Wydarzenia Cieszyn

Bielsko, Cieszyn: Bajki zza krat. Skazani czytają pociechom z okazji Dnia Dziecka

Fot. z arch. Zakładu Karnego w Cieszynie Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej

“Poczytaj mi tato” – pod takim hasłem realizowany jest program resocjalizacji prowadzony przez kadrę bielskiego oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Cieszynie. Skazani mają możliwość nagrywania bajek dla swoich dzieci.

– Kara pozbawienia wolności nieodłącznie wiąże się ze znaczącym ograniczeniem kontaktu więźnia z jego rodziną. Obecna sytuacja epidemii jeszcze utrudnia tą sytuację. W Bielsku-Białej, jak w każdej jednostce w Polsce, nie odbywają się widzenia więźniów z ich bliskimi. W ramach kompensowania obostrzeń wprowadzono dla osadzonych szereg działań, takich jak wydłużenie czasu rozmów telefonicznych, czy szersze umożliwienie korzystania z komunikatorów internetowych. W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka skazanym zaproponowano jeszcze jedną możliwość wzmocnienia relacji z ich dziećmi – czytanie bajek – informuje Ewa Pysz, psycholog z Zakładu Karnego w Cieszynie Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej.

I tak osadzeni mogą nagrać wybrane bajki i przekazać je swoim bliskim. W akcji wzięło udział 4 mężczyzn, którzy pierwszy raz odbywają karę pozbawienia wolności i 5 recydywistów. Zajęcia odbywały się z małych grupach. Psycholog przybliżył osadzonym jakie korzyści dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego ich dzieci niesie głośne czytanie.Dzięki współpracy z Książnicą Beskidzką udało się wypożyczyć i przygotować osadzonych blisko 40 bajek. Są to książki dostosowane do wieku dzieci, których ojcowie biorą udział w programie resocjalizacyjnym.

Fot. z arch. Zakładu Karnego w Cieszynie Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej

– Obecnie program jest w fazie nagrań. Każdy osadzony po przygotowaniu się i otrzymaniu wskazówek dotyczących dykcji rejestruje wybraną przez siebie bajkę na płycie CD. Odbywa się to pod nadzorem funkcjonariusza w więziennym radiowęźle, w godzinach nie kolidujących z pracą przewidzianą dla tego miejsca. Jeszcze przed Dniem Dziecka płyty z bajkami zostaną wysłane pocztą do rodzin osadzonych – dodaje Ewa Pysz.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments