Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Buczkowice: Szkoła imienia „Polskich Olimpijczyków”

Nowa szkolna hala w Buczkowicach

Powiatowy Zespół Placówek – Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach będzie nosić imię „Polskich Olimpijczyków”. Szkołę śmiało można nazwać polską kuźnią talentów narciarskich. Na zimowych olimpiadach startowało wielu jej absolwentów. A Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł czy Paweł Wąsek są przyszłością polskich skoków narciarskich.

– Liczna grupa absolwentów SMS Szczyrk w Buczkowicach znajduje się w kadrach narodowych. Naszą szkołę ukończyli między innymi: znani skoczkowie – Stefan Hula, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł czy Jakub Wolny, który staje się w tej chwili czołowym zawodnikiem na skoczniach narciarskich świata. W kombinacji norweskiej mamy takich zawodników jak Adam Cieślar, Paweł Słowiok i Szczepan Kupczak, który również zaczyna odnosić znaczące sukcesy. W biegach narciarskich ściga się Maciej Staręga, a w konkurencjach alpejskich na czterech członków kadry narodowej aż trzech – Piotr Habdas, Paweł Pyjas i Jan Grodecki – uczęszczało do naszej szkoły – wylicza dyrektor szkoły Jarosław Konior, który przed pięcioma laty, podczas obchodów 95-lecia działalności Polskiego Związku Narciarskiego, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. A przed tygodniem został uhonorowany srebrnym medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.

Jak SMS w Buczkowicach funkcjonuje na co dzień?

Zarówno Szkoła Podstawowa, jak i Liceum Ogólnokształcące SMS są szkołami publicznymi, podległymi w całości Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej. Placówka szkoli aktualnie uczniów-zawodników w skokach oraz biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i konkurencjach alpejskich. Organizacja i przebieg kształcenia stwarzają możliwość uczącej się młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności sportowych na kolejnych poziomach edukacji, a jej absolwentom dają szansę kontynuowania nauki na Akademii Wychowania Fizycznego lub innych uczelniach. Zawodnicy objęci są fachową opieką trenerską przy wsparciu psychologa, fizjologa i dietetyka sportu.

We wrześniu rozpoczęliśmy historyczny dla naszej placówki rok szkolny. Składają się na niego trzy ważne wydarzenia. Po pierwsze: obchodzimy jubileusz 20-lecia powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach. Wcześniej była to szkoła niepubliczna. W 2002 roku powstało tutaj gimnazjum publiczne, a od 2011 roku cała placówka jest szkołą publiczną. Po drugie: aby uhonorować tych, którzy przysporzyli nam wszystkim wielu emocji i wspaniałych sportowych wrażeń nadajemy szkole imię Polskich Olimpijczyków. A trzecim, równie wspaniałym wydarzeniem, jest oddanie do użytku nowej hali sportowej z zapleczem, którą udało się wybudować dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu. W skład tego pięknego obiektu wchodzą dwie hale sportowe – większa i mniejsza, siłownia, gabinet odnowy biologicznej oraz pomieszczenia i salki lekcyjne. Od 1 września uchwałą Rady Powiatu utworzyliśmy w SMS Szczyrk Szkołę Podstawową dla uczniów klas szóstej i siódmej. Jesteśmy jedną z dwóch szkół w kraju, która szkoli i uczy młodzież uprawiającą dyscypliny zimowe. Do naszej placówki uczęszczają uczniowie z obszaru całej Polski, którzy uprawiają skoki narciarskie, kombinację norweską, biegi narciarskie oraz konkurencje alpejskie. Gro naszych zawodników uczących się w drugiej i trzeciej klasie liceum jest obecnie członkami narodowej kadry juniorskiej Polskiego Związku Narciarskiego. W skokach są to na przykład Tomasz Pilch czy Kacper Juroszek, w biegach Ewelina Kołodziej, Karolina Kukuczka i Artur Bożek – wymienia dyrektor Konior.

Obecnie Powiatowy Zespół Placówek SMS Szczyrk w Buczkowicach tworzą:

  • Szkoła Podstawowa,
  • Liceum Ogólnokształcące,
  • Internat,
  • Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Hondrasik”.

Uczniowie szkoły korzystają z wielu obiektów sportowych w regionie i nie tylko. Rozwojowi sportowych umiejętności służą przede wszystkim własne obiekty, na czele z boiskiem wielofunkcyjnym oraz trasą biegową w Buczkowicach, a niebawem – z nowo wybudowaną halą. Treningi i zajęcia sportowe odbywają się także na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, skoczni Skalite oraz na basenie. Ponadto w celach treningów biegowych wykorzystywana jest trasa na Kubalonce. Uczniowie buczkowickiej placówki uczestniczą także w wyjazdach zagranicznych, korzystając z renomowanych ośrodków w Austrii, Czechach czy na Słowacji.

Ostatnie lata funkcjonowania placówki przyniosły wiele sukcesów sportowych, wśród których najważniejsze to:

– mistrzostwo świata juniorów Jakuba Wolnego i drużyny z uczniami SMS Szczyrk w składzie,

– medal olimpijski Stefana Huli oraz udział w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi i Pjongczangu 9 absolwentów szkoły.

Ze szkoleniowego punktu widzenia istotną rolę odegrały przyjazdy do szkoły słynnego trenera skoków narciarskich Hannu Lepistoe. SMS Szczyrk nawiązała ponadto współpracę ze szkołą sportową z Człuchowa, gdzie odbywają się obozy letnie uczniów z Buczkowic. Szkołę odwiedził początkiem 2018 roku prezydent RP Andrzej Duda, wizytę złożyła tu również jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. I wreszcie – rzecz najbardziej dla wszystkich sportowców i działaczy oczekiwana – w 2018 r. rozpoczęto budowę hali sportowej wraz z niezbędnym zapleczem. Przy tej okazji przeprowadzono też istotne remonty w szkolnym internacie oraz na terenie przy placówce.

Na przestrzeni ostatnich lat realizowano tutaj projekty unijne – „Aktywnie po wiedzę w SMS Szczyrk” i „Kluczowi – cyfrowi”. Pozyskano również sprzęt na wyposażenie placówki, m.in. komputery, laptopy, tablice interaktywne.

Plany na przyszłość?

– Marzeniem szkoły jest, aby stworzyć naszym biegaczom narciarskim i kombinatorom norweskim dobre warunki do trenowania. Dlatego kilka lat temu w szkole zrodziła się koncepcja powstania całorocznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Asfaltowe, naśnieżane i oświetlone trasy o długościach 3750 m, 3300 m, 2500 m, 1700 m i 1300 m spełniałyby wymogi FIS do rozgrywania zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Świata w biegach i kombinacji norweskiej. Latem zawodnicy ścigaliby się i trenowali na nartorolkach i łyżworolkach, a zimą na nartach. Ścieżki biegowe byłyby świetnym uzupełnieniem obiektów sportowych w Szczyrku, czyli skoczni narciarskiej i licznych tras zjazdowych. Mogłyby też służyć mieszkańcom, klubom beskidzkim oraz kadrom PZN i turystom. Mamy skupioną w internacie i szkole najlepszą młodzież w kraju w biegach i kombinacji, chcemy więc stworzyć im warunki do szybkiego rozwoju. Trasy mogłyby powstać w Buczkowicach za cmentarzem – wyjawia dyrektor.

