Większość popełnianych przez podatników błędów w deklaracjach podatkowych, może mieć dla nich negatywne konsekwencje prawne i finansowe. W sytuacjach wykrycia nieścisłości w oficjalnych dokumentach podatkowych, podatnicy często zmuszeni są kładąc odpowiednie deklaracje, oświadczenia oraz dodatkowo tłumaczyć się przed organami. Są to sytuacje potencjalnie nieprzyjemne i stresujące. Nie wszystkich błędów można uniknąć, jednak większość z nich się powtarza – podatnicy mylą się w podobnych miejscach. Dlatego przed wysłaniem PIT 2019 warto przejrzeć najczęściej popełniane błędy w poprzednich latach.
Braki w dokumentacji i załącznikach
Zdarza się, że do deklaracji PIT 2019 należy załączyć odpowiednie załączniki. W przypadku PIT-36L załącznikami do deklaracji są między innymi:
- PIT/B – czyli informacja o wysokości dochodu (lub straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- PIT/Z – stanowiący informację o wysokości dochodu lub straty dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i korzystających ze zwolnień określonych w art. 44 ust 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- PIT/ZG – jest informacją o wysokości dochodów lub przychodów z zagranicy oraz o zapłaconym podatku w roku podatkowym,
- PIT/BR – to podstawowy dokument stanowiący informację o odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo – rozwojową,
- PIT/DS – to informacja o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej,
- PIT/MIT – stanowi natomiast informacje o środkach trwałych oraz przychodach składaną przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 30g ustawy o podatku dochodowym.
Cały czas dość popularnym błędem, który potencjalnie może mieć ogromne konsekwencje dla podatnika jest brak odpowiedniego podpisu pod deklaracją (czy to w formie elektronicznej czy tradycyjnej).
Postępowanie w przypadku wykrycia błędu
Większość pojawiających się w deklaracji błędów jest powtarzalna i nie zależy od konkretnego formularza czy druku PIT 2019. W niektórych przypadkach urząd może skorygować błędne zeznanie za podatnika. Dzieje się tak jednak przy oczywistych omyłkach i błędach rachunkowych lub wypełnieniu druku niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. Są to jednak poprawki drobne, które mają nie powodować większych zmian w wysokości zeznania podatkowego. W przypadku jeżeli urząd uzna, że zeznanie PIT-36L zawiera błędy, może wszcząć postępowanie podatkowe oraz wezwać do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia zeznania. Na końcu postępowania urząd wyda decyzję co stanie się dalej.
Rekomendacje
Jak widać najpopularniejszych błędów w deklaracjach PIT 2019 da się uniknąć. By to zrobić nie jest konieczne posiadanie specjalnej wiedzy, czy dużego doświadczenia w zakresie obliczeń matematycznych czy finansów. Większość z nich wynika bowiem z niewiedzy lub braku odpowiedniej uwagi przy wypełnianiu druków podatkowych. Dlatego dla osób niezorganizowanych, dobrą rekomendacją na prawidłowe wypełnienie PIT-36L może być skorzystanie z wersji elektronicznej formularza. Dzięki pracy w specjalnym programie do wypełniania PIT, podatnik będzie niejako zmuszony do przejścia przez wszystkie obligatoryjne elementy dokumentu. Dobre aplikacje zostały również sformułowane tak, aby starać się przypominać o najważniejszych elementach i ważnych aspektach e-PIT.
Firma windykacyjna KRUK wysyła PIT-11 za “niby” przeterminowane długi. Uważa, że to nasz dochód. ;))) UWAGA!!!