Sport Cieszyn

Był sobie TS 1909 Piast Cieszyn. Oświadczenie burmistrzyni

Pozostaną wspomnienia po TS 1909 Piast Cieszyn * Fot. Krzysztof Marciniuk

W połowie ubiegłego tygodnia zarząd TS 1909 Piast Cieszyn powiadomił na swojej stronie internetowej o zamiarze likwidacji klubu. Pod oświadczeniem pokazało się wiele wpisów kibiców. Jedni byli zaskoczeni decyzją klubowych władz, inni zrzucali winę na władze miasta Cieszyna. Oto oświadczenie w tej sprawie Gabrieli Staszkiewicz, burmistrzyni nadolziańskiego grodu.

“Miasto Cieszyn kładzie nacisk na rozwój sportu i rekreacji dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Sport seniorów jest wspierany w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta. Od początku kadencji odbyło się kilka spotkań z władzami stowarzyszenia, podczas których były omawiane i rozwiązywane różne tematy i problemy takie jak: dostępność obiektów na treningi i mecze, organizacja obozów sportowych, umieszczanie reklam na obiektach, udzielanie i rozliczanie dotacji oraz możliwości prowadzenia rozgrywek w lidze okręgowej. Ostatnie spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia miało miejsce początkiem roku 2020. Władze stowarzyszenia brały aktywny udział w Cieszyńskiej Radzie Sportu przedstawiając wiele cennych pomysłów w zakresie np: cen wynajęcia obiektów czy programu rozwoju sportu w Cieszynie. Z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych 5 stawek za wynajem boisk piłkarskich w stosunku do pierwotnych propozycji na rok 2020.

Chciałabym zwrócić uwagę na kilka faktów:
• Całość dotacji na konkursy na szkolenia sportowe dla wszystkich stowarzyszeń to
w 2020 roku kwota 450 000 zł z czego 97 500 zł zostało przeznaczone na piłkę nożną.
• Bezpośrednie wsparcie miasta dla TS 1909 Piast Cieszyn wynikające z konkursu na organizację szkolenia sportowego wyniosło w roku 2020 – 22 500,00 zł. Wniosek dotyczył jednej drużyny seniorów.
• Stowarzyszenie nie wzięło udziału w dwóch innych konkursach dotyczących obszaru wsparcia sportu.
• W okresie ferii zimowych 2020 roku stowarzyszenie współorganizowało 3 obozy sportowe na obiektach miejskich. Przedstawiciel stowarzyszenia zarezerwował także 4 terminy w trakcie tegorocznych wakacji letnich.
• W obiektach noclegowych Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, z których korzystają obozy sportowe, są ustalone niższe ceny za noclegi dla grup zorganizowanych.

Obiekty sportowe są cały czas dostępne dla wszystkich stowarzyszeń. Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji. Sport i rekreacja w mieście są jednym z priorytetów, a jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych jest przebudowa stadionu przy Al Jana Łyska. Bardzo dziękuje Towarzystwu Sportowemu 1909 Piast Cieszyn za dotychczasową współpracę”.

Trzeba wyjaśnić, iż drużyna piłkarska seniorów grała w lidze okręgowej i zakończyła sezon na 12 miejscu. Na mocy podjętej uchwały podczas walnego zgromadzenia, cała sekcji piłki nożnej TS 1909 Piast Cieszyn… została przekazana do LKS Strażak Dębowiec. Ekipa z tego klubu grała w klasie B…

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Profesjonalista
Profesjonalista
7 miesięcy temu

Jeszcze tylko dodam, że takich nieudolnych, niekompetentnych ludzi do zarządzania miastem, sportem, klubem nie ma żadne miasto ani wioska jak Wasz Cieszynek 🙂 Na żadnej płaszczyźnie nie osiągnęliście jakiegoś spektakularnego sukcesu. Na małych wioskach po 200-300 ludzi rodzą się jakieś talenty, są jakieś sukcesy sportowe, kulturalne, społeczne, a u was co? Odgłos śmiechu każdego mieszkańca z sąsiedniej wioski. Wszyscy działacze z Cieszyna, weźcie spójrzcie raz porządnie w lustro, zastanówcie się nad sobą i spróbujcie mimo swojej nieudolności zrobić coś, co sprawi nie politowanie i śmiech ze strony społeczeństwa lecz ogromną dumę.

Profesjonalista
Profesjonalista
7 miesięcy temu

Cały ten Piast Cieszyn jest żałosny. Miasto 40-tysięczne, ogólnie powiat 100 tysięcy ludzi, a nie potrafią znaleźć sponsora lub jakiegoś inwestora, który zainwestuje pieniądze w klub na poziomie okręgówki. Żenada, już nie wspominając o machlojach finansowych z przeszłości i układach, które panowały w tym klubie. Bakun jest niczym jak polityk – zawsze musi być przy korycie. Rozwiązano Piast to co zrobił? Od razu pyk do Dębowca, który na licencji Piasta przy głupocie będzie grał w okręgówce. Nie ma to jak przywiązanie do barw i tradycji. Zero honoru, profesjonalizmu, godności Bakun.   Burmistrz miasta musi kontrolować sport na swoim placu i… Czytaj więcej »

Toni
Toni
7 miesięcy temu

Cieszyński sport nie ma szczęścia do działaczy.A władze miejskie mają go głęboko gdzieś.Mieszkańcy pozbawiani są jedynej dostępnej dla każdego rozrywki.Gdyż nie każdego stać na proponowane imprezy kulturalne.Ceny biletów w miejscowym teatrze są wprost lichwiarskie.Wystarczy porównać je z cenami czeskocieszyńskiego teatru.A co do przyszłości bazy sportowej w Cieszynie po całkowitym zniszczeniu sportu w mieście to wiadomo.Obiekty przejmą za symboliczną złotówkę cwaniacy kręcący się koło władzy.A stadion zostanie sprzedany jakiemuś deweloperowi.Tak jak to się robi wbrew woli społeczeństwa z resztkami osiedlowych terenów zielonych.Dopóki będzie stosowana taka mentalność lokalnej władzy jak dotychczas to będziemy sport oglądać tylko w okolicznych wioskach.WSTYD.
 

Johny
Johny
7 miesięcy temu

Cieszyn od kilkudziesięciu lat jest sportową pustynią i to raczej się widać nie zmieni

Jon
Jon
7 miesięcy temu

„…miasto kładzie nacisk..”, „..jest wspierany w miarę możliwości…”, ”…odbyło się kilka spotkań…”, „…omawiane były i rozwiązywane różne problemy…”, „…władze brały aktywny udział…”, „…z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych 5 stawek…” To o co chodzi??? Burmistrz miasta powinien wiedzieć, że nie ma „bezpośredniego wsparcia miasta dla …” a to klub realizuje zadania miasta. Jak kluby realizują zadania miasta to we władzach tego miasta musi się znaleźć choć jedna osoba, która ma pojęcie jak funkcjonują kluby i  jakich środków finansowych wymaga prowadzenie sekcji i reprezentowanie tego samego miasta w rozgrywkach. Jaki cel mają wrzutki o nie wzięciu udziału w konkursach, organizacji 3 obozów,… Czytaj więcej »

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
7 miesięcy temu

Niestety sport w naszym Cieszynie to tragedia. Władze miasta od lat traktują temat jako zło konieczne. Wielu ludzi żyje na etatach związanych ze sportem ale nie mających o tym pojęcia. Porównując wielkości miast w Polsce to sportowy Cieszyn to taka czarna dziura.