dziś nie wiedzielibyśmy z kim mieliśmy do czynienia przez tyle lat, właśnie tak to działa, ciągłe zamiatanie pod dywan i krycie swoich kolegów po fachu, a chyba nam wszystkim należało się jakieś wyjaśnienie? Uważam, że to bardzo dobrze, że media się w końcu za to wzięły, bo przynajmniej teraz księża nie będą się czuć bezkarni, a wszystkie brudy będą wychodzić na jaw. A że media zarabiają, p. Szymik zarabia? I co z tego? Skoro działają w słusznej sprawie niech zarabiają, być może dzięki niemu zostały uchronione kolejne dzieci? A przecież jeśli… Czytaj więcej »

Pan Jarek
Pan Jarek
12 dni temu
Reply to  Ana

A czy w którymś momencie napisałem że oskarżony jest niewinny? Tak jak mówiłem, będąc mieszkańcem wiele lat dobrze wiem jakim człowiekiem jest ofiara. Powiedz mi na chłopski rozum czy ofiara pedofila chwaliłaby się tym, że oprawca mu załatwił pracę?
Użala się, że przez wiele lat musiał oglądać go za ołtarzem. Kto mu kazał? Jeden kościół był na naszym terenie?
Poza tym, chodził w końcu do tego kościoła czy nie bo chyba pamiętamy dobrze, że w jednym wywiadzie powiedział “chciałbym chodzić do kościoła ale nie mogę” na litość Boską przecież to wszystko się tak nie trzyma kupy…

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Pan Jarek

@Pan Jarek wymagasz od człowieka pokiereszowanego psychicznie przez pedofila, by był człowiekiem nienagannym moralnie, pełnym wewnętrznego ładu? Wystarczy, że oskarżony jest winny, to w zupełności wystarczy, by p. Szymik miał prawo do swoich roszczeń, a jak się sprawa potoczy, to oceni sąd. Skoro ksiądz pedofil i jego koledzy z wyższych stanowisk już zostali ukarani, co się rzadko kiedy zdarza, to znaczy, że jest w tym prawda, niezależnie od tego czy p. Szymik się gubi w zeznaniach, albo czy miał wtedy 12, czy 14 lat i niezależnie od tego czy ma czyste intencje, to on jest w tym wszystkim ofiarą, a… Czytaj więcej »

Pan Jarek
Pan Jarek
12 dni temu
Reply to  Ana

No skoro bierze Pani pod lupę ks. Isakowicza to nie kontynuuje rozmowy.

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Kołowrót

Kołowrót, wklejam ci informacje ze strony: “Mapa kościelnej pedofilli” (znajdziesz w Diecezji bielsko-żywieckiej) >>nazwa biskup Piotr Greger opis biskup pomocniczy bielsko-żywiecki od 2011 SPRAWA KSIĘDZA JÓZEFA J. Gazeta Wyborcza/Duży Format (11 czerwca 2019): “Ksiądz Józef J. był proboszczem i dziekanem w okolicy Bielska-Białej. Do tego Honorowym Kapelanem Ojca Świętego Jana Pawła II i kolegą z seminarium kardynała Stanisława Dziwisza. Pod schodami kościoła i na plebanii miał całować i obmacywać ministranta. Ten – w wieku 30 lat – opowiedział o tym biskupowi pomocniczemu Piotrowi Gregerowi. Ksiądz J. był już w domu emeryta w Bielsku-Białej (jest tam do dzisiaj). Biskup Piotr Greger… Czytaj więcej »

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Kołowrót

Jeszcze raz: 41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: “Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! 42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; 43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie.” 44 Wówczas zapytają i ci: “Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?” 45 Wtedy odpowie im: “Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie… Czytaj więcej »

Alfons
Alfons
5 dni temu
Reply to  bartek

Bo Kościół tkatolicki w Polsce to prostytutka, pójdzie z każdym kto jej zapłaci. Lewica, prawica, komuniści, opozycjoniści… pójdzie z każdym kto Kościołowi zapewni kasę i wpływy… nie o ewangelię chodzi Kosciolowi, ale o gromadzenie pieniędzy i majątku.

