Wydarzenia Bielsko-Biała

Centrum już otwarte. Nowa miejscówka przyjazna seniorom

Fot. Marcin Płużek

Dziś w samo południe uroczyście i z wielką pompą otwarto w Bielsku-Białej przy ulicy Dmowskiego Centrum Seniora. To jedno z większych „prosenioralnych” przedsięwzięć zrealizowanych przez bielski samorząd. Ma to być miejsce przyjazne ludziom starszym, gdzie każdy będzie mógł poczuć się, że jest tu mile widziany.

Myślę, że to jest miejsce, w którym mam nadzieję nie tylko seniorzy, ale i ci, którzy będą je odwiedzali będą się tu bardzo dobrze czuli, będą mogli korzystać tu z własnych doświadczeń ale i być ze sobą, bo wiemy, że jesień życia często wiąże się z samotnością i z tym właśnie chcemy walczyć. Będzie to miejsce, gdzie można spotkać przyjaciół – mówił podczas uroczystości otwarcie CS prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Placówka powstała na trzecim piętrze (spokojnie, jest winda, a cały obiekt przystosowany jest nie tylko dla osób starszych, lecz także niepełnosprawnych) całkowicie wyremontowanego budynku (a właściwie kompleksu dwóch połączonych budynków) przy ulicy Dmowskiego 6, w których przed laty mieściły się zakłady włókiennicze Vega. Obiekt liczy sobie już ponad 100 lat (powstał w 1920 roku, jako fabryka sukna) a od 90. ubiegłego wieku stał pusty. To właśnie jego nie najlepszy stan techniczny był największym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców. W praktyce cały obiekt został rozebrany aż do „gołej” konstrukcji i ponownie – pod nadzorem służb konserwatorskich – odtworzony. Efekt tych prac jest i imponujący, o czym warto się przekonać samemu odwiedzając to miejsce. Centrum Seniora będzie bowiem ogólnodostępne w godzinach pracy ratusza. Przy czym, choć dzisiaj oficjalnie je otwarto (było oczywiście przecięcie wstęgi i przemówienia) to w praktyce swoją działalność rozpocznie na dobre dopiero  9 października. Realizacja projektu kosztowała blisko 20 milionów złotych a same prace budowlano-remontowe trwały dwa lata. Placówka dysponuje czterema salami tematycznymi do zajęć manualnych w tym jedną dużą, konferencyjną, którą dzięki przesuwanym panelom można podzielić na kilka mniejszych (jedną z nich zarezerwowano na kawiarenkę). Do tego odrębna sala do zajęć ruchowych (gimnastyczna), biblioteka oraz sala komputerowa. W każdej z nich mogą się odbywać zajęcie dla około 30 osób jednorazowo. Już zaplanowano pierwsze z tych zajęć takie jak kursy malarstwa, obsługi komputera czy fotografii na smartfonie. Prowadzić je będą wolontariusze. Przy czym idea jest taka, aby to sami seniorzy kreowali w przyszłości to jak placówka ma funkcjonować, jakie zajęcia i formy aktywności mają być w niej realizowane itp. Ma to być także placówka międzypokoleniowa, gdzie młodzi ludzie (uczniowie bielskich szkół czy członkowie Młodzieżowej Rady Miasta) będą działali na rzecz seniorów. Merytoryczny nadzór nad działalnością CS będzie sprawował Wydział Polityki Społecznej bielskiego Ratusza. Na koniec nie sposób wspomnieć, że wielką atrakcją tego miejsce będzie z pewnością zewnętrzy ogród (taras) urządzony na dachu mniejszego z budynków wchodzących w skład odremontowanego kompleksu. Pozostałe dwie (dolne) jego kondygnacje zostały przeznaczone na potrzeby Urzędu Miejskiego, gdzie przeniesiono już między innymi Wydział Geodezji.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kiki
Kiki
2 miesięcy temu

ciekawe czy pomyślano o parkingu dla seniorów bo seniorzy to często inwalidzi , czy jest jak zwykle bez miejsc parkingowych

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Kiki

Parking podziemny w przygotowaniu.