Historia szkoły w pigułce:

  • Działacze sportowi z regionu Podbeskidzia dążą do utworzenia w rejonie Beskidów szkoły sportowej. Efektem ich starań było powołanie w 1977 roku dwóch szkół podstawowych sportów zimowych: w Szczyrku oraz w Istebnej.
  • W połowie lat osiemdziesiątych szkoły te opuścili pierwsi absolwenci. Wśród nich było wielu utalentowanych zawodników. Stało się to podłożem do podjęcia idei utworzenia średniej szkoły o profilu sportowym.
  • Zwolennicy projektu twierdzili, że w tak popularnym ośrodku narciarskim, bogatym w obiekty sportowe i tradycje, jakim bez wątpienia jest Szczyrk, utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego jest nieodzowne. Niestety, podstawowym problemem był brak środków finansowych i obiektu, gdzie taka szkoła mogłaby się mieścić. Sytuację skomplikował pod koniec lat 80. i na początku 90. trudny okres transformacji ustrojowej, który doprowadził do likwidacji szkoły sportów zimowych w Szczyrku oraz odsunął na dalszy plan powołanie szkoły średniej.
  • Po kilku latach środowisko sportowe wznowiło działania na rzecz powołania liceum o profilu sportowym w Szczyrku. Prace związane z utworzeniem szkoły rozpoczęła w 1998 roku Urszula Śliwa-Gluza, 6-krotna mistrzyni Polski juniorów w narciarstwie alpejskim. Efektem tych prac było utworzenie w roku szkolnym 1999/2000 Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Polskiego Związku Narciarskiego w Szczyrku.
  • Powstała szkoła średnia niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej, przygotowująca młodzież do egzaminu dojrzałości oraz do podjęcia studiów wyższych. Nauka odbywała się w budynku ZSPiG nr 1 w Szczyrku.
  • Edukacja w Liceum trwała osiem semestrów, a więc pełne 4 lata. Szkoła powołana została jako placówka profilowana o kierunku sportowym. W tym czasie kształciła uczniów uprawiających: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinację norweską, konkurencje alpejskie, snowboard i saneczkarstwo na torach naturalnych.
  • W roku szkolnym 1999/2000 zostały powołane dwie klasy, a w następnym 2000/2001 powołano kolejną, trzecią klasę. W sumie w klasach uczyło się 46 młodych sportowców z całej Polski. W maju 2002 roku odbył się w szkole pierwszy egzamin dojrzałości.
  • Ze względu na skrócenie nauki w Liceum do 3 lat zaistniała konieczność powołania Gimnazjum. 1 września 2002 roku została powołana przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej III klasa Gimnazjum Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
  • Od 1 września 2004 r. obie Szkoły zostały przeniesione do innych obiektów. Nauka odbywała się w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej Nr 3 w Szczyrku-Biłej.
  • Dzięki staraniom i środkom finansowym Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, zostały wyremontowane i zmodernizowane budynki po Schronisku Młodzieżowym w Buczkowicach przy ul. Grunwaldzkiej 220, gdzie od 1 listopada 2006 r. zapoczątkowała działalność dydaktyczną Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk oraz internat dla jej uczniów.
  • Od 1 września 2010 r. dyrektorem obu tych placówek jest Jarosław Konior, wieloletni dyrektor szkoły w Hecznarowicach, były skoczek i aktualny trener skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w klubie LKS Klimczok Bystra.

navigate_before
navigate_next

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bielszczanin
Bielszczanin
4 lat temu

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku ma Skocznię im Beskidzkich Olimpijczyków nadana nazwa nie dawno na marginesie. Buczkowice Sms Szczyrk Polskich Olimpijczyków ,wiadomo że nie angielskich 🙂 ładniejsza nazwa to Zespół Szkół Olimpijskich w Szczyrku ,których mogło by powstać zdecydowanie więcej w naszym kraju nie tylko w dyscyplinach zimowych.

Andy
Andy
4 lat temu

Cześć wszyscy ! Jestem z Godziszki (czyli po sąsiedzku ze szkołą). Z dumą i zadowoleniem przeczytałem artykuł ale w skali kraju jedno mnie zarąbiście dziwi…..Naprawdę w Polsce są tylko 2 szkoły które uczą sportów zimowych ? Nie chce mi si sprawdzać, ale podejrzewam że w malutkiej Słowenii np takich szkól jest 10