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  bartek

@bartek > “ Katolickie piekło w wyznaniowym coraz bardziej patologicznym kraju.” W pełni się z Tobą zgadzam i mówię to jako świadomie nawrócona, wierząca chrześcijanka. Jak dla mnie takie posługiwanie się cytatami biblijnymi i zarzucanie jakiejś niemoralności panu Szymikowi, podczas gdy jest ofiarą takiego zwyrola w sutannie jest wręcz obrzydliwe i świadczy o porządnie wypranym mózgu @kołowrota. Brak słów do takich ludzi, jako chrześcijanka wstydzę się za to, że ludzie deklarujący się jako wierzący potrafią być tak odrażający i pozbawieni jakiejkolwiek empatii. Zero zrozumienia czym jest syndrom ofiary, z jakimi problemami psychicznymi musi się zmierzyć osoba wykorzystywana w ten sposób od… Czytaj więcej »

Kołowrót
Kołowrót
12 dni temu
Reply to  Ana

KTO POWINIEN PŁACIĆ OFIERZE? KURIA? CZYLI WIERNI DAJĄCY DATKI NA TACĘ I NIE MAJĄCY NIC WSPÓLNEGO Z PEDOFILIĄ / PEDALSTWEM? A JAK DZIECKO ZGWAŁCIŁBY NAUCZYCIEL, TO PŁACIĆ POWINNO KURATORIUM OŚWIATY? PUKNIJ SIĘ W CZOŁO ANNO MATOŁO

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Kołowrót

Zgodnie z art. 429 kodeksu cywilnego:

“kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności […]”.

To Kościoł (pracodawca) zlecił księdzu Wodniakowi (podwładnemu) wykonanie pracy z ministrantami. Zatem Kościół/kuria/diecezja odpowiadają za czyny księdza, który pracował na rzecz firmy w której jest więcej nawet niż “zatrudniony”.

Wierni, którzy pomagają Kościołowi chronić pedofili są współwinni! Niech zatem płacą.

Cytuję:
WIERNI DAJĄCY DATKI NA TACĘ I NIE MAJĄCY NIC WSPÓLNEGO Z PEDOFILIĄ / PEDALSTWEM?

Mylisz pojęcia! To, że ktoś jest gejem nie oznacza, że jest pedofilem!

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Kołowrót

PUKNIJ SIĘ W CZOŁO ANNO MATOŁO”

No i co teraz kołowrót? (czyt. art. 429 kodeksu cywilnego)

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Ana

Dopóki będzie przyzwolenie społeczne na krzywdy, dopóty będą krzywdzeni ludzie, młodzież, dzieci. Ktoś musi powiedzieć STOP! Zrobił to Janusz Szymik. I chwała mu za to.

XD
XD
9 dni temu
Reply to  bartek

XD Szymik będzie brany za przykład xD jaja

Ana
Ana
9 dni temu
Reply to  bartek

@bartek i miejmy nadzieję, że utorował drogę innym ofiarom księży, niech wiedzą, że już nie są bezkarni, ta ochronka kleru musi się skończyć. Księża (poza nielicznymi przypadkami) już dawno nie mają nic wspólnego z Ewangelią Jezusa, zachowują się jak bogowie, którym wszystko wolno, są bezkarni, materialistyczni i moralnie zdegenerowani. Bardzo dobrze, że ktoś się w końcu za nich wziął i te brudy zaczęły wychodzić na jaw, powinni ich karać więzieniem, tak jak wszystkich przestępców.

bartek
bartek
5 dni temu
Reply to  Ana

Drogę utorowali już inni i będzie ich coraz więcej. Np. kobieta wytoczyła proces Towarzystwu Chrystusowemu do którego należal ksiądz pedofil i Sąd Okręgowy w Poznaniu, w styczniu 2018 r. zasądził na rzecz kobiety 1 milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł dożywotniej renty od zgromadzenia. W październiku 2018 r. orzeczenie to zostało utrzymane przez sąd apelacyjny (to też “głośna” sprawa). A np. 350 tys. zł odszkodowania za molestowanie seksualne otrzymał mężczyzna. W bydgoskim sądzie Okręgowym zapadł wyrok dotyczący sprawy sprzed lat. Pokrzywdzony domagał się zapłaty za krzywdy wyrzadzone mu przez byłego zakonnika w Pakości. Janusz Szymik będzie już kolejnym, i chwała… Czytaj więcej »

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Kołowrót

@Kołowrót > “Bo kolejne Szymika piekło może być już wieczne.” Ty sam powinieneś iść do piekła za swoją głupotę. Jak w KK są tacy pato chrześcijanie to się nie ma co dziwić, że wszyscy zaczynają spierdzielać z tej instytucji.

