Wydarzenia Cieszyn

Ceny w sklepach za wysokie? Inspektorzy biorą je pod lupę!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie sprawdzał ceny w sklepach. Stawki za niektóre produkty niebotycznie poszybowały do góry. Pod lupę pójdą także oferowane przez przedsiębiorców specyfiki mające rzekomo zwalczyć koronawirusa.

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK. Pracownicy Inspekcji Handlowej z kolei skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym sieciach handlowych.

– Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

UOKiK nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów.

4
Skomentuj

avatar
4 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
Kiedyś byłaMonikaKwakinHermenegilda Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kiedyś była
Gość
Kiedyś była

IRCHa. Czyli, Inspekcja Robotniczo-Chłopska, stworzona na potrzeby tropienia różnych spekulacji i sprzedaży spod tzw. lady towarów. Czyżby
przeszłość zataczała koło?

Monika
Gość
Monika

Witam czy to normalne by były tak kosmiczne ceny drobiu i mies

Kwakin
Gość
Kwakin

Spekulanci pod sąd doraźny

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Po co znak zapytania w tytule? Jak podrożało wszyscy widzą.