Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielsko-Biała:W centrum miasta powstaje niezwykły mural

W najbliższy poniedziałek (12 października) z okazji obchodzonego tego dnia Święta Drzewa w Bielsku-Białej przy ulicy Mickiewicza 9 odsłonięty zostanie kolejny miejski mural. Ten jest jednak szczególny i nie chodzi o jego spore rozmiary.

Mural o powierzchni 100 metrów kwadratowych, przedstawiający fragment lasu, wykonany został specjalnymi farbami pochłaniającymi z powietrza zanieczyszczenia. Nie dość, że ciszy oko, to jeszcze można uznać go za w pełnym tego słowa znaczeniu ekologiczny.  Farby użyte do jego sporządzenia działają na podobnie zasadzie jak proces fotosyntezy. Z tym tylko, że do neutralizacji zanieczyszczeń wykorzystują reaktywne właściwości dwutlenku tytanu. Mural będzie „filtrował” atmosferę tak jakby czynił to prawdziwy las o porównywalnej powierzchni. Tak będzie przez 10 lat.
Tegoroczna, to już 18 edycja – organizowanego przez ekologiczne stowarzyszenia Klub Gaja – Święta Drzewa. W tym roku oprócz odsłonięcia muralu w jego ramach zorganizowana zostanie również akcja sadzenia drzew i krzewów oraz warsztaty z budowy budek lęgowych dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy (w Szkole Podstawowej numer 27)
Autorką muralu jest wrocławska artystka Ewa Ciepielewska od lat zajmującą się tematyką ekologiczną. Jest jedną z osób współtworzących słynna grupę artystyczną LUXUS.
W organizację tegorocznego Święta Drzewa włączyły się władze miasta, Galeria Bielska BWA oraz firma ALDI.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments