Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice

Chleb za 30 zł? „Zostanie nam chrust i szczaw”

Prezydium zarządu Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Zdjęcia: Marcin Kałuski

Właściciele małych firm, w tym rzemieślnicy z całego regionu, spodziewają się prawdziwej zapaści – drastycznego wzrostu kosztów, szalejących cen, konieczności zwalniania pracowników i zamykania działalności. Nie mogą uwierzyć, że choć to niewielkie firmy stanowią o sile gospodarki, przez polski rząd są zupełnie ignorowane.

Dzisiaj w Bielsku-Białej zebrało się prezydium zarządu Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości z prezesem Adamem Wykrętem, jego zastępcami Tomaszem Krajewskim (Cech Rzemiosł Metalowych Bielsko-Biała) i Danielem Trojakiem (Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Andrychów). Towarzyszyli im członkowie prezydium: Grzegorz Strzelecki (Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Żywiec), Franciszek Szydłowski (Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Wadowice) i Józef Waszek (Cech Cieszyn). Członkowie tego gremium mówili o działaniach, jakie podjęli, aby rząd zaczął się liczyć z ich zdaniem. Opowiadali też, z jakimi problemami muszą sobie radzić obecnie i jak wielkiej zapaści spodziewają się w przyszłym roku.

– To niewielkie firmy mają największy wpływ na PKB, a nikt się z nimi nie liczy. Albo to zostanie uporządkowane, albo wszyscy pójdziemy na dno – wskazuje szef żywieckiego cechu. O dramatycznej sytuacji na przykładzie firm piekarskich i cukierniczych mówi Adam Wykręt, prezes Izby, który sam prowadzi taką działalność. – Cena mąki wzrosła o sto procent. Najbardziej boimy się rosnących kosztów gazu i energii elektrycznej. Nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, z jakimi podwyżkami tych mediów będziemy musieli się liczyć w przyszłym roku. Jeśli spełnią się najgorsze scenariusze, to kilogramowy bochenek będzie musiał u rzemieślnika kosztować ze 30 złotych. I kto tyle zapłaci? Ludzie pójdą do marketów, by kupować „chleb” z przywożonego z Chin ciasta głęboko mrożonego. Już dziś rynek zalewa ciasto z Turcji. A co zrobimy my, rzemieślnicy? Będziemy musieli zwalniać ludzi i zamykać naszą działalność – tłumaczy.

Adam Wykręt dodaje, że właściciele niedużych firm nie mieli jeszcze sytuacji, że zupełnie nie wiedzą, w jakich warunkach przyjdzie im w kolejnym roku funkcjonować. – Wszystko wskazuje na to, że jeśli rząd nie pomoże małym firmom, to one padną – martwi się. Wtórują mu pozostali członkowie prezydium Izby. Tłumaczą, że są rzemieślnikami od pokoleń i potrafili sobie radzić w różnych systemach politycznych, w różnej sytuacji gospodarczej, ale tak czarna przyszłość jeszcze się przed nimi nie rysowała. – Już dzisiaj, by sobie poradzić, rzemieślnik musi być prawnikiem, księgowym, marketingowcem, ekspertem podatkowym, a przychodzi mu być jeszcze jasnowidzem i sobie wywróżyć, jakie koszty będzie musiał ponosić w przyszłym roku. W takich warunkach nie można nawet podpisywać umów z kontrahentami, bo nie wiadomo, na czym tu się oprzeć. Dziś małe firmy, takie jak nasze, walczą o przetrwanie. Jeśli ich nie będzie, to cała gospodarka upadnie. Wszyscy to odczujemy. To problem nas wszystkich. Ludzie już teraz zaczynają uciekać z rzemiosła i przechodzą do szarej strefy. Niech rząd to wreszcie zauważy – mówią przedstawiciele cechów z całego Podbeskidzia. – I rzeczywiście zostanie nam wrzucanie chrustu do kominka i jedzenie szczawiu – dodają.

Więcej na ten temat wkrótce w Kronice Beskidzkiej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
złotokrzyś
złotokrzyś
2 miesięcy temu

…a mieczów ci u nas dostatek…

Onufry
Onufry
2 miesięcy temu

Postępowi tacy zniesmaczeni. Likwidacja Bankowego Funduszu Egzekucyjnego i Ustawa Kominowa była złe? Ustawa ograniczająca komorników była zła? Obniżka CIT z 19 na 9 % i obniżka PIT z 18 na 17 procent są złe? Zerowy PIT dla młodych i wolne niedziele dla rodzin są złe? 500 plus i 13 emerytura są złe? 500 na niepełnosprawnych i leki dla seniorów są złe? Obniżenie wieku emerytalnego, darmowy posiłek dla dzieci w szkole, wyprawka 300 złotych są złe? Podwyżki dla nauczycieli i mundurówki są złe? Zniesienie opłaty dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach w szpitalach jest złe? Zablokowano podwyżkę cen prądu po wejściu… Czytaj więcej »

Taseusz
Taseusz
2 miesięcy temu
Reply to  Onufry

To jest mowa nienawiści. Jesteś faszysta i cholera wie, co jeszcze. Ale i ciebie dosięgnie ręka sprawiedliwości ludowej A poza tym i tak będzie jak było. My k***y biedne bolszewickie w osobach wszystkim znanych i oczekiwanych do żłobu idziemy. Spoko k***a i dokładnie. To mówiłem ja, weźmy taka Gdula, co to Rabacji Galicyjskiej sukinsyn. Albo inna dla jaj Nowoczesna menda Suchoń. O innej czerwonej hołocie nie, wspominając. I jeszcze jedno ciepłe słowo o bielskiej uczycielce, co to kurs raz obrawszy trwa do zesrania włącznie.