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Ana

Wiesz Ana, każdy fanatyzm jest groźny. Fanatyzm religijny nie jest wiarą.

Ana
Ana
9 dni temu
Reply to  bartek

@bartek no niestety w KK powstaje taki radykalny ruch, który najwyraźniej ma syndrom oblężonej twierdzy. Jak widać powyżej, pojawiają się zarzuty, że Wodniak miał posłużyć do tego, aby dobrać się do kolegów na wyższych stanowiskach. Facet odbywa karę za swoje czyny, a tu jeszcze go bronią i oskarżają ofiarę, która wtedy była dzieckiem, no w głowie się to nie mieści. Jak tak dalej pójdzie to KK szybko upadnie, młodzi już przestają tam chodzić, część odchodzi do innych kościołów chrześcijańskich, gdzie są szczęśliwi, część zostaje wolnymi chrześcijanami. Poczekajmy jeszcze parę lat i kościoły katolickie będą zamykać tak jak na Zachodzie.

Międzybrodzie
Międzybrodzie
9 dni temu
Reply to  Ana

Znasz któraś ze stron tego cyrku?

Ana
Ana
8 dni temu
Reply to  Międzybrodzie

@Międzybrodzie W jakim sensie znam? Z jakiś bliskich relacji nie znam, ale jestem z M-dzia, więc Wodniaka siłą rzeczy muszę znać, a p. Szymika tylko z widzenia i plotek

Międzybrodzie
Międzybrodzie
8 dni temu
Reply to  Ana

To szkoda, że szymika nie znasz bliżej. Może byś otwarła oczy bo to co piszą media nie zawsze idzie w parze z prawdą.

Ana
Ana
7 dni temu
Reply to  Międzybrodzie

@Międzybrodzie pisałam już wyżej w rozmowie z Panem Jarkiem co sądzę na ten temat. Uważam, że w tej sytuacji moralność p. Szymika i jego intencje nie mają znaczenia, ponieważ nikt nie ukarał księdza za zwykłe pomówienia, a dodatkowo zgłaszają się kolejne ofiary. Słyszałam różne plotki na temat p.Szymika, ale biorąc pod uwagę, że jako dziecko został tak skrzywdzony, to naprawę mnie to nie dziwi, jeśli nie jest on człowiekiem poukładanym, po tym co przeszedł mógł skończyć bardzo źle. Taki czy inny charakter p. Szymika nie zmienia nic w tej sprawie księdza pedofila, czy hierarchów, którzy tą pedofilię kryli, nikt nie… Czytaj więcej »

Monika
Monika
13 dni temu
Reply to  Kołowrót

Ale o ci ci chodzi. Człowiek był gwlacony , miał zniszczone najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa przez takiego zwyrodnialca który zostal dopiero teraz ukarany. Ciekawe co byś mówił/a gdyby to stało się twojemu dziecku. Żałosne jest to że w takich chwilach odwolujesz się do Bibli. Zastanówcie się, człowiek bardzo dobrze robi niech chociaż namiastka swoich cierpieć zostanie mu wrócona . Trzymam kciuki za powodzenie sprawy.

Kołowrót
Kołowrót
13 dni temu
Reply to  Monika

Siostro Moniko
odwoływanie się do Biblii nie jest nigdy niczym żałosnym, gdyż “wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania” (2 List do Tymoteusza 3,16) Tylko czy ktoś taki jak pan Janusz zechce się pod wpływem biblijnych słów naprawić? I np. wspaniałomyślnie wybaczy swemu seksualnemu eks-partnerowi?

