Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Bunt farmaceutów. W całym powiecie dyżury wlepiono tylko czechowickim aptekom

Zdjęcie poglądowe. Fot. Lekosfera

Szefowie czechowickich aptek ostro zaprotestowali przeciwko uchwale Rady Powiatu Bielskiego. Nie rozumieją dlaczego – mimo negatywnych a przemilczanych opinii – w całym powiecie bielskim dyżury wyznaczono tylko placówkom z Czechowic-Dziedzic. – Nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu – stwierdzają. Informują, że nie będą pełnić wyznaczonych im dyżurów. Rozważają też złożenie pozwu w sądzie administracyjnym.

17 grudnia Rada Powiatu Bielskiego podjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu bielskiego na 2021 rok. Załącznik do uchwały zawiera harmonogram dyżurów pełnionych w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Dokument wygląda bardzo osobliwie, bowiem na siedmiu stronach wymienia tylko apteki z Czechowic-Dziedzic, zobowiązane do dyżurowania przez cały przyszły rok.

Uchwała szybko spotkała się ze zdecydowaną reakcją czechowickich farmaceutów. Pod protestem z 22 grudnia podpisali się przedstawiciele 21 aptek, także z innych miejscowości powiatu bielskiego. – Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec faktu, że z całego powiatu do harmonogramu dyżurów włączono tylko apteki z Czechowic-Dziedzic. W Czechowicach-Dziedzicach, tak jak w innych miastach i wsiach naszego powiatu, gdzie znajdują się apteki, np. w Bestwinie, Jasienicy, Kozach, Pisarzowicach, itd., też nie ma całodobowej opieki medycznej, pełnoprofilowego pogotowia ratunkowego, szpitala, SOR-u, izby przyjęć, a pacjenci tych placówek realizują recepty w aptekach tam, gdzie placówki te się znajdują, tj. w Bielsku-Białej i w Pszczynie – piszą do władz powiatu bielskiego.

Farmaceuci wskazują, że zgodnie z prawem przedstawiciele władz powiatu powinni prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania. – Trudno mówić o równym traktowaniu, jeżeli obowiązek dyżurowania narzucili 14 aptekom z Czechowic-Dziedzic, a zwolnili z tego obowiązku 33 apteki z terenu powiatu. W związku z tym rozważamy zgłoszenie skargi do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw lub pozwu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – informują. – Rada Powiatu nie przeprowadziła żadnych badań dotyczących realnego zapotrzebowania na dyżury aptek. Przyzwyczajenie lub odczucie radnych nie są miarodajnymi przesłankami. Z kolei aptekarze doskonale znają problemy aptek, w tym znikome zapotrzebowanie na niewykonalne i kosztowne dyżury – dodają.

Szefowie aptek zwracają uwagę na to, że Beskidzka Okręgowa Izba Aptekarska zaopiniowała projekt negatywnie. – Wiele aptek wysłało do powiatu pismo z negatywną oceną projektu uchwały. Ponadto zostało wysłane pismo wspólne, podpisane przez 9 aptek – również z negatywną oceną projektu uchwały. Na żadne z tych pism nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ani nasze pisma, ani opinia Izby nie zostały wzięte pod uwagę, co odbieramy jako lekceważenie przez władze powiatowe – irytują się. – Na stronie internetowej powiatu opublikowano „Protokół z konsultacji społecznych” z 1.12.2020 r., którego ostatnie zdanie brzmi niezgodnie z ww. faktami: „W toku przeprowadzonych konsultacji społecznych nie zgłoszono żadnych uwag i opinii”. Jesteśmy zbulwersowani – dodają.

Wycinek listy dyżurów aptek na 2021 rok. Objęto nimi tylko apteki z Czechowic-Dziedzic i tak wygląda cała 7-stronnicowa lista.

– Przypominamy, że pomiędzy aptekami a starostwem nie ma żadnego stosunku zależności lub podległości. Nie jesteśmy służbami państwowymi, jak policja, wojsko, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, które są utrzymywane z podatków lub składek np. zdrowotnych, a które za odpowiednim wynagrodzeniem świadczą usługę dyżurowania w nocy, weekendy i dni świąteczne. Aptekom, które są prywatnymi firmami, próbuje się narzucić nakazowy wolontariat we własnych zakładach pracy, zrzucając całe koszty dyżurowania na barki właścicieli. Oczekuje się od nas dostępności 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie możemy pracować non stop. Mając do wyboru pracę w dzień lub w nocy, wybieramy pracę w dzień, bo to w dzień pacjenci przychodzą do aptek. Za to na dyżurach pojawiają się pojedyncze osoby po asortyment, który można by kupić w dzień, a recepty są rzadkością. Należy podkreślić i przypomnieć, że w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia pacjenci z definicji nie korzystają z aptek, tylko z SOR-u lub wzywają pogotowie ratunkowe. Praca non stop byłaby zagrożeniem zdrowia lub życia pacjentów lub aptekarzy. Wynikająca z przemęczenia pomyłka w naszej pracy może mieć tragiczne skutki. Przypominamy, że za organizację ochrony zdrowia na terenie powiatu odpowiadają władze powiatu, a nie apteki lub aptekarze, kierownicy lub pracownicy – wyjaśniają farmaceuci z Czechowic-Dziedzic.

Prowadzący apteki zapowiadają, że nie będą pełnić wyznaczonych im dyżurów. – Nie akceptujemy narzuconego nam harmonogramu dyżurów. Nie ma on ani medycznego, ani ekonomicznego uzasadnienia. Nie ma podstaw prawnych i moralnych do zmuszania kogokolwiek do darmowej i niepłatnej pracy, również w zawodach medycznych. Oczekujemy zmiany uchwały dotyczącej dyżurów aptek w 2021 roku i włączenia do harmonogramu dyżurów tylko aptek całodobowych oraz tych, które wyrażą na to zgodę – puentują.

Uchwałę Rady Powiatu Bielskiego ws. aptek można znaleźć TUTAJ.

W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie. Władze powiatu mają się odnieść do pisma, gdy tylko wpłynie do urzędu. Do sprawy będziemy wracać.

Odpowiedź starosty bielskiego na protest można przeczytać TUTAJ.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 lat temu

W nocy to po jakiś APAP itp co kupi na każdej stacji paliw a ja ze wschodniej części powiatu nie jadę do Czechowic jak mam w Bielsku super aptęke cały czas czynna na PKP doradzą co na co kupić,a jak ktoś ma receptę i zakupy robi w nicy to jego wina.A tu widać ludzi powiatu co do tego dopuszczają i podpisują całkowity brak wiadomości i myślenia .

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu

Mieszkam w powiecie i nigdy nie korzystam z ich aptek zawsze pewna cały rok apteka na PKP w B-B nie szkoda kasy na dyżuru nocne głupota.

Oset
Oset
3 lat temu

…gniew rodzi upiora buntu, zaprzęgnijcie do pługów upiora…hehehe

bum cyk kucyk
bum cyk kucyk
3 lat temu

Głosujcie na klima – u klima wszystko działa git 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  bum cyk kucyk

ładniej: u klima wszystko prima. Kto wie co będzie za 3 lata?

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Przecież harmonogram nie radni ułożyli lecz jakiś urzędnik w Starostwie przy akceptacji wyżej. A jest taki dobry zwyczaj projekt dyżurów na cały rok pokazać zainteresowanym a nie narzucać. Radni dyżurów nie będą pełnili.

Gosc
Gosc
3 lat temu

Ludzie, którzy pchają się do władzy, pchają się do niej bo chcą tą władzę wykorzystywać do swoich prywatnych celów. Mnie to wygląda na ludzka złośliwość i prywatna zemstę. Pytanie kto z rady taki mściwy i nie dojrzały emocjonalnie.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Gosc

Kto? – Przewodniczący ma wykazać odpowiedzialność bo to On dostaje projekt uchwały z urzędu jako nr 1, układa porządek sesji a na niej poddaje projekt pod głosowanie, kieruje głosowaniem.

Jan
Jan
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Zobacz na przewodniczących w powiecie i wszystko wiadomo ZERO.

Magdalena
Magdalena
3 lat temu
Reply to  Jan

Na ten temat to nie dyskutować jeden tylko kasa wszystko co płatne to łapie a 2 to takie niby coś wiocha i władza tragedia nie powiat.