Wydarzenia Cieszyn

Chcą promować polskość na Zaolziu

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Kongres Polaków w Republice Czeskiej powołał do życia nową jednostkę – Centrum Polskie. Jego rola polegać będzie m.in. na wspieraniu polskiej oświaty, promocji kultury polskiej i dorobku Zaolzia oraz pomocy w realizacji projektów.

– Zaczynamy coś zupełnie nowego. Centrum Polskie to nowa rzecz, bezprecedensowa w stuletniej historii Zaolzia – podkreśla Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Koordynator przedsięwzięcia, Zygmunt Rakowski, pełnomocnik Kongresu Polaków ds. „Wizji 2035. Strategii rozwoju polskości na Zaolziu”, wyjaśnia, że powstanie Centrum Polskiego jest kolejnym etapem realizacji postulatów „Wizji 2035”. – Organizacyjnie Centrum Polskie to wewnętrzna jednostka Kongresu Polaków, której celem jest instytucjonalne wspomaganie rozwoju polskości na Zaolziu w duchu dokumentu „Wizja 2035”. Drugi cel to wnoszenie impulsów do społeczeństwa i realizacja pojawiających się projektów – tłumaczy Zygmunt Rakowski.

W Centrum Polskim pracę znalazły trzy osoby i każda z nich odpowiada za odrębny zakres działalności jednostki. Chrystian Heczko prowadzi Ośrodek Promocji Zaolzia, który ma na celu upowszechnianie obecnych i historycznych wartości Zaolzia. Michał Przywara, który stanął na czele Ośrodka Wspierania Oświaty Polskiej, będzie koordynował zadania zmierzające do podnoszenia poziomu języka polskiego poza szkołą. W tym przypadku chodzi m.in. o wspieranie regularnych kontaktów młodych mieszkańców Zaolzia z ich rówieśnikami z Polski, budowanie więzi z Macierzą czy promowanie polskich placówek edukacyjnych.

Menadżerem Ośrodka Promocji Kultury Polskiej został z kolei Mariusz Chybiorz z Fundacji Volens w Cieszynie, którego zadaniem będzie aktywna promocja kultury polskiej, nauki, sportu w celu budowania polskiej przynależności kulturowej mieszkańców Zaolzia oraz kreowania odpowiedniego obrazu Polski wśród społeczeństwa czeskiego.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments