Wydarzenia Bielsko-Biała

Butelki życia. Niebanalne pomysły na oszczędzanie wody

Zdjęcia: Fundacja Ekologiczna Arka

Upały, ekstremalne zjawiska pogodowe i susze nasilają się w Polsce. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań oszczędzających wodę, gromadzących deszczówkę czy przeciwdziałających zmianom klimatycznym oraz wpływanie na polityków i decydentów, od których oczekujemy działań proekologicznych – uważa Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej „Arka” w Bielsku-Białej.

4 sierpnia organizacja zainaugurowała ogólnopolską akcję pod hasłem „Butelki życia”. – Musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Problem mają zarówno indywidualni odbiorcy jak i przemysł – zauważa Wojciech Owczarz.

Fundacja promuje rozmaite sposoby na oszczędzanie. „Zbieraj w swoim domu wodę (z porannej toalety, mycia warzyw czy naczyń, ale środkami ekologicznymi), przelej ją do butelek i podlej wybraną przez siebie roślinę. Możesz wybrać i podlewać jedno drzewo w mijanym przez ciebie parku, którym zaopiekujesz się w czasie suszy” – to jedna z „ekosztuczek”.

– To proste działanie uczy nas szacunki do wody, bez której przecież nie ma życia. Stąd nazwa naszej akcji. Opiekując się wybranym przez siebie drzewem lub krzewem możemy przy tym doświadczyć głębokich zmian w naszym stosunku do otaczającej przyrody. Sam praktycznie każdego lata wykorzystuję wodę szarą do podlewania swojego ogrodu. Mimo że gromadzę deszczówkę w czterech zbiornikach, to i tak są momenty, że jej brakuje – zauważa szef „Arki”.

Zachętą do udziału w akcji jest konkurs na facebookowym profilu „Arki” (TUTAJ), w którym można wygrać dizajnerską torbę akcji z logo, zaprojektowanym przez Małgorzatę Rozenau. Przygotowano ich aż 50. Wystarczy napisać, w jaki sposób oszczędza się wodę i dołączyć do tego fotografię.

Jednocześnie fundacja realizuje akcję edukacyjną pn. „Łapmy wodę”, której celem jest nakłonienie Polaków do gromadzenia deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych. – W jej ramach zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – przybliża Wojciech Owczarz.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Trzeba myśleć po swojemu
Trzeba myśleć po swojemu
10 dni temu

Cały ten cyrk klimatyczny to napędzanie interesu. Lepiej jasno by powiedzieli ze na ziemi są cykle i teraz zaczyna się interglacjał a potem przyjdzie glacjał. Słońce działa regularnie raz mocniej raz słabiej. A naukowcy pierdzielą jak im zapłacą a tych co chcą głośno mówić robią wariatów. Tak samo jest z węglem

czas przegonić szurię z powrotem do Putina
czas przegonić szurię z powrotem do Putina
9 dni temu

i z ‘pandemniamii’
Ludzie co niby chodzili do szkoły oddychają przez szkodliwe niehigieniczne maseczki i jak nawiedzeni płaskoziemce pierdzielą o zdrowiu

gomoria
gomoria
8 dni temu

a i jeszcze wstrzyknięcia pobierają płaskoziemcy

ekonomiolog
ekonomiolog
10 dni temu

W PRL była inna technologia oszczędzania wody w toalecie – kąpanie w powszechnych wannach było zalecane aby wykonywać wielokrotnie w tej samej wodzie, jeden po drugim w rodzinie. Taka woda do podlewania drzew w parku byłaby wartościowa, butelki szklane ekologiczne buły przede wszystkim, komuś przeszkadzało i rozpropagowano kabiny prysznicowe do łazienek, jak łapać wodę? Tutaj pokazują na zdjęciach same zagrażające naturze tworzywa sztuczne, po podlaniu drzewa w parku z butelki życia – pozostawimy ją pod drzewem, mamy w domu następną.

ekonomiolog
ekonomiolog
10 dni temu
Reply to  ekonomiolog

były

fundacja ds ...
fundacja ds ...
10 dni temu

znów jakaś tresura gminu do ośmieszających zachowań.
Logiczne ze i bez wsparcia ideologicznego tzw.nych ‘fundacji’ na naszych eleganckich posesjach (tzn tam gdzie to sensowne) zbieramy deszczówkę wydajną i bezobsługową instalacją do dużych zbiorników.
Ale w duchowej łączności z boską naturą kapać do peta po szczotkowaniu zębów???
Ludzie, miejcie godnośc i nie dajcie się wkręcać w absurdy.

dla chcącego...
dla chcącego...
10 dni temu

Zastosujesz ekologiczną pastę do zębów – dlaczego nie, ale korek w umywalce musi być zamknięty, a później wodę najpierw trzeba wyssać z umywalki aby później nakapać. Przemyślana technologia. Jednak nie chciałbym spożywać jarzyn z grządki podlewanych wodą z toalety (nie wiadomo dlaczego tylko porannej) lub mycia naczyń, wolę deszczówkę.

HerrSzlauch
HerrSzlauch
10 dni temu

Znów się Moja Droga zgadzamy!

Ostatnio natura w równowadze; czasem słońce czasem deszcz:)
Więc fundacjom ds zarobkowania duraczeniem grozi dalsza posucha.

po co się zgadzać
po co się zgadzać
10 dni temu
Reply to  HerrSzlauch

“ostatnio” – trochę za mało i to taka równowaga

HerrSzlauch
HerrSzlauch
9 dni temu

ważne, Waćpanno, by równowagę zachować w swoim rozumie nie nasiąkając serwowanym strachem
jak kania dżdżem 😉

nie moje
nie moje
8 dni temu
Reply to  HerrSzlauch

jasne, aby równowaga nie była zwichnięta podnosiła sukienkę spuszczając oczęta.

Hermenegilda
Hermenegilda
11 dni temu

To dobra wiadomość. Cieszymy się.

sama radość
sama radość
11 dni temu
Reply to  Hermenegilda

W którym miejscu dobra wiadomość, podszywacz? Że będziesz zbierał wodę do butelek z toalety? Zapewne wybrałeś już drzewo w parku, które będziesz podlewał tą wodą i dlatego się ciszysz.

Wojtek
Wojtek
11 dni temu
Reply to  sama radość

Uwaga! Nie karmić TROLLA

już było
już było
11 dni temu
Reply to  Wojtek

dookoła Wojtek