Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Testują kolejnego elektryka

Miejski Zakład Komunikacyjny w Belsku-Białej nie ustaje w testowaniu elektrycznych autobusów. Właśnie rozpoczęły się testy kolejnego wozu z takim napędem. Do tej pory sprawdzono jak na bielskich ulicach zachowują się trzy modele elektryków pochodzących od różnych producentów.

Teraz razem testowany jest Solaris Urbino 12. Będzie przez blisko dwa tygodnie woził pasażerów obsługując linie komunikacyjne numer: 6, 7, 8, 12, 21 oraz 28.

Pojazd zasilany jest 6 pakietami baterii  o łącznej pojemności 240 kWh. Można je ładować zarówno z „gniazdka” sieciowego jak i za pomocą dachowego pantografu. Jako ciekawostkę można dodać, iż  w autobusie zastosowano nowatorskie siedzenia oraz poręcze wykonane ze  stopu miedzi. Dzięki temu wszystko czego najczęściej dotykają pasażerowie ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. W obecnych czasach to wyjątkowo przydatna cecha.  Jak zapewniają w MZK zebrane podczas tego i wcześniejszych testów  doświadczenia pozwolą na podjęcie ostatecznej decyzje, jakie autobusy elektryczne warto zakupić. Taki obowiązek nakłada bowiem na przewoźnikach  ustawa o elektromobilności. Jeśli nic się nie zmieni to do 2028 roku 30 procent taboru MZK będzie musiało posiadać napęd zeroemisyjny.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
1 miesiąc temu

W mieście należy wdrożyć ekologiczne sposoby przemieszczania się czyli rowery i nogi a nie pełne chemii autobusy Kiedy wreszcie zrozumie to prezydent BB