Czym właściwie są blachy? Pod tym pojęciem kryje się wyrób hutniczy – metalowy. Jego cechą charakterystyczną jest niewielka grubość w stosunku do szerokości i długości. Blachy mają zwykle od dziesiątej części milimetra do kilku centymetrów. Sprawia to, że mają wszechstronne zastosowanie.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj blachy?
Na wybór odpowiedniego materiału składa się kilka czynników. Głównym z nich jest przeznaczenie blachy. Od tego zależy jej grubość, jakość, a także to czy będzie poddawana obróbce. Dzięki temu możesz zawęzić pole poszukiwań i wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Blachy czarne
Blachy czarne nazywa się również konstrukcyjnymi i używa się ich w budownictwie, głównie do pokryć dachowych. Sprawdzają się także w ślusarstwie, a także w warsztatach samochodowych.
Blachy gorącowalcowane (HR)
Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana idealna gładka powierzchnia. Zwykle ten rodzaj blachy poddawany jest dalszej obróbce. Na rynku jest duży wybór blach gorącowalcowych, a wszystko za sprawą różnorodnych gatunków stali. Ważna jest także kwestia norm produkcyjnych, które sprawiają, że materiały mogą mieć wszechstronne zastosowanie.
Różne klasy tolerancji płaskości, a także grubość i odmienne właściwości mechaniczne oraz chemiczne sprawiają, że produkt może mieć różne przeznaczenie. W tym wszystkim ważny jest proces produkcji. W przypadku blachy walcowanej na gorąco zużywa się mniej energii. Jest to dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu produkt jest tańszy niż wersja walcowana na zimno.
Blachy gorącowalcowane wykorzystywane są do produkcji konstrukcji stalowych, a także pojazdów, maszyn, kontenerów i niewielkich obiektów. Produkty gorącowalcowe różnią się właściwościami plastycznymi, a ich parametry techniczne zależą od użytego do produkcji stopu.
Wśród blach gorącowalcowych wyróżnić można:
- formatowe,
- gładkie,
- ryflowane,
- kawałkowe,
- czarne,
- poprodukcyjne.
Warto podkreślić, że wśród popularnych blach w budownictwie (i nie tylko) wykorzystuje się także:
- blachy zimnowalcowane (CR),
- blachy ocynkowane (HDG),
- blachy ryflowane.
Blachy różnią się właściwościami i zastosowaniem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://stal-jaromin.pl/blachy/.
Nowoczesne profile stalowe
Profile stalowe są zarówno trwałe, jak i lekkie. Stosuje się je przede wszystkim jako stelaż. Wykorzystuje się go do wzmocnienia lub łączenia elementów zabudowy np. w mieszkaniach.
Profile stalowe to doskonały wybór na sufity podwieszane lub ścianki działowe. Wykorzystuje się je również do produkcji zarówno lekkich, jak i solidnych stropów. Profile o odpowiedniej wytrzymałości, trwałości czy giętkości dobierane są w zależności od wymagań, jakie będą przed nimi stawiane.
Profile stalowe znajdują zastosowanie w motoryzacji. Sprawdzają się jako elementy pojazdów i maszyn rolniczych. W przemyśle używa się ich do produkcji podnośników lub dźwigów, a także do konstrukcji podwozia.
Blachy do wszechstronnego zastosowania
Budownictwo, modernizacja czy wykończenie wnętrz. Wszędzie tam przydaje się stal, bez której nie byłoby większości nowoczesnych nieruchomości, samochodów, ani maszyn. Jeśli jesteś producentem lub wykonawcą, wiesz, że dobrej jakości surowiec wpływa na efekt Twojej pracy. Warto więc postawić na sprawdzonych dostawców, którzy dbają o najdrobniejszy element produkcji.