Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielszczanin zbroi Ukrainę. Helikoptery mają ewakuować rannych żołnierzy

Pochodzący z Bielska-Białej Bożydar Pająk, dziennikarz i reportażysta, jest pomysłodawcą głośnego przedsięwzięcia pod hasłem „Polska Zrzutka Obywatelska: Zbroimy Ukrainę”. – To obecnie największa w Polsce akcja wsparcia dla ukraińskich obrońców. Musimy zebrać 8 milionów złotych, by kupić trzy helikoptery. Dzięki temu ukraińskie służby specjalne będą mogły ewakuować rannych żołnierzy ze strefy przyfrontowej – mówi naszej redakcji.

Bożydar Pająk od sześciu lat zajmuje się tworzeniem reportaży i filmów. Jego materiały są emitowane w ogólnopolskiej telewizji. Gdy Rosja rozpętała wojnę na Ukrainie, nie mógł pozostać obojętny. – Zaangażowałem się i jako dziennikarz, i jako członek Polskiego Zespołu Humanitarnego – wskazuje. To, co zobaczył za naszą wschodnią granicą, tylko zdopingowało go do konkretnych działań. – Początkowo myśleliśmy, żeby kupić Bayraktara, ale ubiegł nas ze swoją zbiórką na zakup tego drona Sławomir Sierakowski. I chwała mu za to, bo zbiórka zyskała wielką popularność. Postawiliśmy więc na zakup innego sprzętu. Po prostu dowiedzieliśmy się na miejscu, czego teraz Ukrainie najbardziej potrzeba. Stąd, choć początkowo pojawił się pomysł zakupu armat, rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na zakup helikopterów – tłumaczy.

 

Inicjatywa ma wręcz niebywałe wsparcie autorytetów. – To obecnie największa w Polsce akcja wsparcia dla ukraińskich obrońców. Są z nami m.in. generał Roman Polko oraz były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło – cieszy się bielszczanin. – Wojna cały czas trwa i nie możemy „przyzwyczaić się” do tej sytuacji, „znudzić się” wojną. Chcielibyśmy zaapelować do ludzi, że tylko wszyscy razem jesteśmy w stanie zebrać takie duże środki i kupić helikoptery do ratowania życia. Tylko dzięki solidnemu wsparciu możemy kolejny raz pokazać światu – bo to jest taka ranga wydarzenia – że Polska pomaga skutecznie i spektakularnie – dodaje Bożydar Pająk.

Zbiórkę zorganizowano na platformie Zrzutka.pl. Celem jest pozyskanie 8,1 mln zł. – Chcemy bezpiecznej Ukrainy i Europy, a warunkiem pokoju jest zatrzymanie rosyjskiej machiny wojennej. To jest możliwe tylko przez mocne uzbrojenie ukraińskich obrońców, którzy bronią obecnie całej Europy. Nie chcemy, żeby wojna ciągnęła się latami ani tego, żeby rozlała się na resztę Europy. Idea przedsięwzięcia to umożliwienie wsparcia siły ukraińskiej armii przez zwykłych obywateli, którzy nie mogą biernie obserwować w mediach przebiegu wojny i chcą bezpośrednio wspierać bojową skuteczność ukraińskich obrońców – przekonują organizatorzy.

Organizatorzy chcą przekazać sprzęt do użytku ukraińskiego Głównego Urzędu Wywiadowczego (GUW). – Chcemy kupić trzy sztuki do ewakuowania rannych żołnierzy z pola walki. Będą broniły ukraińskich żołnierzy przed śmiercią. Kupmy je! Potem będą armaty albo coś równie wystrzałowego, ale najpierw śmigłowiec – stwierdzają organizatorzy.

Wybór padł na helikopter Mi-2AM-1 z wyposażeniem medycznym. To sprawdzona konstrukcja, zmodernizowana i przystosowana do obecnych potrzeb. – Niższa cena helikoptera wynika z faktu, że sprzęt produkowany jest na Ukrainie przez ukraińską firmę na specjalnych warunkach. Zlokalizowanie produkcji na terenie Ukrainy oznacza także łatwy i tani sposób serwisowania i dostęp do części zamiennych, a w warunkach wojennych to bardzo ważne. Co więcej, kupując śmigłowiec od ukraińskiej firmy, wspieramy tamtejszy przemysł, który daje zwykłym ludziom zatrudnienie. To ważne, bo wojna uderzyła w ukraińską gospodarkę i pozbawiła wielu ludzi pracy. Koszt zakupu helikoptera to 570 tys. dolarów. Zdecydowaliśmy, że rozsądnie będzie przeliczyć tę kwotę z niewielką górką ze względu na możliwe zmiany kursu walut, więc ustawiamy zrzutkę na 2,7 mln zł za jedną sztukę. Razem to 8,1 mln zł. Pozostałe fundusze przeznaczone będą na kolejną zbiórkę, której cel – wspólnie z naszymi ekspertami od wojskowości – wyznaczymy wkrótce! – informują szefowie akcji.