Ana
Ana
12 dni temu
Reply to  Kołowrót

@Kołowrót po pierwsze to “A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.”, więc najpierw sam się napraw, zanim zaczniesz oceniać ofiary księży pedofili. A po drugie cytat, który podajesz nawet nie odnosił się do NT, bo wtedy jeszcze NT nie było, więc rzucasz cytatami bez sensu niczym świadkowie Jehowy, bez jakiejkolwiek wiedzy biblijnej, historycznej, że już o… Czytaj więcej »

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Ana

🙂

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Ana

miał być “uśmiech” 🙂

Last edited 10 dni temu by bartek
taki tam
taki tam
5 dni temu
Reply to  Ana

Kościołowi trzeba pomóc wyciągnąć z oka jego tartak cały 😉

Ana
Ana
5 dni temu
Reply to  taki tam

@taki tak racja :), ale nie wiem czy KK jeszcze da się pomóc, raczej widzę tu czarny scenariusz jak na Zachodzie, coraz więcej ludzi odchodzi z KK, młodzi przestają w ogóle tam chodzić, nawet księża przechodzą do protestantów. Gdyby nawet księża byli porządni, to KK i tak teologicznie leży, bo ludziom coraz mniej podoba się wiara w rytuały i obrzędy, które niewiele mają wspólnego z Ewangelią.

bartek
bartek
10 dni temu
Reply to  Kołowrót

A skąd wiesz, że mu nie wybaczył? Wybaczenie to jedno a rozwiązanie sprawy sądownie to drugie. Jedno drugiemu nie przeszkadza.

Międzybrodzie
Międzybrodzie
9 dni temu
Reply to  Monika

Nie dopiero teraz a już dawno.

bartek
bartek
6 dni temu
Reply to  Monika

Księżą są niedojrzali emocjonalnie, życiowo, z wypartymi potrzebami wszelakimi, tak ich tresuje Kościół – zamiast dbać o ich wszechstronny rozwój dba o ich emocjonalne cofanie się w rozwoju. Księża swoje seksualne potrzeby realizują z dziećmi, ministrantami, lektorami (np. syn premier Szydło z nieletnią dziewczyną), bo łatwiej uwieść dzieciaka (dziewczynę/chłopca), żeby zrealizowac swoje potrzeby seksualne niż uwieść dojrzałą kobietę (nie piszę o dojrzałych mężczyznach, bo zakładam, że księża niekoniecznie są homoseksulani, choć część z nich jest i dlatego idą do seminarium, bo tam są w tym temacie sprzyjające warunki). Może księża po prostu szukają łatwiej zdobyczy, bo są NIEDOJRZALI! Żyją mitami… Czytaj więcej »

Last edited 6 dni temu by bartek
bartek
bartek
6 dni temu
Reply to  Monika

Zbudowanie związku z kobietą jest trudniejsze, niż wykorzystanie seksualno-emocjonalne chłopca/dziewczynki. I częściowo dlatego księża są pedofilami, wykorzystują kleryków w seminariach, nieletnich itd.

Kot
Kot
14 dni temu

Kolejny dobry biznes w jego wykonaniu. Jak dostawał kasę od księdza to było dobrze.

pies
pies
13 dni temu
Reply to  Kot

No to jeszcze trzeba oskarżyć księdza o korumpowanie ofiary…

.
.
14 dni temu

Kasa misiu kasa 😂.

Kasia
Kasia
14 dni temu

Przede wszystkim za krycie wodniaka powinni odpowiedzieć lokalni włodarze, straż pożarna i każdy kto go hołubił, nadawał mu odznaczenia i profity. Międzybrodzie musi samo usunąć ludzi którzy stworzyli ten chory układ.

Ojciec0
Ojciec0
14 dni temu

Sledze sz. Panie a historie, bardzo przykra i serdecznie współczuję. Nurtuje mnie jedno pytanie gdzie w tym czasie gdy plenan się zabawial z Tobą byli pańscy rodzice. Jestem ojcem trzech synów i wiem gdybym się o tym dowiedział prałat wisiałby za koniec na zaporze w Porąbce. A o pańskich rodzicach w tej sytuacji cisza. Ciekawe dlaczego ?

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Ojciec0

Jeśli np. nie żyją (nie wiem), przywoływać ich? Grał w szachy z plebanem i jak dojdziesz? To był zaprzyjaźniony z domem proboszcz, cieszący się we wsi poważaniem. Nie odpowie Ci pan Szymik i słusznie, ja próbuję się wczuć w sytuację. Podobno jestem najmądrzejsza według podszywacza mojego, staram się sprostać zadaniu.