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  Onufry

i nie będzie drugiej Grecji tylko druga Wenezuela- zadłużenie Polski rośnie 27 miliardów kwartalnie ( dane GUS)wyprowadzenia poza budzetem 422 miliardy złotych, deficyt budżetowy 65 miliardów . WEgla dalej nie ma prąd drożeje , żywność coraz droższa a 500 +- ekonomiści wyliczyli że inflacja i ceny w sklepach 500 + już dawno zeżarłą, 13 i 14? to nie są pieniądze rządu tylko nasze!!!!!! policz sobie ile podatku od tych pieniedzy zabieraja i pomnóż przez 12 miesiecy to zobaczysz ile wynosi twoja 13 czy 14. zapomniałeś o respiratorach? o maseczkach? ile milionów na to wydano i tego nie ma!!!! otwórz oczy

antyplatfus
antyplatfus
2 miesięcy temu

przyjdzie ryży ze swoimi folksdojczami to wam tak uzdrowi rzemiosło ,że ruski miesiąc popamiętacie

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  antyplatfus

inflacja 17.2 %, dolar 5 zł, węgla nie ma, prąd drogi, pieniędzy z KPO nie ma, wokoło sami wrogowie Polski- ze wszystkimi jesteśmy skłoceni, w rządzie się żrą, Poalcy coraz bardziej biedniejsi a po zimie? szkoda prorokować. Sami pisowcy mówią że tak dalej nie można żyć ale ty chociażbyś zdychał z głodu dalej będziesz ich kochał

Robosz
Robosz
2 miesięcy temu

Powiedział to zestaw zawodników sumo bieda aż piszczy żenujace

Miły
Miły
2 miesięcy temu

Obecnie w Polsce partyjni działacze pis mają się bardzo dobrze

Tak jakby
Tak jakby
2 miesięcy temu

Pamiętali o szczawiu ale zapomnieli o mirabelkach.

Miły
Miły
2 miesięcy temu

Podziękujmy Panu Kaczyńskiemu

.
.
2 miesięcy temu
Reply to  Miły

racja,znowu go wybierzemy

Karol
Karol
2 miesięcy temu

takie są skutki wdrażania cyfrowego, czasowego pieniądza i całkowitego resetu obecnego ładu światowego, ponoć to dla naszego dobra

iga
iga
2 miesięcy temu

Redaktor to chyba kolega rudego on się modli aby tak w Polsce było A że i****i z UE ten syf narodom zafundowali to redaktorek nic nie pisze

o co chodzi?
o co chodzi?
2 miesięcy temu
Reply to  iga

Co byś rada/y aby napisał “naradom”?

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  iga

tobie płacą za to co piszesz? człowieku przejrzyj na oczy

Heniek
Heniek
2 miesięcy temu

Nie głosowałem na pis i nie jem chleba.

nie przyznawaj się, że głosowałeś na PO
nie przyznawaj się, że głosowałeś na PO
2 miesięcy temu
Reply to  Heniek

ale jesz placki kartoflane a tam potrzebna jest mąka, pierogi trzeba od czasu do czasu zrobić.

Tak jakby
Tak jakby
2 miesięcy temu

Pan redaktor jak zwykle z chciwością sępa rzucił się na temat drożyzny, który staje się jego jak by nie patrzeć spécialité de la maison.

nie zrozumiano
nie zrozumiano
2 miesięcy temu
Reply to  Tak jakby

Tu nie o drożyźnie jest sedno artykułu.

.
.
2 miesięcy temu

ten ”kontrowersyjny”redaktor to chyba szef działu antyrządowego w tym POrtaliku,wszelkie antyrządowe artykuliki okrasza jego gęba

zafiksowanie
zafiksowanie
2 miesięcy temu
Reply to  .

Rzemieślicy też są antyrządowi, kropka kreska czy przecinek?. Tu są przytaczane wypowiedzi rzemieślników z zebrania, którzy nie mają mówić o zmartwieniach w branży, o niepewności miejsc pracy?

.
.
2 miesięcy temu
Reply to  zafiksowanie

idź na grzyby osiołku ,wszyscy skorzystają ,ty też

O
O
2 miesięcy temu
Reply to  .

Właśnie mam przed sobą grzyba, muchomora, który truje co jakiś czas.

henryk
henryk
2 miesięcy temu
Reply to  .

ty chyba jesteś darmozjadem na utrzymaniu matki

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu

Trzeba tylko, żeby wrócili chłopcy nasi, mordy nasze kochane.I będziecie uratowani.

bez przecinków z pauzą
bez przecinków z pauzą
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

A tak w sednie sprawy – to jest dobrze? Jak zwykle Tadeusz zmienia temat.