Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko: Inteligentne ulice

Fot. Marcin Płużek

Wczoraj (12 września) w bielskim ratuszu oficjalnie zaprezentowano możliwości oddanego właśnie do użytku w Bielsku-Białej Inteligentnego Systemu Transportowego ITS. To wielopłaszczyznowy system zarządzenia ruchem ulicznym mający poprawić jego płynność na terenie miasta ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego.

Na razie objął on swoim zasięgiem tylko 5,5 kilometra bielskich ulic, a dokładniej ciąg komunikacyjny północ-południe wyznaczony ulicami: Warszawska, 3 Maja, Zamkowa, Partyzantów oraz boczne odgałęzienie tej arterii czyli ulicę Stojałowskiego aż do ulicy Żywieckiej i Krakowskiej.

Wszytko kosztowało blisko 12 milionów złotych (większość pochodziła z unijnej dotacji), a montaż i wdrażanie ITS-u trwało 11 miesięcy. W jego skład oprócz „inteligentnych skrzyżowań” z sygnalizacją świetlną i zarządzającej nimi infrastruktury, wchodzą także 22 tablice informacyjne umieszczone na przystankach w rejonie centrum miasta, dzięki którym pasażerowi mogą w czasie rzeczywistym dowiedzieć się za ile dokładnie przyjedzie autobus, na który czekają. To także 62 kamery monitorujące zarówno przystanki jak i 18 skrzyżowań objętych działaniem ITS, a także przydatne dla kierowców i pasażerów autobusów aplikacje na urządzenia mobilne. W przyszłości miasto chce rozbudowywać system zarówno pod względem jego zasięgu, jak i jego możliwości technicznych.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kecik206
Kecik206
5 lat temu

Tablice informujące o faktycznym czasie oczekiwania na autobus są pomocne. Jednak o wiele korzystniejszym rozwiązaniem dla mieszkańców byłoby zwiększenie ilości autobusów na istniejących liniach czyli zwiększona częstotliwość ich kursowania. Poruszanie się transportem komunikacji publicznej w dni robocze jest trudne i czasochłonne, zwłaszcza gdy trzeba zmienić linię, a w weekendy to prawdziwy koszmar. Jeśli komunikacja miejska zostanie usprawniona zmniejszy się ilość samochodów na drogach, a spalin w powietrzu. Ruch na ulicach będzie mniejszy to i “inteligentne” tudzież nie skrzyżowania będą sprawniej działały. Bielsko – Biała z racji na ukształtowanie terenu jest trudnym miastem do pokonywania na rowerze. Choć miłośników przemieszczania się… Czytaj więcej »