Sport Cieszyn

Był sobie TS 1909 Piast Cieszyn. Oświadczenie burmistrzyni

Pozostaną wspomnienia po TS 1909 Piast Cieszyn * Fot. Krzysztof Marciniuk

W połowie ubiegłego tygodnia zarząd TS 1909 Piast Cieszyn powiadomił na swojej stronie internetowej o zamiarze likwidacji klubu. Pod oświadczeniem pokazało się wiele wpisów kibiców. Jedni byli zaskoczeni decyzją klubowych władz, inni zrzucali winę na władze miasta Cieszyna. Oto oświadczenie w tej sprawie Gabrieli Staszkiewicz, burmistrzyni nadolziańskiego grodu.

“Miasto Cieszyn kładzie nacisk na rozwój sportu i rekreacji dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Sport seniorów jest wspierany w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta. Od początku kadencji odbyło się kilka spotkań z władzami stowarzyszenia, podczas których były omawiane i rozwiązywane różne tematy i problemy takie jak: dostępność obiektów na treningi i mecze, organizacja obozów sportowych, umieszczanie reklam na obiektach, udzielanie i rozliczanie dotacji oraz możliwości prowadzenia rozgrywek w lidze okręgowej. Ostatnie spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia miało miejsce początkiem roku 2020. Władze stowarzyszenia brały aktywny udział w Cieszyńskiej Radzie Sportu przedstawiając wiele cennych pomysłów w zakresie np: cen wynajęcia obiektów czy programu rozwoju sportu w Cieszynie. Z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych 5 stawek za wynajem boisk piłkarskich w stosunku do pierwotnych propozycji na rok 2020.

Chciałabym zwrócić uwagę na kilka faktów:
• Całość dotacji na konkursy na szkolenia sportowe dla wszystkich stowarzyszeń to
w 2020 roku kwota 450 000 zł z czego 97 500 zł zostało przeznaczone na piłkę nożną.
• Bezpośrednie wsparcie miasta dla TS 1909 Piast Cieszyn wynikające z konkursu na organizację szkolenia sportowego wyniosło w roku 2020 – 22 500,00 zł. Wniosek dotyczył jednej drużyny seniorów.
• Stowarzyszenie nie wzięło udziału w dwóch innych konkursach dotyczących obszaru wsparcia sportu.
• W okresie ferii zimowych 2020 roku stowarzyszenie współorganizowało 3 obozy sportowe na obiektach miejskich. Przedstawiciel stowarzyszenia zarezerwował także 4 terminy w trakcie tegorocznych wakacji letnich.
• W obiektach noclegowych Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, z których korzystają obozy sportowe, są ustalone niższe ceny za noclegi dla grup zorganizowanych.

Obiekty sportowe są cały czas dostępne dla wszystkich stowarzyszeń. Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji. Sport i rekreacja w mieście są jednym z priorytetów, a jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych jest przebudowa stadionu przy Al Jana Łyska. Bardzo dziękuje Towarzystwu Sportowemu 1909 Piast Cieszyn za dotychczasową współpracę”.

Trzeba wyjaśnić, iż drużyna piłkarska seniorów grała w lidze okręgowej i zakończyła sezon na 12 miejscu. Na mocy podjętej uchwały podczas walnego zgromadzenia, cała sekcji piłki nożnej TS 1909 Piast Cieszyn… została przekazana do LKS Strażak Dębowiec. Ekipa z tego klubu grała w klasie B…

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Profesjonalista
Profesjonalista
25 dni temu

Jeszcze tylko dodam, że takich nieudolnych, niekompetentnych ludzi do zarządzania miastem, sportem, klubem nie ma żadne miasto ani wioska jak Wasz Cieszynek 🙂 Na żadnej płaszczyźnie nie osiągnęliście jakiegoś spektakularnego sukcesu. Na małych wioskach po 200-300 ludzi rodzą się jakieś talenty, są jakieś sukcesy sportowe, kulturalne, społeczne, a u was co? Odgłos śmiechu każdego mieszkańca z sąsiedniej wioski. Wszyscy działacze z Cieszyna, weźcie spójrzcie raz porządnie w lustro, zastanówcie się nad sobą i spróbujcie mimo swojej nieudolności zrobić coś, co sprawi nie politowanie i śmiech ze strony społeczeństwa lecz ogromną dumę.

Profesjonalista
Profesjonalista
25 dni temu

Cały ten Piast Cieszyn jest żałosny. Miasto 40-tysięczne, ogólnie powiat 100 tysięcy ludzi, a nie potrafią znaleźć sponsora lub jakiegoś inwestora, który zainwestuje pieniądze w klub na poziomie okręgówki. Żenada, już nie wspominając o machlojach finansowych z przeszłości i układach, które panowały w tym klubie. Bakun jest niczym jak polityk – zawsze musi być przy korycie. Rozwiązano Piast to co zrobił? Od razu pyk do Dębowca, który na licencji Piasta przy głupocie będzie grał w okręgówce. Nie ma to jak przywiązanie do barw i tradycji. Zero honoru, profesjonalizmu, godności Bakun.   Burmistrz miasta musi kontrolować sport na swoim placu i… Czytaj więcej »

Toni
Toni
26 dni temu

Cieszyński sport nie ma szczęścia do działaczy.A władze miejskie mają go głęboko gdzieś.Mieszkańcy pozbawiani są jedynej dostępnej dla każdego rozrywki.Gdyż nie każdego stać na proponowane imprezy kulturalne.Ceny biletów w miejscowym teatrze są wprost lichwiarskie.Wystarczy porównać je z cenami czeskocieszyńskiego teatru.A co do przyszłości bazy sportowej w Cieszynie po całkowitym zniszczeniu sportu w mieście to wiadomo.Obiekty przejmą za symboliczną złotówkę cwaniacy kręcący się koło władzy.A stadion zostanie sprzedany jakiemuś deweloperowi.Tak jak to się robi wbrew woli społeczeństwa z resztkami osiedlowych terenów zielonych.Dopóki będzie stosowana taka mentalność lokalnej władzy jak dotychczas to będziemy sport oglądać tylko w okolicznych wioskach.WSTYD.
 

Johny
Johny
27 dni temu

Cieszyn od kilkudziesięciu lat jest sportową pustynią i to raczej się widać nie zmieni

Jon
Jon
29 dni temu

„…miasto kładzie nacisk..”, „..jest wspierany w miarę możliwości…”, ”…odbyło się kilka spotkań…”, „…omawiane były i rozwiązywane różne problemy…”, „…władze brały aktywny udział…”, „…z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych 5 stawek…” To o co chodzi??? Burmistrz miasta powinien wiedzieć, że nie ma „bezpośredniego wsparcia miasta dla …” a to klub realizuje zadania miasta. Jak kluby realizują zadania miasta to we władzach tego miasta musi się znaleźć choć jedna osoba, która ma pojęcie jak funkcjonują kluby i  jakich środków finansowych wymaga prowadzenie sekcji i reprezentowanie tego samego miasta w rozgrywkach. Jaki cel mają wrzutki o nie wzięciu udziału w konkursach, organizacji 3 obozów,… Czytaj więcej »

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
1 miesiąc temu

Niestety sport w naszym Cieszynie to tragedia. Władze miasta od lat traktują temat jako zło konieczne. Wielu ludzi żyje na etatach związanych ze sportem ale nie mających o tym pojęcia. Porównując wielkości miast w Polsce to sportowy Cieszyn to taka czarna dziura.