Wydarzenia Cieszyn

Mieszkanka Brennej laureatką indywidualnej nagrody ministerialnej

Fot. UG Brenna

Mowa o długoletniej kierowniczce zespołu regionalnego „Brenna”, osobie zawsze dbającej o podtrzymywanie lokalnej tradycji i kultury.

Anna Źlik uhonorowana została indywidualną nagrodą ministra kultury i dziedzictwa narodowego za osiągnięcia dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Laur został przyznany przez ministra Piotra Glińskiego na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej.

Przy tej okazji, pokrótce przybliżamy sylwetkę pani Anny. Urodziła się, wychowała i całe życie spędziła w Brennej, Jest osobą oddaną swojej małej ojczyźnie, wychowaną w poszanowaniu do tradycji i historii. Od dziecka aktywnie działała w Zespole Regionalnym „Brenna”, a folklor i regionalizm zawsze stanowiły dla niej jedną z najwyższych wartości, które starała się zarówno pracą zawodową, jak i społeczną, ocalić od zapomnienia.

W 1975 r. została kierownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Brennej. Spośród wielu inicjatyw, jakie w tym okresie podejmowała do przełomowych należy wprowadzenie cyklu wydarzeń „Gronie nasze, Gronie”. Zamysłem tego przedsięwzięcia było promowanie zespołów, kapel i orkiestr o charakterze ludowym. Jest również autorką wielu okazjonalnych wierszy, pisanych gwarą breńską, o której czystość i trwałość  Anna Źlik zawsze dbała z ogromnym pietyzmem. Przez całe życie, z ogromną determinacją, dbała też o zachowanie dla przyszłych pokoleń gwary breńskiej, obrzędów, tradycji, pieśni i stroju górali śląskich. Z zaangażowaniem wyszukiwała zapomniane już pieśni, teksty powinszowań, obrzędy i tradycje, jest więc skarbnicą wiedzy o pieśniach i muzyce, ale też o detalach obrzędowości, które czynią Brenną jedyną w swoim rodzaju.

W 2000 r. Anna Źlik przejęła kierownictwo nad Zespołem Regionalnym „Brenna” im. Józefa Macha, który do dziś aktywnie działa oraz prowadzi ceremoniał podczas tradycyjnych uroczystości, takich jak: Noc Świętojańska i Dożynki Ekumeniczne w Brennej. Na bazie zebranej wiedzy, a także wieloletnich doświadczeń, budowała dla Zespołu choreografie i scenariusze widowisk, które wielokrotnie zdobywały w licznych przeglądach o zasięgu regionalnym i wojewódzkim najwyższe uznanie jurorów. Najważniejsze nagrody, które przyznano zespołowi pod jej kierownictwem, to: Złote Żywieckie Serce podczas międzynarodowego Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (1999 r. za program „Stawiani Dziada i Moja”; 2001 r. za program „Dożynki u Moskały”; 2012 r. za program „Wesele u Moskałów”) oraz Srebrna Ciupaga podczas międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem (2012 r. za program „Wesele u Moskałów”).

Wszystkie podejmowane na rzecz folkloru inicjatywy zawsze miały charakter społeczny – jak sama mówi, a wynagrodzeniem pani Anny był fakt, że dzięki działalności Zespołu „Brenna”, spuścizny jej ojca – Józefa Macha – wiele aspektów folkloru Górali Śląskich w Brennej udało się utrzymać. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespół zdobywał nagrody 22 razy (7 Żywieckich Serc, 10 nagród regulaminowych, 1 wyróżnienie, 4 nagrody instruktorskie). Pod kierownictwem pani Anny „Brennej” przyznano w 2013 roku nagrodę Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt działalności.

W uznaniu za jej zasługi otrzymała również:

2004 – nagrodę instruktorską Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, przyznana przez komisję artystyczną oceniającą zespoły podczas Festiwalu.

2011 – Srebrną Cieszyniankę – Laur Ziemi Cieszyńskiej, przyznany za zasługi dla kultury Śląska Cieszyńskiego przez Radę Samorządów Powiatu Cieszyńskiego.

2013 – Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika – w kategorii upowszechniania kultury za popularyzację wspartej na lokalnych tradycjach kultury tanecznej w regionie oraz upowszechnianie tańców regionalnych Śląska Cieszyńskiego, przyznana przez władze powiatu cieszyńskiego.

2014 – Srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego – przyznawaną przez Sejmik Województwa Śląskiego.

2018 – Nagrodę Instruktorską Beskidzkiego Obszaru Kulturowego przyznana przez Zarząd Województwa Śląskiego.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
10 miesięcy temu

Gratulacje dla Pani Ani

gratulacje
gratulacje
10 miesięcy temu

Uhonorowana nie żyje, że czarno białe zdjęcie sprzed lat? Urodziła się jak każdy, kiedy? – o wiek kobiet się nie pyta?