Zrzutkę na helikoptery znajdziesz TUTAJ.

Stronę internetową akcji znajdziesz TUTAJ.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiarygodny?
Wiarygodny?
5 miesięcy temu

Czy to przypadek, że ten sam redaktor, który podnosi klangor na stronach B24 z powodu gwałtownie rosnących cen w sklepach jednocześnie agituje za drenowaniem naszych kieszeni? Im gorzej w finansach rodziny tym lepiej dla lewicy.

dziwne to wszystko
dziwne to wszystko
5 miesięcy temu
Reply to  Wiarygodny?

tez mi to niewiarygodnie wygląda.
Poza tym Pan Żełeński potrzebuje swoich patriotów do walki a na 5mln obywateli Ukrainy to z 1mln mężczyzn zdolnych do obrony swojego kraju może siedzi w Polsce! Widac ich przecież wszędzie.
Może już dawno by zwyciężyli i nie byłoby więcej ofiar i po rozejmie WSZYSCY Ukraińcy by ruszyli wracać i odbudować swoją ojczyznę gdyby nasz rząd nie wspierał ich dekownictwa szkodząc bratniej Ukrainie, która ciągle oczekuje od Polaków wydawania majątku na wojnę u nich.

inaczej
inaczej
5 miesięcy temu

Dziś nie ludzie wygrywają a technika, ani milion nie pomoże. Po rozejmie?, muszą 2 strony chcieć a przede wszystkim najeźdźca.
Trzeba się zwrócić do Chińczyków, podeślą, co to dla nich milion.

pozostań ze swoim
pozostań ze swoim
5 miesięcy temu
Reply to  Wiarygodny?

Jakaż to wiarygodność, że zwalasz na redaktora, “który podnosi klangor” a tak naprawdę ma obowiązek pisać o sytuacji. Gwałtownie rosnące ceny w sklepach to nie jest wina ani redaktora ani lewicy a zrzutka jest dobrowolna. Kto powoduje, że jest gorzej w finansach rodziny – potrafisz dojść?

dziwne to wszystko
dziwne to wszystko
5 miesięcy temu

cosik Waćpanna dzisiaj nie w sosie..

nie lubi jak ktoś nagina
nie lubi jak ktoś nagina
5 miesięcy temu

nos w sos a zęby w otręby

Bzyk
Bzyk
5 miesięcy temu

Trzeba myśleć bez emocji i planować na zimno. Bardziej sensowne moim zdaniem jest wsparcie zbiórki na polskie drony bojowe Warmate dla Ukrainy. W ten sposób polskie pieniądze zostają w polskim zakładzie zbrojeniowym przyczyniając się do jego rozwoju i rozwoju, a jednocześnie pomagamy Ukraińcom w obronie ich kraju. Takie działanie przyczynia się do rozwoju zbrojeniówki w Polsce. Lepsza broń to mniej rannych i szybsze zakończenie konfliktu.
Drony bojowe Warmate działają nawet wtedy gdy Rosjanie prowadzą zagłuszanie elektroniczne wyłączając w ten sposób działanie tureckich dronów Baryaktar.

?
?
5 miesięcy temu

Chyba jednak nie w tym kierunku.

a w jakim??
a w jakim??
5 miesięcy temu
Reply to  ?

jasne, Ty tylko o pandemnji!
a co? Może brońmy się tu na miejscu: zróbmy narodową zrzutkę na maseczki, czipy i zastrzyki do kowidu bo jak będzie fala ogłoszona przez ministra to zapełni stadiony – szczęściem nas wtedy otwarcie wsch granic uchroniło przed zarazą.

?
?
5 miesięcy temu
Reply to  a w jakim??

W takim jak dotychczas. Co to mi wyskakujesz z pandemią ni przypiął ni wypiął.

wypiął
wypiął
5 miesięcy temu
Reply to  ?

uwięzionych w domach wcześniej namawiali do klaskania z balkonów, teraz do rozdawania, czołgów czy tam priv-ściepy na rakiety.
A kto nie dość klaszcze niech jedzie zobaczyć Bergamo (Mariupol, salę z respiratorami, itp)
Aktywni święci prorocy z tv, eksperci, namolne talking heads.
Wodzirejstwo systemowe sprawdza się doskonale w manipulacji drenowanego materialnie na przemian strachem i poczuciem winy ludu.
Management of expectations w postaci czystej, w drodze baranów ku przepaści

?
?
5 miesięcy temu
Reply to  wypiął

Kto namawiali, przecież tutaj dziennikarz namawia na zrzutkę na helikoptery, doklejono wypowiedzi żołnierza, ambasadora…, wcześniej inny dziennikarz namawiał na zrzutkę na uzbrojonego drona a nie jest to zadanie dla cywilów. Dorzucasz sobie dowolnie pandemię, ja w to nie wchodzę bo rozróżniam obywateli od rządu. Pomagać lecz nie na takie cele: dawać więcej i więcej obywatele, a mnóstwo chorych dzieci czeka na zrzutkę na operację, leki.