Cieszyn Kultura i rozrywka

Brawa dla “Harmonii”!

Fot. Z archiwum “Harmonii”

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz jego dyrygentka, Izabela Zielecka-Panek, zostali nagrodzeni Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności.

Nagroda jest wręczana osobom, firmom, organizacjom czy instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączają się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzację oraz dostosowanie do standardów europejskich. Przyznaje ją Regionalna Izba Gospodarcza, a w skład kapituły wchodzą wybitne osobistości świata biznesu, polityki, samorządów, nauki, kultury.

Chórzyści „Harmonii” od 110 lat realizują tradycje chóralnego śpiewu na śląskiej ziemi. Początki grupy sięgają 1908 roku, kiedy to 7 grudnia powstało w Cieszynie Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”. Wybuch I wojny światowej nie spowodował zawieszenia działalności chóru, niemniej jednak znacznie ją osłabił. W okresie międzywojennym zespół współpracował z Orkiestrą Wojskową kapitana Baranowskiego, organizował szereg koncertów i spotkań, angażował się w działalność teatralną. Mimo wybuchu II wojny światowej Towarzystwo Śpiewacze wciąż funkcjonowało, a po wyzwoleniu Cieszyna, w roku 1945, rozpoczęło intensywną pracę artystyczną.

W roku 1968 Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia” przerwało swoją działalność. Jego tradycje po trzech latach zaczął kontynuować chór Uniwersytetu Śląskiego, który powstał w 1971 roku przy ówczesnej filii katowickiej uczelni w Cieszynie. Akademicka „Harmonia” jest dumą i wizytówką Cieszyna. Przyczynia się do promocji miasta na prestiżowych estradach w kraju i za granicą.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments