Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: “Żaby” docenione

Fot. Marcin Płużek

Stało się już tradycją, iż Bielsko-Biała jest systematycznie wyróżniane za osiągnięcia na polu odnowy zabytków. Nie inaczej było i teraz. Prestiżowym tytułem Modernizacji Roku została uhonorowana renowacja Kamienicy pod Żabami. Obiekt został wyróżniony w kategorii elewacje i termorenowacje.

Uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody i wyróżnienia miała miejsce 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Była to już 25. odsłona Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.

W tym roku o laury walczyło aż 470 obiektów z całej Polski (do finału zakwalifikowało się 87 projektów). Bielsko-Biała zgłosiła dwa przedsięwzięcia remontowo- konserwatorskie. Nagrodzoną modernizację Kamienicy Pod Żabami oraz renowację Willi Sixta.

Secesyjną zabytkową kamienicę z uwagi na jej nietuzinkową architekturę oraz wystrój znają dobrze mieszkańcy miasta oraz turyści. Budynek powstał w 1903 roku, a zaprojektował go znany bielski architekt Emanuel Rost junior. Niegdyś działała w nim znana w mieście winiarnia. Swą nazwę wzięła od znajdujących się nad wejściem dwóch biesiadujących żab. Podczas prac konserwatorsko-budowlanych wyremontowano dach budynku jego elewacje oraz wewnętrzną klatkę schodową, a także kominy wentylacyjne.
Bielsko-Biała zostało także uhonorowane kompleksową nagrodą Garnd Prix 25-lecia Konkursu Modernizacja Roku i Budowla XXI wieku za – jak to ujęto – szczególne osiągnięcia i odniesione sukcesy w restauracji zabytkowych obiektów i infrastruktury drogowej miasta. W poprzednich latach nagrody Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku otrzymywały między innymi takie bielskie przedsięwzięcia jak: modernizacji bielskiego Ratusza, Teatru Polskiego, bazy dydaktycznej dla Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, renowacja wnętrz kościoła Opatrzności Bożej, modernizacja zapory wodnej na rzece Wapienica, budowie ścieżki rowerowej wokół bielskiego lotniska czy modernizacji fragmentu DK 52 z budową wiaduktu w ciągu ulicy Wyzwolenia. Natomiast w ubiegłym roku tytuł Modernizacja Roku otrzymała renowację kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

Trochę słabe zdjęcia, a gdzie rzeczone żaby? Przecież to od nich wzięła się nazwa. Ale w ogóle to gratulacje i to wielkie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Jan

Słabe zdjęcia?, o czym mówisz Janie? Wręcz przeciwnie, piękne zdjęcia.

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Droga Hermenegildo,

To nie tak, zdjęcia kamienicy są piękne, zresztą jest ona wdzięcznym obiektem dla fotografów, nawet przed odnowieniem taka była, a teraz to już hoho. Chodziło mi o uzasadnienie nazwy kamienicy – ja wiem skąd ona się wzięła i dlatego żaby powinny być pokazane. Ja je mam u siebie, jeszcze sprzed restauracji. Pozdrawiam z Łodzi, z urodzenia Bielszczanin (a ściśle Bialanin)

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Jan

Pan redaktor napisał skąd się bierze nazwa a przedmiotem artykułu jest co innego, pokazanie pięknej elewacji i to się na zdjęciach udało.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Jan

Ja mam też żaby w oczku wodnym, nie fotografuję i nie obrażają się na mnie. Bez znaczenia czy jestem z Bielska czy z Białej czy z Wąchocka.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Prawidłowo, podszywacz, trzymaj tak dalej.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jak dużo projektów w ogóle zostało wyróżnionych spośród 87 w finale? Wyróżnienie wśród 470 to sukces, gratulacje.