Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie potrzebuje pomocy, by przetrwać

Fot. Pixabay.com

Niedługo kończy się pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w ramach którego tworzone są Centra Zdrowia Psychicznego. Specjaliści ponownie apelują do ministra zdrowia o przedłużenie pilotażu do 2022 roku.

W całym kraju Centrów Zdrowia Psychicznego jest 31, a jedno z wzorcowych ma swoją siedzibę na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Placówka od dwóch lat działa w nadolziańskim grodzie i swoim zasięgiem obejmuje cały powiat cieszyński. Dziś jej pracownicy proszą o wsparcie i złożenie podpisów pod petycją dotyczącą przyszłości placówki.

W zderzeniu z sytuacją związaną z Covid-19, rośnie liczba ludzi szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Potrzebują jej osoby, które tracą pracę, tracą bliskich. Zdrowiu psychicznemu nie sprzyja życie w lęku i niepewności jutra. Dlatego bardzo ważne jest tworzenie przyjaznego i skutecznego systemu leczenia, wspierania w zdrowieniu. Jednak niedługo kończy się pilotaż. Specjaliści apelują do ministra zdrowia o przedłużenie pilotażu do 2022 roku, co pozwoli przygotować grunt dla transformacji leczenia obejmującej cały kraj.

Każdemu obywatelowi, każdemu z nas należy się godna, łatwodostępna, bliska domu, włączająca w terapię bliskich, podążającą formami pomocy za dynamiką kryzysu, opieka psychiatryczna.

Petycję można podpisać tutaj. Oto jej fragment:

“(…) każdemu obywatelowi, każdemu z nas należy się godna, łatwodostępna, bliska domu, włączająca w terapię bliskich, podążającą formami pomocy za dynamiką kryzysu, opieka psychiatryczna. Taką właśnie opiekę, opartą na zasadach psychiatrii środowskowej oferują Centra Zdrowia Psychicznego. Opieka środowiskowa może sprawić, że będziemy mogli uniknąć często traumatycznego pobytu w szpitalu lub sprawić, że hospitalizacja będzie jak najkrótsza. Leki, które dostajemy od psychiatrów pomagają opanować objawy choroby ale poza nimi jest jeszcze potrzebne wsparcie osób, które na różne sposoby mogą nam pomóc, żebyśmy nie tracili ról matek, mężów, pracowników, uczniów. Ogromna konstelacja takich ludzi jest właśnie w Centrach Zdrowia Psychicznego, składająca się z lekarzy, pielęgniarek środowiskowych, psychoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych oraz asystentów zdrowienia czyli ludzi, którzy doświadczyli kryzysu, opanowali go i po odpowiednim szkoleniu wspierają chorych trwających w kryzysie i ich bliskich. Leczenie środowiskowe pozwala zachować rytm życia. Przy takim wsparciu można pracować, uczyć się, realizować swoje pasje, kochać i bawić się. Dzięki takiemu leczeniu jest ogromna szansa utrzymać nas w staraniach o wspólne dobro, bez skazywania na lądowanie na rentach, utrwalanie w chorowaniu. Praca, nauka i rodzina mają ogromną terapeutyczną moc. Do tego jeżeli pracujemy, nie tworzymy ogromnych kosztów, jakim jest korzystanie z rent. Płacimy podatki, jesteśmy przydatni. Nie czujemy się obciążeniem dla państwa”.

Więcej na temat sytuacji Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie można przeczytać w aktualnym wydaniu “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” z 23 października. E-wydanie jest dostępne tutaj.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments