Cieszyn Kultura i rozrywka

Blisko nieba w Skoczowie

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Skoczowianie wspominają pobyt Jana Pawła II w swoim mieście. W ramach 24. Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” w świątyniach odbywają się koncerty. Festiwalowi towarzyszą także inne wydarzenia.

Tegoroczna „Musica Sacra” rozpoczęła się tradycyjnie – od pieśni „Barka”, zagranej na trąbkach przez Tomasza i Czesława Greniów, muzyków z Brennej. Ukochana przez papieża Polaka melodia popłynęła z Kaplicówki, na której 22 maja 1995 roku – dzień po kanonizacji Jana Sarkandra w Ołomuńcu – Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę. Wieczorem natomiast w kościele ewangelickim Św. Trójcy wystąpiła Beata Bednarz z zespołem.

Przed nami jeszcze kilka propozycji, z których warto skorzystać. 23 maja o 17.00 nastąpi otwarcie wystawy w Muzeum Sarkandrowskim przy skoczowskim rynku, poświęconej zmarłemu w lutym tego roku Ludwikowi Herokowi, jednemu z założycieli i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”.

– Ten festiwal był dla Ludwika Heroka bardzo ważny i zajmował w jego sercu szczególne miejsce. Teraz, gdy już nie ma prezesa między nami, poświęcamy mu nie tylko wystawę w muzeum sarkandrowskim, ale i cały festiwal, z ogromną wdzięcznością za wszystko, co dla Skoczowa i całej gminy zrobił – mówi Anna Stefaniak-Bacza ze Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej “Musica Sacra”.

Po wernisażu, o 19.00, będzie można przenieść się do kościoła katolickiego św. Ap. Piotra i Pawła. W koncercie „Ach, potrzebuję Cię” wystąpi Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod batutą Piotra Sikory. Na organach zagra Wojciech Wantulok. Koncert finałowy odbędzie się 24 maja o 19.00 w kościele ewangelickim. W klimacie gospel wystąpi Anna Maria Mbayo z zespołem.

Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o