Ana
Ana
14 dni temu
Reply to  Ojciec0

Trzeba prześledzić całą historię tam znajduje się odpowiedź na samym wstępnie

HERMANIA
HERMANIA
14 dni temu

“Przez PONAD DWADZIEŚCIA LAT MUSIAŁ znosić jego widok za ołtarzem, pomimo straszliwej wiedzy o tym człowieku” – czytamy w pozwie. A dlaczego MUSIAŁ? No może między 12. a 18. rokiem życia – czyli przez 6 lat – był przez własnych rodziców zmuszany do chodzenia do swego parafialnego kościoła, ale przez kogo był zmuszany przez kolejnych ponad 14 lat – czyli dłużej niż do 32. roku życia – w ogóle do chodzenia do kościoła?! Niechże adwokat zajmie się łaskawie i tym wątkiem, kto zmuszał pana Janusza już jako pełnoletniego człowieka nawet jeszcze dłużej niż do 32. roku życia do chodzenia do… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  HERMANIA

Idiotyzmy.

HERMANIA
HERMANIA
14 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Tak, tak, idiotyzmy wypisane w tym pozwie, masz rację Hermenegildo.

Lup
Lup
14 dni temu
Reply to  HERMANIA

Ten pozew to śmiech na sali.

ROK
ROK
13 dni temu
Reply to  Lup

A dlaczego??????

Rydz
Rydz
14 dni temu

Na początek chciał rzekomo tylko przeproszenia i ukarania oskarżonego. Mam nadzieję, że Beskidzka 24, która napracowała się nad oprawą medialną tej finansowej operacji uzyska jakąś dolę.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Rydz

Słyszałam, że milion dla B24. z możliwością negocjacji. Ale tak grzywacze gruchały.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Hermenegilda

A nie chcesz tego przyznać, podszywacz, żę jestem zdolna i wydaje Ci się, że jesteś zdolniejszy. Wydaje Ci się cały czas, a o zdolności Twojej świadczy podszywanie się pod Hermenegildę.

Rych
Rych
14 dni temu

Jeśli domaga się takich pieniędzy to powątpiewam w tą historie, może i bylo molestowanie, ale opowieści o setkach gwałtów są mocno podejrzane, zwłaszcza, że był nastolatkiem, a nie 7 – letnim dzieckiem.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Rych

Podejrzane? – najlepiej gdybyś mógł podejrzeć i liczyć gwałty. Jakie ma znaczenie czy 7 latek czy nastolatek? – dziecko. Jakie zwłaszcza, od 7 lat powinien zaczynać? Może masz syna nastolatka ministranta, a jak nie – to wczuj się w historię jeśli nie wierzysz.

Zbych
Zbych
14 dni temu
Reply to  Rych

Watykan uznał “podejrzane” gwałty?

Parafianin
Parafianin
14 dni temu

Brawa dla Pana Janusza Szymika i jego adwokata! Brawo!

Anonim
Anonim
14 dni temu

pedofila niech sądzi a nie diecezję

tak będzie
tak będzie
14 dni temu

W USA wielomilionowe kary “nauczyły” KK jak powinni postępować. Tam ksiądz jest od posługi duchowej, a sprawy parafii należą do wiernych.

Henryk Kot
Henryk Kot
14 dni temu

Pieniądze to nie wszystko, tu trzeba procesu sądowego i ciężkich więzień dla dandytów

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Henryk Kot

Powiedz, że pieniądze nie wszystko teraz panu Szymikowi. Wcale nie domagał się ciężkich więzień a właśnie tacy ludzie, skrzywdzeni w pierwszej kolejności mają prawo się domagać.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu

Te miliony i tak mu dzieciństwa i zniszczonej psychiki nie zwrócą.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Zgoda, podszywacz, mówię o tym jak dotychczas stawiał sprawę. Przecież ma biskup “zasądzone” przez Watykan aby wpłacił odpowiednią kwotę lecz nie na rzecz pana Szymika.

Hermenegilda
Hermenegilda
14 dni temu

No to zaczaił się, dotychczas nie było mowy o milionach.